Jinekolog Ne Demektir, Jinekolog Ne İş Yapar?

Jinekolog nedir, kadın hastalıkları ve doğum konularında ihtisas yapmış tıp doktoru olarak bilinen jinekologlar, ürolojik ve anal rahatsızlıkların tedavisine de bakarlar. Jinekolog nedir ne iş yapar sorusu için gelin daha ayrıntılı bilgilere gidelim.

Jinekolog Ne Demektir, Jinekolog Ne İş Yapar? 1

Jinekolog nedir kısaca değindikten sonra, bu hekimlerin doğum öncesi, doğum zamanı ve doğum sonrası gibi 3 evrede de kadın sağlığı ile alakalı olduklarını söyleyebiliriz. Jinekologlar hastanelerde çalıştıkları gibi özel muayenehanelerinde de hasta kabul ederler.

Bir jinekolog ilk önce hastalarını jinekolojik hastalıklardan korur. 18 yaşını doldurmuş ve/veya aktif cinsel yaşamı olan kadınların senede bir kez düzenli olarak jinekoloğa muayene olması gerekmektedir.

Jinekolog muayenesi, kadınları olası hastalıklara karşı korumak, hastalıkları teşhis ve tedavi edebilmek için oldukça önemlidir.

Jinekologlar gebe hastalarına, gebeliğin başlangıcından doğuma kadar olan süreçlerinde daima destek verirler. Gebelik sürecinde düzenli tetkik ve muayeneler yine jinekolog tarafından yapılır.

Jinekologlar aynı zamanda halkı bilgilendirme hususunda da oldukça önemli bir misyonu üstlenmişlerdir.

Jinekolog Ne Demektir, Jinekolog Ne İş Yapar? 2

Bir jinekolog, tıp fakültesinde temel tıp eğitimi aldıktan ve mezun olduktan sonra TUS sınavına girer ve jinekoloji bölümünü tercih ederek bu bölümde ihtisaslık eğitimini alır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ünvanını alan jinekologlar, üremeden kısırlığa, kadın hastalıklarından operasyonlara kadar pek çok konuda hastalarına hizmet verirler.

Jinekologlar uzman, doçent ve profesör olarak üçe ayrılırlar.

Jinekolog ne demek sorusuna verilecek en net ve öz yanıt olarak bunları söyleyebiliriz ve bir kez daha tekrar edelim; 18 aşını geçmiş her kadının senede bir sefer bir jinekoloğu ziyaret ederek gerekli kontrolleri yaptırması son derece önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/jinekolog-ne-demektir-jinekolog-ne-is-yapar/