III. Murat Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Temmuz 16, 2019 bilgi 0

Osmanlı Dönemi’nin en geniş topraklara sahip olmasını sağlayan padişah 3. Murat’tır. Yaşadığı dönemde adı genellikle sayısız çocuklarıyla anılsa da başarılı savaşlarla Osmanlı’nın sınırlarını en geniş seviyeye getirmiş bir padişahtır. Bu makalemizde sizlere, Osmanlı’nın yaklaşık 130 çocuklu padişahı olmasıyla ünlü olan 3. Murat’ın hayat hikayesini, savaş dönemlerini sunacağız.

Karbonat Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? 1

Karbonat Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Temmuz 14, 2019 bilgi 0

Karbonat her ne kadar mutfaklarda kabartma özelliği sebebiyle kullanılıyor olsa da, aslında birçok alanda fayda sağlayan mucizevi bir maddedir. Cilt bakımından, leke çıkarmaya, diş beyazlatmadan halı temizliğine kadar hemen her alanda kullanılmaktadır. Doğal bir madde olmayan karbonatı sağlığa olan faydalarından çok, beyazlatıcı özelliğiyle kullanmaktayız. Bilgihanem.com ‘un pratik bilgiler kategorisinde, karbonattan sıklıkla bahsedildiğini görebilirsiniz.

Turgut Uyar Kimdir? Hayatı ve Eserleri 2

Turgut Uyar Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Temmuz 11, 2019 bilgi 0

Türk edebiyatının hüzünlü şairi Turgut Uyar; ayrılık, hüzün, özlem, aşk ve sevgi temalı şiirler kaleme almıştır. Tomris Uyar ile yaşadığı büyük aşk ile de adından söz ettiren usta kalem, ardında birbirinden değerli, unutulmaz şiirler bırakmıştır. Bilgihanem.com’un şiir seven okuyucularının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu yazıda, Turgut Uyar’ın kısaca hayatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gel-Git (Med-Cezir) Olayı Nedir? Nasıl Oluşur? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Temmuz 11, 2019 bilgi 0

Ay ve Güneş’in çekim kuvvetine bağlı olarak deniz veya okyanus kıyısındaki suların yükselmesi ve alçalması olayına denmekte olan gel-git yani med-cezir olayı, iç denizlerde ve göllerde oluşmaz. Dünya’da her 12 saat 25 dakikada bir med-cezir oluşmaktadır. 6 saatte sular en yüksek noktaya varır ve 6 saat sonra da çekilir. Bu muhteşem doğa olayı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Bilgihanem okurları için hazırladığımız yazımızı okumalısınız.

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi 3

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Temmuz 10, 2019 bilgi 0

Osmanlı Devleti’nin sayısız saraylarından biri olan İshak Paşa Sarayı, zamana karşı yıkılmamış ve günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Osmanlı’nın en ünlü yapıtlarından biri olan bu muhteşem sarayın tarihçesi ve mimarisi hakkında tüm bilgiler yazımızda yer almaktadır. İshak Paşa Sarayı hakkında kısaca bilgi edinmek istiyorsanız doğru adrestesiniz.

Jean-Jacques Rousseau Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Temmuz 6, 2019 bilgi 0

Müzik, eğitim, sanat, siyaset ve edebiyat olmak üzere birçok alana ilgisi olan Jean-Jacques Rousseau, Fransız kökenli önemli filozof ve yazarlardan biridir. 28 Haziran, 1712 tarihinde dünyaya gelen yazarın, Yalnız Gezenin Düşleri, İtiraflar ve Dillerin Kökeni Üstüne Deneme gibi eserleri bulunuyor. Düşünceleri ve görüşleriyle Fransız devrimini etkileyen ünlü yazarın hayatı hakkında merak ettiğiniz her şey, sizler için hazırladığımız biyografisinde yer almaktadır.

Rıfat Ilgaz Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Temmuz 6, 2019 bilgi 0

Yeşilçam filmleri arasında en unutulmaz ve en çok sevdiklerimizden biri olan Hababam Sınıfı’nın yazarını anlatacağız bu yazıda sizlere. Türk şiir, oyun ve roman yazarı olan Rıfat Ilgaz, özel hayatında devam ettirdiği nitelikli çizgisi ile de her zaman saygı duyulan biri olmuştur. Peki, Rıfat Ilgaz kimdir? Hangi eserlerin sahibidir?

Kurşun Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Temmuz 5, 2019 bilgi 0

Kurşun elementi yeryüzünde çıkarılması ve işlenmesi oldukça kolay bir kimyasaldır. Kurşun, yapısından dolayı kolay şekil alabilir ve başka elementlerin alaşımlarında oldukça sağlam özellik gösterirler. Bu yüzden endüstride pek çok alanda faydalanılmaktadır. Kurşunun özellikleri, sağlığa zararları ve kullanım alanları dahil bir çok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Asbest (Amyant) Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler 4

Asbest (Amyant) Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Temmuz 4, 2019 bilgi 0

Asbest, tehlikeli fakat çok kullanılan kimyasal bir mineraldir. Asbestli alanlarda çalışanlar ekstra tehdit altında bulunmaktadırlar. İş güvenliği unsurlarını yerine getirmek ve asbestli alanlardan mümkün olduğunca uzak durmak gereklidir. Asbestin nasıl oluştuğu ve kullanım alanları hakkında ayrıntılı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.