Su Teresi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Temmuz 15, 2019 bilgi 0

Sulak ortamlarda yetişen su teresi aşırı kullanılmadığı sürece, oldukça yararlı bir bitkidir. Keskin kokusu ve lezzeti ile ağızda çok hoş bir his bırakan bu bitki sağlımız için de oldukça faydalıdır. Su teresinin özellikleri ve faydalarını öğrenmek isteyenler, aşağıdaki yazımıza göz atabilirler.

Safir Taşı (Gök Yakut) Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Temmuz 12, 2019 bilgi 0

Safir taşı göz alıcı renkleriyle, ısıya dayanıklı ve çizilmesi oldukça zor doğal şifalı bir taştır. Bu özellikleriyle takı olarak sıkça kullanılmaktadır. İlk olarak Hindistan’da çıkarılan safir taşı, eskiden özgürlük taşı olarak adlandırılırdı. Safir taşını, çeşitleri ve tüm özellikleriyle birlikte aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Dut Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Temmuz 11, 2019 bilgi 0

Karadut ve beyaz dut meyvesinden elde edilen, yapımı oldukça zahmetli olan dut pekmezi; yaşlanmayı geciktiren, bağışıklığı güçlendiren, mide rahatsızlıklarını gideren mucizelere sahiptir. Küçük yaşlardan itibaren kullanıldığında beyin gelişimini desteklemektedir. Bu makalemizde sizlere dut pekmezinin yararları, nasıl yapıldığı ve tüketme koşullarından bahsedeceğiz.

Camın İcadı: Cam Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu? 1

Camın İcadı: Cam Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Temmuz 10, 2019 bilgi 0

Antik çağlardan beri insanlığın yararlandığı cam günümüzde de birçok alanda kullanılmaktadır. Bizim tarihimize baktığımızda da, camdan bir hayli yararlandığımızı görmekteyiz. Örneğin Artuklular camı medrese ve camilerinin yapımında kullanmışlardır. Cumhuriyet Dönemi’nde ise, cam fabrikaları kurulmaya başlanmıştır. Camın tarihçesi, özellikleri, nasıl elde edildiği ve icadı konuları yazımızda anlatılmıştır.

Berat Kandili Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Önemi Nedir?

Temmuz 7, 2019 bilgi 0

İslam dininde yeri olan önemli gecelerden biri Berat Kandili’dir. Berat Arapçada temize çıkma demektir. Bu sebeple bu mübarek gecede Yüce Allah’tan bolca af dilenip, ibadet edilmelidir. Berat Kandili, üç aylardan bir olan Şaban ayının 15. gecesine denk gelmektedir. Berat Kandili, Allah’ın kulları için her şeyi bilmesi ve bu bildiklerinin kader olarak yazıldığı gecedir.

Deve Dikeni Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Temmuz 3, 2019 bilgi 0

Devedikeni, tohumları sayesinde hızlı yayılabilen, taşlı ve çorak arazilerde sıkça görebileceğiniz bir bitki türüdür. İçeriğinde bulunan silymarin maddesi alkol, kimyasal ve ilaçların zararlı etkilerinden korumaktadır. Karaciğerin bitkisi olarak bilinerek karaciğer hastalarında kullanılmaktadır. Bu makalemizde sizler için devedikeninin kullanım alanları, yararları ve nasıl kullanıldığı ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Yılmaz Güney Kimdir? Hayatı ve Eserleri 2

Yılmaz Güney Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Temmuz 2, 2019 bilgi 0

Yılmaz Güney, namı diğer Çirkin Kral… Türk sinemasının asi ruhlu unutulmaz oyuncusu. Gerek kişiliği gerekse rol aldığı filmler ile Türk insanının gönlünü fethetmeyi başarmış bir halk çocuğu. Bilgihanem.com okurları için hazırladığımız bu biyografi yazısında, Yılmaz Güney kimdir, en önemli filmleri ve eserleri hangileridir gibi soruların yanıtlarına ulaşacaksınız…

Çakallar Hakkında Bilgi; Çakal Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Temmuz 1, 2019 bilgi 0

Çakallar Köpekgiller ailesinden olup, genellikle buldukları leşlerle beslenmektedirler. Çakallar kırsal, taşlık ve su bulunan alanlarda yaşayabilmektedirler. Tilkilere göre daha iri ve kiloludurlar. Ömürlük eşleri bulunur ve aile olarak toplu gezerler. Çakallar hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak için sizin için derlediğimiz yazımızı okuyabilirsiniz.

Uyuz Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi 3

Uyuz Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Haziran 30, 2019 bilgi 0

Bir tür parazitin neden olduğu uyuz, insana hayvandan veya en yakınlarındaki insanlardan bulaşan bir deri hastalığıdır. Tedavisi kolaydır fakat tedaviye geç kalınır veya önemsenmezse ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle uyuz hastalığının ilk belirtileri, tedavisi nelerdir, uyuz olan birisi nelere dikkat etmelidir gibi soruların cevaplarını bilmekte yarar vardır.

Ağaç Kavunu Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Haziran 29, 2019 bilgi 0

Soğuğa en dayanıklı turunçgil türü olarak bilinen ağaç kavunu; hoş kokusu ve iri meyveleri ile bilinen bir bitki türüdür. Meyveleri yenebilen ağaç kavununun yaprakları ve kabukları da vücut için hem dahili hem harici olarak kullanılabilir. Aşırı kullanımda ciddi yan etkileri olan ağaç kavunu nasıl bir meyvedir, doğru kullanım şekli ve faydası nedir gibi soruların cevaplarını bulacağınız yazımızı, siz değerli okuyucularımız için hazırladık.