İstiridyeler Hakkında Bilgi; İstiridye Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hayvanlar aleminin, midyeler sınıfında yer alan istiridyeler; çift kabuklu, denizde zemine tutunarak yaşayan, içinde servet değerinde inciler barındırabilen bir canlı türüdür. Birçok ülke mutfağının vazgeçilmez yemeği olan istiridyelerin besleyici özelliği de bulunmaktadır. 10 yıldan fazla yaşayan ve çok sayıda türü bulunan istiridyeler, tek seferde 50 milyon yumurta bırakabilirler. İstiridyelerin halk arasında bilinen en önemli özelliği, afrodizyak etkisinin olmasıdır.

Deniz canlılarından biri olan istiridye, ılıman denizlerde ve toplu halde yaşamaktadır. İki parçadan oluşan gövdesi, katmerli ve kalın bir görüntüdedir. Gövdesindeki parçalar farklı büyüklükte olup, bir tarafının önemli işlevi, kabuğunu vücuduna bağlamasıdır.

Yaklaşık 10 yıldan fazla yaşayan ve çok sayıda farklı türleri bulunan istiridyenin en çok avlanan türleri, Avrupa ve Japon istiridyeleridir.

Nisan ve Mayıs ayları istiridyelerin üreme dönemidir ve bir seferde yaklaşık 50 milyon yumurta üretebilmektedir. Ayakları olmadığından, bulunduğu noktada sabit kalır ve yer değiştirmez. Solungaç ile solunum yapan istiridyelerin solungaçları kırışık yapıdadır. İstiridyelerin aslında ortalama ömürleri 50 yıl kadar olsa da, diğer deniz canlılarının istiridyelere olan saldırıları, daha az yaşamalarına neden olmaktadır. Ayrıca bazı ülkeler için önemli besin kaynağı olması, istiridye avlanmasının çok olmasına neden olmaktadır.

İstiridye Nedir?

İstiridye Nedir?İki kabuk içerisinde yaşayan ve yumuşakça (Mollusca) şubesinde yer alan istiridye omurgasız bir canlı türüdür. Yumuşakçaların Midyeler sınıfında yer almaktadır. Sıcak denizlerde yaşamayı tercih etmesi ve toplu halde yaşamaları istiridyelerin genel özellikleri arasındadır. En uzun yaşama süreleri 50 yıl olsa da, çeşitli faktörlerden dolayı ortalama yaşama süreleri 10 yılı geçmemektedir. Solungaç solunumu yaparlar ve kalpleri ile sinir sistemleri arasında kabuk kapayıcı kas olarak tek bir kabuk bulunmaktadır. Birçoğu hermafrodit yaşam sürmektedir. Günümüz koşullarında deniz canlıları içinde en çok istiridye yetiştiriciliği yapılmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerinde istiridyenin besleyici özellikte olması çokça tercih edilmesine neden olsa da, ülkemizde, bu oran biraz daha düşüktür.

Benzer İçerik: Karides Hakkında Bilgi

Yumuşakça ve yassı solungaçlılar grubundan olan istiridye, çift kabukludur ve sıcak denizleri seven bir canlıdır. Canlı olarak tüketilmesi gereken istiridyeler, cansız olarak yendiğinde tehlikeli olmaktadır. İstiridye kabuklarının içinde de midyelerde olduğu gibi inciler bulunmaktadır. Bu inciler oldukça değerlidir. Kabuk içine giren taş ve kum gibi maddeleri sedef salgıları örtmeleri sonucunda inci oluşmaktadır. Bir incinin oluşması için yaklaşık 3 yıl geçmesi gerekmektedir. İstiridye birçok ülkede, incisi için avlanan bir deniz canlısıdır. İncisi olmayan istiridye denize tekrar bırakılırken, gelişen teknoloji sayesinde röntgen cihazı ile istiridye kabuklarının içi görülmektedir.

İstiridyenin Özellikleri Nelerdir?

İstiridyenin Özellikleri Nelerdir?Görüntüsü daha çok midyeye benzeyen ve yine yumuşakça sınıfında bulunan bir deniz canlısıdır. İstiridyeler suyun içinde uygun ortam yakaladıkları zaman kabuklarını tamamen açarak, suyun içindeki planktonlardan faydalanırlar. İstiridyelerin üreme mevsimi olan Nisan ve Mayıs aylarında gri bir toz şeklinde üreme gerçekleşir ve bir anda 50 milyon üreme gerçekleştirebilir. Deniz içinde gerçekleşen döllenme sonrasında larva adı verilen yumurtalar iki gün içinde açılır ve sabit bir yerde tutunarak yaşamaya başlarlar. İstiridyelerin deniz içinde pek çok türü olsa da, ticari amaçla kullanılan sadece birkaç türü bulunmaktadır. Bunlardan biri olan Amerika İstiridyesi, çiğ ya da pişirilerek tüketilebilen canlılardır.

İstiridyenin Faydaları Nelerdir?

İstiridyenin Faydaları Nelerdir?Batı ülkeleri arasında oldukça yaygın bir kültüre sahip olan istiridye, çiğ olarak tüketilen bir deniz canlısıdır. Bu yönü ile Türk insanının sıcak bakmadığı bir besin kaynağı olmuştur denebilir. İstiridyenin en önemli faydalarından biri erkek üreme fonksiyonlarına olan olumlu katkısıdır. Deniz canlıları genellikle bu faydaları ile bilinse de, istiridye tüketen kişilerde afrodizyak etkisi daha baskın olarak görülmektedir. İstiridye yerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, istiridye kabuğunun daha önce açılmamış olmasıdır. Daha önce açılmış olan bir istiridye kabuğu içindeki canlının ölmüş olma ihtimalini doğurur ki, bu da yenilmesi için sakıncalı bir durumdur. Ülkemizde istiridye yetiştiriciliği yapılmasa da, pek çok balık restoranında istiridye bulmak mümkündür. Yenilme şekli ise midye ile hemen hemen aynı şekildedir. Özenle hazırlanmış istiridyelerini limon sıkarak afiyetle yiyebilirsiniz.

İstiridyenin Bilimsel Sınıflandırması

İstiridyenin Bilimsel SınıflandırmasıAlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Mollusca (Yumuşakçalar)
Alt Şube: Ostreidae (İstiridyegiller)
Sınıf: Bivalvia (Midyeler)

Kaynak: http://bilgihanem.com/istiridye-hakkinda-bilgi/