Jimnastik Nedir?

Jimnastik her yaştan insanın dikkatini çekmeyi başarabilmiş bir spor dalıdır. Pek çok kişinin çocuktan yönlendirildiği bu spor dalının estetikliği, ne kadar zor olduğunu unutturuyor. Jimnastik büyük disiplin gerektiren ve mükemmel olmayı hedefleyen bir sporculardan oluşur. Bu spor dalında en küçük hata puan kaybetmeniz demektir. Bu nedenle görüntüsünün aksine saatlerce, haftalarca hatta aylarca çalışma gerektirmektedir. Jimnastik nedir?

Jimnastik Nedir? 4

Pek çok kişinin izlemekten keyif aldığı ve pek çok kişinin de hayatının anlamı olan bu spor, mat üzerinde yapılan ve temel hareketler üzerinden koreografiler oluşturulan bir spordur. Jimnastik genellikle küçük yaştaki kişilerin yönlendirildiği ve temelden eğitildikleri bir spor dalıdır. Henüz ilkokula gitmeyen pek çok çocuğun başlayabileceği jimnastik, sınırsız bir şekilde kendinizi geliştirebileceğiniz bir spor dalıdır.

Jimnastikçi kızların amuda kalkması veya köprüler kurması pek çok kişiyi bu spora çeken şeylerden bir tanesidir. Estetik duruşunun yanı sıra gerçekten emek istemesi bazı kişileri ise caydıran bir konudur.

Pek çok jimnastik dalı bulunmaktadır. Bu dallarda erkekler ve kızlar ayrı ayrı değerlendirilirler. Erkeklerin ve kadınların mutlaka yapmaları gereken hareketler bulunmaktadır. Bunun üzerine ekleyecekleri şeyler farklarını ortaya koymalarını sağlar.

Jimnastiğe yönelen pek çok kişi olimpiyatlardan etkilenmektedir. Televizyonda izlenen olimpiyatların dışında jimnastik videoları da jimnastiğin değerini arttırmaktadır. Tüm bunları izlerken bazı hareketlerin birbirine benzediğini ve aynı temelden geliştiklerini fark edebilirsiniz. Bunlar temel jimnastik duruşları etrafında şekillenen hareketlerdir.

Jimnastik Nedir? 1

Çocuk jimnastik ve bebek jimnastiği bu temel hareketlerin en kolay kavrandığı yerlerdir. Çocukluktan bu fiziğe uygun yetişen kişilerin ileride pek çok başarı kazandığı bilinmektedir.

Jimnastik Duruşları

Jimnastik duruşları çok temel hareketlerden öğretilmeye başlanır. Çünkü bir jimnastikçinin duruşu, vücudundaki ağırlıkların bindiği noktaları öğrenmesi ve vücudunu kontrol edebilmesi ve elbette nefes egzersizleri çok önemlidir.

Pek çok kişi esas duruş, açık bacak duruşu, öne hamle, yana hamle veya arkaya hamle gibi duruşları gereksiz bulur. Oysa bunlar duruşunuzun şekillendiği ve hareket etme yeteneğinizi kazanmaya başladığınız duruşlardır. Jimnastiğin çok hareketli bir spor olması, pek çok kişinin hemen amuda kalkmayı başarabileceğini sanmasına neden olmaktadır. Oysa o aşamaya gelmeniz için haftalarca çalışmanız gerekmektedir.

Jimnastik Nedir?

Çok zor hareketleri başarabilmeniz için kas kütlenizin artması ve kaslarınızın çok iyi çalışması gerekmektedir. Kaslarınızı güçlendirebilmenizin en iyi yolu aynı hareketleri defalarca tekrarlamaktır. Diz üstü duruş, tek diz üstü duruş, diz üstü oturuş gibi hareketler omurganızın dikliğini kazanmanız ve ayaklarınızın gücünü arttırmanız için tasarlanmıştır.

Çakı duruşu, mum duruşu gibi hareketler bedeninizi kontrol etmeye başladığınızda yapabileceğiniz hareketlerdir. Bu hareketlerde titrememeniz, bu hareketleri çok doğalmış gibi yapabilmeniz günlerce ve haftalarca çalışmanızın ürünü olarak elde edebileceğiniz şeylerdir.

Takla atmak, geriye takla atmak, amuda kalkmak gibi hareketler pek çok kişiye zor gelir. Bu hareketlerin rahatlıkla yapılamamasının nedeni vücudunuzu kontrol edemiyor oluşunuzdur. Güçlü bir vücuda sahip olursanız, kaslarınız söz dinler ve sizi taşımaya başlar. Pek çok jimnastikçi bu hareketleri yaparken defalarca düşer ancak pes etmeyenler bu hareketleri yapabilirler.

Jimnastik Nedir? 2

Köprü kurmak jimnastiğin temel hareketlerinden bir tanesidir. Hatta çok önemli bir harekettir. Bir kişi eğer yeteri kadar kaslarını güçlendirmiş ise bu hareketi birkaç hafta içerisinde mükemmel bir şekilde yapabilir. Bu hareketi rahatlıkla yapabilmeniz için kollarınızın ve ayaklarınızın yanı sıra boyun kaslarınızdan kalça kaslarınıza kadar tüm kaslarınızın güçlü olması gerekir. Çünkü bu hareketi izlediğiniz bir saniye içerisinde jimnastikçilerin kuş gibi havalandığını görürsünüz. Bunu sağlayan tüm vücutlarına göz geçirebilmeleridir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/jimnastik-nedir/