Barbaros Hayreddin Paşa Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Mayıs 24, 2019 bilgi 0

Barbaros Hayreddin Paşa, Osmanlı Donanması’nın ilk Kaptan-ı Deryası ve kaptan paşasıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun Akdeniz’i ele geçirmesini sağlayan hatta Avrupalı kimi tarihçilere göre Akdeniz’i Osmanlı Gölü haline getiren eşsiz bir deniz komutanıdır. İşte bu makalemizde sizlere, Osmanlı tarihine adını altın harflerle yazdıran Barbaros Hayreddin Paşa’nın hayat hikayesini sunacağız.

Nitrat Nedir? Özellikleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Mayıs 16, 2019 bilgi 0

Kimyasal bir ifade olan nitrat, nitrik asidin tuzudur. Suda çözünme özelliğinde olan nitrat genel olarak tarımda gübrelemede ve bazı yiyeceklerin korunmasında kullanılır. Her ne kadar hayatın bazı alanlarında bu tür maddelere ihtiyaç duyulsa da, nitrat kimyasal bir madde olduğundan sağlık üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Nitrat konusunu daha derinden anlamanızı sağlayacak, kapsamlı bir yazı sizlerle…

Güneş Tutulması Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Gerçekleşir?

Mayıs 15, 2019 bilgi 0

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi aşamasında Dünya ve Güneş arasına girmesi ve Ay’ın Güneş’i tamamen ya da kısmen örtmesi sonucunda gözlemlenen bir doğa olayı olarak tanımlanmaktadır. Güneş tutulmasının gerçekleşebilmesi için, Ay’ın yeni ay evresinde olması gerekmektedir. Güneş tutulması ile ayrıntılı tüm bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Nikel Nedir? Özellikleri, Kullanım Alanları ve Çıkarıldığı Yerler

Mayıs 15, 2019 bilgi 0

Yeryüzünde birçok element çeşidi yer almaktadır. Kimya alanındaki elementlerden bir tanesi de nikeldir. Nikel periyodik cetvelin 8. grubunda bulunmaktadır. Nikel, 1751 yılında Baron Axel Fredrik Cronstedt tarafından keşfedilmiştir. Cronstedt bakırı nikolitten ayırmaya çalışırken, nikeli bulmuştur. Nikel günümüzde genelde sanayi alanında kullanılmaktadır. Nikelin kullanım alanları ve özellikleri hakkında kısaca bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ahmet Cevdet Paşa Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mayıs 13, 2019 bilgi 0

Bu makalemizde, Osmanlı Devleti döneminde yaşamış, yazdığı birçok değerli eserle hukuk, tarih ve bilim gibi alanlara fayda sağlamış ünlü bir yazar olan Ahmet Cevdet Paşa’nın hayatı hakkında bilgilere yer verilmiştir. Ahmet Cevdet Paşa’yı önemli kılan diğer bir durum ise, ilk Türk kadın romancı olarak kabul edilen Fatma Aliye Hanım’ın babası olmasıdır.

Evliya Çelebi Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mayıs 13, 2019 bilgi 0

Evliya Çelebi 1611 ve 1682 yılları arasında yaşamış bir Türk yazar ve Dünya gezginidir. Seyahatname eseriyle tanınan Evliya Çelebi, aynı zamanda sayısız ülke gezmiş bir seyyahtır. Evliya Çelebi 17. yüzyılda yazdığı ve 10 ciltten oluşan Seyahatname eserini, bir gezi kitabı olarak hazırlamıştır. Osmanlı tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Evliya Çelebi’nin hayatını kısaca bilmek isteyenler için harika bir yazı sizleri bekliyor.

Cornelius Van Drebbel Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mayıs 11, 2019 bilgi 0

Cornelius Van Drebbel, 1620 yılında ilk denizaltını yapan mucittir. Edison ile aynı dönemde yaşamış olan Cornelius Van Drebbel, sürekli yeni buluşlar peşinde koşan bir bilim insanıdır. Üzerinde çalıştığı konular ölçüm ve kontrol teknolojisi, pnömatik, optik, kimya, hidrolik ve piroteknik gibi alanları kapsamaktadır. Tarih sayfalarında adının geçmesini sağlayan denizaltı icadı dışında kim olduğu ve yaptığı çalışmalar yazımızda anlatılmıştır.

Lev Nikolayeviç Tolstoy Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mayıs 10, 2019 bilgi 0

Anna Karanina, Diriliş, Savaş ve Barış gibi daha pek çok başarılı esere imzasını atan Tolstoy, yapıtlarıyla olduğu kadar hayat hikayesiyle de dikkat çekici bir yazardır. Bu nedenle sizlere Tolstoy’un yaşamöyküsü ve hakkındaki diğer detayları öğrenebileceğiniz bu yazıyı hazırladık.

Nurullah Ataç Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Mayıs 9, 2019 bilgi 0

Türkçe diline kendini adamış en iyi deneme ve düzyazı yazarlarından biri olan Nurullah Ataç, Türkçeyi yerinde kullanmayanlara savaş açacak edebi kişiliğiyle ön plana çıkmıştır. Türkçenin tüm dillerden üstün olduğuna ve korunması gerektiğine inanan yazar hakkında birçok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Mayıs 8, 2019 bilgi 0

İnsanların işine ve kendine yetememe durumları çeşitli psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan biri de son yıllarda sayısında artış görülen tükenmişlik sendorumudur. Genelde hep daha fazlasını isteyen insanlarda meydana gelen tükenmişlik sendorumu hakkında merak ettiklerinizi sizin için araştırdık.