Akasya Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Mayıs 20, 2019 bilgi 0

Park, bahçe ve yol kenarları gibi çeşitli alanlara dikilerek adeta görsel bir şölen sunan, aynı zamanda eşsiz kokusuyla pek çok kişiyi cezbeden akasya, halk arasında salkım ağacı olarak da bilinmektedir. Yüzlerce çeşide sahip olan bu bitkiye ilk olarak, Virjinya ve Karolin sınırındaki Galleghanv Dağları’nda rastlanmıştır. İlerleyen zamanlarda dünyanın değişik bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan ve birçok farklı alanda kullanılarak ticari gelir sağlayan akasya ağacını Avrupa’ya tanıtan kişi ise, Jan Ruben olarak bilinmektedir.

Uskumru Balıkları Hakkında Bilgi; Uskumru Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mayıs 13, 2019 bilgi 0

Bir deniz balığı olan uskumrunun vücudu iğ şeklinde, rengi ise mavi ile yeşil arasında bir tondadır. Ülkemiz denizlerinde rahatlıkla yetişen bir tür olan uskumrular günlük protein ve D vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Bu sebeple uzmanlara göre, haftada bir veya iki kez uskumru balığı yenmelidir. Uskumru balıkları hakkında bilgi edineceğiniz bu yazıda; uskumrunun faydalarını, nasıl pişirildiğini ve besin değerlerini öğreneceksiniz.

Salatalık Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mayıs 11, 2019 bilgi 0

Salatalık birçok çeşidiyle, ülkemizde kolay ulaşılabilen ve çok tüketilen bir meyvedir. Salatalık hem vücut için hem de cilt için çok faydalıdır. Salatalığın özellikleri, nasıl yetiştirildiği ve faydalarını sizler için hazırladığımız yazıdan öğrenebilirsiniz.

Doğan Kuşları Hakkında Bilgi; Doğan Kuşu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mayıs 7, 2019 bilgi 0

Doğan kuşu yırtıcı kuşlar arasında en bilindik türlerden birdir. Gündüz avlanır ve avını kilometrelerce yükseklikten görerek hemen atağa geçebilir. Bütün iklim şartlarına uyumlu oldukları için her koşulda avlanma yeteneğine sahiptirler. Avcılar tarafından yetiştirilerek avlanmada kullanılırlar. Doğan kuşları hakkında tüm bilgileri Bilgihanem okurları için derlediğimiz yazımızdan okuyabilirsiniz.

Labada (Evelik) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Mayıs 6, 2019 bilgi 0

Labada bitkisi halk arasında birçok farklı isimle bilinmektedir. Bunlardan bazıları; evelik, efelek, develik ve alabada şeklindedir. Ispanağa benzer şekilde tüketilebilen bitkinin daha birçok kullanım şekli mevcuttur. Evelik veya labada otu nedir, en önemli faydaları ve zararları nelerdir diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız.

Sardalya Balıkları Hakkında Bilgi; Sardalya Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mayıs 3, 2019 bilgi 0

Vücudunun üst tarafı yeşilimsi, yanları gümüş rengi olan sardalya hamsiyi andıran bir balık türüdür. Pulları çok kolay dökülen sardalya aynı zamanda, avlandıktan sonra en kısa sürede bozulan balık türlerinden biridir. Bu yüzden ya en kısa sürede dondurucuya koymak, ya da tüketmek gerekmektedir. Sürüler halinde yaşayan sardalya balıklarına eski zamanlarda, ateş balıkları denmektedir. Boyları ise ortalama 25 cm civarıdır.

Ejderhalar Hakkında Bilgi; Ejderha Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Nisan 30, 2019 bilgi 0

Batının korkunç, canavar olarak nitelendirilen, doğunun dost, koruyucu ve güç simgesi olan ejderhaları… Hristiyanlar için ise şeytanın sembolü olarak kullanılmaktadır. Özellikle fantastik filmlerin ve kitapların vazgeçilmez yaratığıdır. Bu makalemizde sizlerle ejderhaların geçmiş zamanlarda anlatılan tüm özelliklerinden ve efsanelerinden bahsedeceğiz.

Kudret Narı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Nisan 25, 2019 bilgi 0

Tropikal bir bitki olan kudret narı, meyveleri yenebilen bir sarmaşık türüdür. İlk olmaya başladığında yeşil olan ve salatalığa benzeyen kudret narı, olgunlaştıkça sarı bir hal alır. Mide ve bağırsak hastalıkların tedavisinde ilk akla gelen meyvelerden biri olan kudret narı, son yıllarda sağladığı mucizevi faydalarla adından söz ettirmektedir. Kudret narının faydalarını ve nasıl kullanıldığını anlattığımız yazımızda, tüm bilgilere ulaşacaksınız.

İstiridyeler Hakkında Bilgi; İstiridye Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Nisan 21, 2019 bilgi 0

Hayvanlar aleminin, midyeler sınıfında yer alan istiridyeler; çift kabuklu, denizde zemine tutunarak yaşayan, içinde servet değerinde inciler barındırabilen bir canlı türüdür. Birçok ülke mutfağının vazgeçilmez yemeği olan istiridyelerin besleyici özelliği de bulunmaktadır. 10 yıldan fazla yaşayan ve çok sayıda türü bulunan istiridyeler, tek seferde 50 milyon yumurta bırakabilirler. İstiridyelerin halk arasında bilinen en önemli özelliği, afrodizyak etkisinin olmasıdır.

Kiraz Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nisan 19, 2019 bilgi 0

Kiraz ülkemizde bolca bulunan, temin etmesi kolay ve sağlıklı bir meyvedir. Kirazı; kurutarak, buzlukta bekleterek veya kavanozlayarak her mevsim yarar sağlayabilirsiniz. Kirazı bolca tüketmek kişiye sayısız alternatif tedaviler sunmaktadır. Kirazın faydaları , kullanım alanları ve daha birçok bilgiye sizin için derlediğimiz yazımızdan ulaşabilirsiniz.