İyi Bir Yürüyüş Ayakkabısında Bulunması Gereken 4 Özellik

İyi Bir Yürüyüş Ayakkabısında Bulunması Gereken 4 Özellik
Yürüyüşü ister spor olarak kabul edin, ister hafif bir egzersiz; ister kan dolaşımını düzenleyen bir aktivite olarak yapın, ister kafanızı rahatlatmak için.. Her ne amaçla yapılırsa yapılsın yürüyüş dünyanın belki de en kolay ve kolay olduğu kadar da sağlıklı egzersizidir. Tempolu bir yürüyüşle, ortalama yirminci dakikadan itibaren yağ yakmaya başlarız, terleme yoluyla toksin atarız, kan dolaşımı hızlanmasına bağlı olarak cildimiz pembeleşir, metabolizma canlanır, zihnimiz dinlenir, kendimizi iyi hissederiz. Bunda, hem salgılanan mutluluk hormonlarının, hem de zihnin rahatlamasının payı büyüktür.

İyi-Bir-Yürüyüş-Ayakkabısında-Bulunması-Gereken-4-Özellik1

Yürüyüşte en gerekli ve önemli konfor, iyi bir ayakkabıdır. Yürürken yanlış tercih edilen bir ayakkabı, yürüyüşü çile haline getirerek, bu aktivitenin gerçek misyonundan kopmanıza sebep olacağı gibi; iyi bir ayakkabı, hem yorulmadan kalori yakmanızı sağlayacak, hem de acısız, ağrısız ve konforlu bir yürüyüş sunacaktır.

Yürüyüş muhakkak yürüyüş ayakkabısı denilen özel ayakkabılarla yapılmalı. Böylelikle uzun mesafeleri bile minimum yorgunluk ve maksimum performansla katedersiniz. Yanlış ayakkabılar, ayaklara fazladan yük bindirerek hem ayak ve bacak sağlığını tehdit eder, hem de yürüyüş gibi zevkli bir aktiviteyi kabusa çevirir.

1) Yürüyüş ayakkabısında, topuk kısmında esnemeyi hissetmeniz lazım. Bu sizi diğer adıma daha kolay ve seri olarak taşıyacaktır. Yani ilk şart olarak yürüyüş ayakkabısının topuk yastıklama ve esneme özelliği olmalı.

2)Yürüyüş ayakkabısının üst kısmı da önemlidir. Ayağı tam anlamıyla destekleyen ve ayaklarınızın rahat nefes almasına olanak tanıyan ayakkabıları tercih edin.

3) Hızlı, rahat, yormayan bir yürüyüş ayakkabısı, daha uzun mesafe yürümenize ve dolayısıyla daha fazla kalori harcamanıza sebep olur. Ayakkabının hafif olması taban ve yastıklama malzemesiyle alakalıdır.

4)Yürüyüş ayakkabısını topuk kısmı iyi tasarlanmış olmalı. Yürüyüş ayakkabıları, koşu ayakkabılarına göre daha alçak topuklu tasarlanır. Ayağa iyi oturan, topuk yüksekliği doğru ayarlanmış, ayakkabının uç kısmı ayak tarağının ve parmakların rahat hareket etmesine olanak tanıyacak genişlikteki ayakkabılar tercih sebebi olmalı.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/iyi-bir-yuruyus-ayakkabisinda-bulunmasi-gereken-4-ozellik/