Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar, kağıttan, ahşaba, porselenden, metale kadar pek çok materyali ustaca yapıştırabilme hüneri ile bilinen japon yapıştırıcıları bu üstün yapıştırma güçleriyle bazen olumsuz durumlara da yol açabiliyorlar. Bir materyali yapıştırırken ambalajından yanlışlıkla fazlaca akan japon yapıştırıcısı halıya, koltuğa, mobilyalara, kıyafetlere damladığında dünya başınıza yıkılıyor öyle değil mi?

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar? 5

Güçlü yapıştırıcı etkisi bir yana, bulaştığı yüzeylerde bıraktığı izler de derhal kesin ve etkili çözümler bulmamız yönünde bizi harekete geçirir. Japon yapıştırıcısı ile haşır neşir olmamız gerektiğinde ne yapalım, bulaştığı satıhlardan onu nasıl çıkaralım, işte yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar  sorusu için faydalı cevaplar…

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Çok sevdiğimiz bir eşyamız mı kırıldı? Sorun değil japon yapıştırıcısı var. Güçlü ve hızlı yapıştıran japon yapıştırıcısı bazen parmaklarımızı da birbirine yapıştırıverir.

Ama endişeye mahal yok, bunun için de etkili çözümler mevcut. Bakalım ele yapışan japon yapıştırıcısı nasıl çıkar, böyle bir durumda neler yapabiliriz.

Oje çıkarmaya yarayan aseton, elinize yapışan japon yapıştırıcısını da çıkaracaktır. Ancak her oje çıkarıcı sıvının içindeki aseton miktarı aynı değildir. Ürünün içerik etiketine göz atarak aseton içerip içermediğini kontrol edin. Eğer aseton içeriyorsa, elinize bulaşan bölgeye  2-3 damla damlatın biraz bekleyin ve derideki yapıştırıcıyı yavaşça sıyırarak çıkartın.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar?

Acele hareket etmeyin, aksi takdirde derinize zarar verebilir, hatta yırtık oluşmasına sebep olabilirsiniz. Aseton ciltteki nemi ve yağı da alacağı için işlem tamamlandıktan sonra cildi sabunlu suyla yıkayıp etkili bir nemlendiriciyle nemlendirmek gerekir. Elden japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorusundan sonra japon yapıştırıcısı tırnaktan nasıl çıkar sorusuna da aynı yanıtı verebiliriz.

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkar?

Elinizdeki japon yapıştırıcısı ile kırık bir objeyi tamir ederken yanlışlıkla kıyafetinize da damlatabilirsiniz. Bu çok sık yaşanan bir kazadır. Hele de kıyafetiniz tam dışarıya çıkacakken giydiğiniz, sevdiğiniz bir kıyafetinizse küçük bir şok yaşamanız da muhtemeldir. Peki şimdi ne olacak? Kumaştan japon yapıştırıcı lekesi nasıl çıkar gelin birlikte göz atalım.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar? 1

Kumaşın üzerindeki japon yapıştırıcısı lekesinin üzerine bir miktar sentetik tiner döküp bir miktar beklediğinizde lekenin çabucak söküldüğünü göreceksiniz. Geriye kalan işlem giysiyi çamaşır makinesine atıp yıkamak. Lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

Japon Yapıştırıcısı Camdan Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı eğer ki cama damladıysa işiniz nispeten daha kolay. Zira japon yapıştırıcısı camda çok etkili değildir. Camın yapıştırıcı bulaşan bölgesine sıcak su uygulayın ve lekenin yumuşamasını bekleyin. Daha sonra sert ve ince kenarlı bir cisimle çok bastırmadan lekeyi çıkartın.

Japon Yapıştırıcısı Plastikten Nasıl Çıkar?

Adete bir mucize olan Japon yapıştırıcısı, yanlışlıkla değdiği, dokunduğu, aktığı ve bulaştığı yüzeylerde ise bir felakete dönüşür. Tüpünden biraz fazlaca akan japon yapıştırıcısı plastik bir yüzeye damlarsa ne yapmak gerekir? Hassas plastik bir yüzeye dökülen japon yapıştırıcısını ıslak bir mendil yardımıyla yumuşatabilir, ardından da üzerine birkaç damla aseton damlatılmış mikrofiber bir bez yardımıyla lekeli bölgeyi silebilirsiniz.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar? 3

Yapıştırıcı daha kaba bir plastik yüzeye döküldüyse tiner kullanabilirsiniz. Sele, sandalye ve buna benzer sert plastik yüzeylere dökülen japon yapıştırıcısını çıkartmak için yüzeye biraz tiner döküp sünger yardımıyla ovalayarak çıkartabilirsiniz.

Bir parça temiz bezin üzerine aseton dökün ve bu bezi üzerinde yapıştırıcı lekesi olan mobilya yüzeyine uygulayın. Ancak bu işlemi daha önce, mobilyanın görünmeyen bir yüzeyine uygulayın ve ne etki bıraktığını görün. Daha sonra üzerine aseton döktüğünüz bezi yapıştırıcı lekesinin olduğu bölgeye bastırmadan uygulayın. Bezi lekenin üzerinde 5 dakika kadar tutun ve yapıştırıcının gevşeyerek çözülmesini bekleyin.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkar? 4

Daha sonraki aşamada da ucu çok sivri olmayan bir nesne kullanarak, yapıştırıcıyı mobilya yüzeyinden ayırın. Plastik kartlar bu işler için biçilmiş kaftandır. En son işlem olarak da bölgeyi durulayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/japon-yapistirici-nasil-cikar/