Jogging Nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir?

Jogging, ne çok yavaş yürüme ne de çok hızlı koşma olarak tanımlanabilir. Bir başka ifadeyle hızlı tempoda yürümek veya rahat adımlarla koşmaktır. Her yaş grubundan insanın uygulayabileceği bir spor dalı olan jogging, sahillerde, ormanlarda ve yürüyüş alanlarında yapılabilmektedir. Son yıllarda yoğun rağbet gören bu spor dalının faydaları ve nasıl yapıldığı ise sizler için hazırladığımız yazımızda anlatılmıştır.

Ülkemizde, sağlıklı yaşam bilinci oluşması ile birlikte, sağlıklı beslenme ve değişik spor faaliyetleri yaygınlaşmıştır. Hızla yayılan açık ve kapalı alanlarda yapılan koşu, pilates, yüzme gibi spor faaliyetlerine jogging egzersizleri eklenmiştir.

Sabah erken saatlerde ve akşam yemeği sonrası yürüyüş yapan insanları görmüşsünüzdür. Yürüme ile koşma arası, hızlı adımlar ile yapılan bu sporun adı joggingdir.

Ülkemizde de son yıllarda yaygın olarak yapılan jogging, açık havada yapılan bir spor olduğu için genellikle deniz kenarında, ormanlarda ve yürüyüş yolu bulunan büyük parklarda yapılır. Kadın, erkek, genç, yaşlı her insanın rahatça yapabileceği jogging egzersizleri, kalp damar hastalığı olanlara ve tansiyon problemi yaşayanlara önerilmez. Tempolu bir spor dalı olan jogging, hamile bayanlar için de uygun bir spor dalı değildir. Bünyeyi güçlendirmede ve hızlı zayıflamada çok etkili olan jogging, zevkle yapılan spor faaliyetlerinin başında gelir.

Jogging Nedir?

Jogging Nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? 1Jogging, hızlı ve aynı tempoda yürüme veya yavaş, rahat adımlarla koşma olarak nitelendirilebilir. Jogging yaparken kollar aynı hizada tutularak, eller yumruk yapılmalıdır. Yürüyüş yaparken, büyük adımlar ile hareket edilir. Joggingde ise yürüyüş, küçük adımlar ile ve çok süratlidir. Jogging sporunun çok yaygın olmasının sebebi her ortamda yapılabilmesidir. Kolay öğrenilen bu spor dalı, başlandığı andan itibaren bağımlılık yapacaktır.

Jogging Nasıl Yapılır?

Jogging Nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? 2Jogging yapmaya karar veren insanlar önce hava alan, pamuklu kumaşlardan yapılmış, terlemeye karşı dayanıklı giysiler edinmelidir. Bu tempolu sporu yaparken, kullanılan ayakkabının da esnek olması gerekir. Jogging yapmaya başlamadan önce yürüyüş yapılarak vücut ısıtılmalıdır, sonra yürüyüşün temposu artırılarak küçük adımlar ile koşmak kadar hızlı, aralıksız yürüyerek jogginge başlanır. Jogging yapılan mesafe yavaş yavaş artırılmalıdır. Çok büyük mesafelerle jogging yapmaya başlayan insanlarda, eklem tutulması yaşanabilir ve kişi adım atamayacak hale gelir.

Bakmadan Geçmeyin: Pilates Nedir? Nasıl Yapılır?

İki hafta düzenli yapıldığında, vücut alışacak ve çok rahat koşmaya başlanacaktır. Kolay gibi görünen bu spor, oldukça fazla efor gerektirir. Jogging bitiminde de soğuma egzersizleri yapılmalıdır. Her sporda olduğu gibi jogging yaparken de sıvı alımına dikkat edilmelidir, tempolu bir spor olduğu için mineralli su da tercih edilebilir. Kalp rahatsızlığı bulunan insanlara önerilmeyen bu spor, çok sıcak havalarda da yapılmamalıdır.

Joggingin Faydaları Nelerdir?

Jogging Nedir? Nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? 3Çok hızlı kalori yakan bu spor, hızlı kilo vermeyi sağlar. Düzenli olarak yapılan 30 dakikalık jogging, yaklaşık 300 kalori yakar. Bu spora ara vermeden devam edildiği zaman haftada yaklaşık 1 kilo kaybetmeye sebep olur. Bir saat ara vermeden yapılan jogging, yaklaşık 2,5 saatlik bisiklet antrenmanına eşdeğerdir. Üstelik açık havada, deniz kenarı, park ve ormanda yapılan bu spor, stres ortamından kurtulmak içinde idealdir. Yalnız spor yapmayı sevmeyenler, arkadaş grubu ve eşleri ile birlikte jogging yapabilir. Bu sporu düzenli şekilde yapan insanlar bir süre sonra bağımlısı olur. Kanı sulandırarak, kalp krizi riskini azaltan jogging kanser gibi ağır hastalıklara karşı da vücutta direnç oluşturur.

Birçok ünlü sinema sanatçısı ve başarılı siyasetçinin tercih ettiği jogging, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra beyin damarlarını açarak hızlı düşünme kabiliyetini geliştirir. İnsülin hormonunu dengede tutarak, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını sağlar. Her sporda olduğu gibi jogginge de başlamadan önce hafif beslenmek (kuru meyveler ve muz), içecek olarak yaklaşık 2 litre su ve maden suyu tüketmek önerilir. Kedi, köpek gibi hayvanlar ile jogging yapmak önerilmez. Hayvanlar, tempolu yürüyüş ve koşularda, etrafla ilgilenerek bir süre sonra temponun düşmesine yol açacaktır. Ara vererek yapılan spor, efor kaybetmeye ve terin vücutta soğumasına yol açar. Isınma egzersizi olarak da bilinen jogging, düzenli yapıldığı takdirde çok hızlı kilo vermeye ve kemik sisteminin kuvvetlenmesine yarar.

Kaynak: http://bilgihanem.com/jogging-nedir-nasil-yapilir/