Bedir Savaşı Hakkında Bilgi; Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir? 1

Bedir Savaşı Hakkında Bilgi; Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Eylül 17, 2019 bilgi 0

Müslamanlarla Kureyşliler arasında gerçekleşen Bedir Savaşı, İslamiyetin ilk savaşıdır. Kureyşliler ile yapılan bu savaş, sadece 350 kişilik Müslüman ordusu ile kazanılmıştır. Savaşın tam tarihi, 13 Mart 624 olarak bilinmektedir. Savaşın sonunda Şam ticaret yolu Müslümanların eline geçmiş ancak bunun yanında Uhud Savaşı başlamıştır. Müslümanların kesin zaferiyle sonuçlanan savaşın nedenleri ve sonuçları Bilgihanem.com okurları için hazırlanan bu özel yazıda yer almaktadır.

Ergenlik Nedir? Belirtileri ve Bu Dönemde Yaşanan Problemler Nelerdir? 2

Ergenlik Nedir? Belirtileri ve Bu Dönemde Yaşanan Problemler Nelerdir?

Eylül 15, 2019 bilgi 0

Ergenlik dönemi ortalama 13-14 yaşına gelmiş çocukların sosyal rolüne erişme, bir mesleğe doğru yönelme, ailelerinden bağımsız düşünme ve cinsel güdülerinin gelişmeye başladığı bir dönemdir. Ergenlik dönemi kişiden ziyade, birlikte yaşadığı ailesine zor günler yaşatan bir süreçtir. Yazımızda ergenlik döneminde kızlarda ve erkeklerde yaşanan belirtiler ve problemler anlatılmıştır.

Kaşgarlı Mahmud Kimdir? Hayatı ve Eserleri 3

Kaşgarlı Mahmud Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Eylül 13, 2019 bilgi 0

Kaşgarlı Mahmud denince akla ilk gelen şey Divanû Lügati’t-Türk adlı eserdir. Türklerin en eski sözlüğü olarak bilinen eser Kaşgarlı Mahmud tarafından hazırlanmıştır. Karahanlı soyundan gelen Kaşgarlı Mahmud, 11. yüzyılda yaşamış bir dilbilimcidir. Kaşgarlı Mahmud kimdir diye merak ediyorsanız, hayatı hakkında kısaca bilgi verdiğimiz bu yazımızı okumalısınız.

Everest Dağı Hakkında Bilgi; Özellikleri, Turizmi ve Tarihçesi

Eylül 10, 2019 bilgi 0

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı, Çin Halk Cumhuriyeti ile Nepal sınır bölgesi üzerinde yer almaktadır. Dağcılık denildiğinde akla ilk gelen isim olan Everest’e birçok dağcı tırmanış girişiminde bulunmuştur. Yüksekliği 8.848 metredir. Dünyanın zirvesi olarak nitelendirilen Everest Dağı’nın en tepesinde oksijen bulunmadığından canlı yaşamı mümkün değildir. Buraya tırmanış yapan dağcıların tüm ekipmanları tam olmalıdır.

Barajlarda Elektrik Üretimi Nasıl Yapılır?

Eylül 8, 2019 bilgi 0

Eskiden su ihtiyacını karşılamak ve tarım alanlarını sulamak için kullanılan barajlar, günümüzde elektrik üretimini de sağlamaktadır. Şu anda tüm dünya genelinde en çok kabul edilen ve kullanılan elektrik üretme yöntemlerinden birisidir. Şimdi barajlarda elektrik üretimi konusunda bilmeniz gerekenlere göz atalım:

Yenilenemez (Yenilenemeyen) Enerji Nedir? Kaynakları ve Kullanım Nelerdir? 4

Yenilenemez (Yenilenemeyen) Enerji Nedir? Kaynakları ve Kullanım Nelerdir?

Eylül 5, 2019 bilgi 0

Yeryüzünde kullanılan enerjiler, yenilenebilir ve yenilemez özelliktedirler. Yenilenebilir enerjiler yeri sürekli dolan ve tükenmeyen enerji kaynakları, yenilemez enerjiler ise zamanla tükenen ve yeri ancak uzun yıllar içerisinde dolan enerjilerdir. Bu yazıda yenilenemez enerji kaynaklarının neler olduğu ile, kullanım alanları, insanlığa ve çevreye verdiği zararlarını öğreneceksiniz.

Lizozom Nedir? Özellikleri ve Görevleri Nelerdir? 5

Lizozom Nedir? Özellikleri ve Görevleri Nelerdir?

Eylül 3, 2019 bilgi 0

Hücre organellerinden biri olan lizozom, temel olarak hücre içi ve dışındaki maddelerin sindirilmesi görevini gerçekleştirir. Golgi cisimciğine bağlı olan lizozom, alyuvarlar ve bitki hücreleri dışında tüm ökaryotik hücrelerde bulunur. Lizozomların yapısında, maddelerin sindirilmesini sağlayan parçalayıcı enzimler bulunmaktadır. Biyoloji dersinin önemli konularından biri olan lizozom hakkında her şeyi, bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Erozyon Nedir? Nedenleri, Sonuçları, Çeşitleri ve Önleme Yolları Nelerdir?

Eylül 3, 2019 bilgi 0

Erozyon; akarsular, şiddetli rüzgarlar gibi doğa olayları sebebiyle, toprağın üst tabakasının aşınması olayıdır. Doğa için son derece zararlı bir olay olan erozyona; kontrolsüz şehirleşme, tarım alanları için ormanların yok edilmesi, aşırı otlatma, sağanak yağış gibi faktörler sebep olmaktadır. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan bu yazıda, erozyonun nedenleri, çeşitleri ve önlemek için yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Franz Kafka Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ağustos 31, 2019 bilgi 0

Edebiyatseverlerin kalbinde ayrı bir yere sahip olan Franz Kafka, genellikle karamsar ve içe kapanık eserler veren bir yazardır. Kaleme aldığı yazıların birkaçı hariç çoğu, hayata veda ettikten sonra en yakın arkadaşı tarafından basılmıştır. Bu makalemizde; “ben edebiyattan ibaretim” diye Praglı yazar Kafka’nın hayatını anlatacağız…

Sabetay Sevi Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Ağustos 31, 2019 bilgi 0

Osmanlı topraklarında yaşayan Sevi, henüz 20’li yaşlarda Mesihlik iddiasında bulunmuş, Musevi bir din adamıdır. Sabetaycılık tarikatının öncüsü olan Sevi, Müslüman gibi görünüp Yahudi inancını yaşayan, Allah’ı tek, kendini ise Mesih ilan eden bir hahamdı. Osmanlı Dönemi’nde yaşamış olan Sabetay Sevi’nin kısaca hayatı hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.