Kuşcenneti Milli Parkı (Manyas Kuş Cenneti) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özellikleri ve Tarihçesi

Mayıs 22, 2019 bilgi 0

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yer alan Kuşcenneti Milli Parkı, diğer adıyla Manyas Kuşcenneti tam bir doğa harikasıdır. Ülkemizin en küçük milli parkı olmasına rağmen, yaklaşık 266 kuş türünü görebilmek mümkündür. Kuşcenneti Milli Parkı, 1975 yılında Avrupa konseyi tarafından, A sınıfı Avrupa Diplomasına layık görülmüştür. Bu doğa harikası yer her yıl binlerce doğaseveri ağırlamaktadır.

Bohem Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Mayıs 19, 2019 bilgi 0

Bohem tarzı ev dekorasyonunda birbirinden bağımsız, alakasız, renklerin uyumsuz olduğu birçok parçayı bir arada bulabilirsiniz. Bohem aslında bir yaşam biçimidir. Dekorasyonda olduğu gibi, giyim-kuşamda da bohem tarzı benimsemiş insanlar çoktur. Siz de bohem tarzını yaşam stiliniz haline getirip, evinizi bu şekilde dekore etmek istiyorsanız tam da sizin için hazırlanmış bir dekorasyon yazısı sizlerle…

Hasankeyf Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Mayıs 3, 2019 bilgi 0

Dicle nehri üzerinde kurulu olan ve Batman il sınırları içerisinde yer alan Hasankeyf kültür turizmi açısından son derece değerli varlıklarımız arasındadır. Varlığı çok eski yıllara uzanan Hasan Keyf; Mağaralar Şehri, Kayalar Kenti ve Hısnı Keyfa gibi isimlerle de anılmaktadır. Su altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan Hasankeyf’in tarihçesi ve daha fazla bilgi, siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız yazımızda yer almaktadır.

Alahan Manastırı Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Mayıs 2, 2019 bilgi 0

Toros Dağları üzerinde, tahmini 1200 metre rakım yüksekliğe konumlandırılmış olan Alahan Manastırı, Mersin’in Mut ilçesinde yer almaktadır. Milattan önce 5. yüzyılda inşa edilen Alahan Manastırı, Mersin’in Ayasofyası olarak nitelendirilmektedir. Hristiyanların ibadet etmeleri amacıyla yapılan manastırda, vaftiz havuzu ve hamam gibi bölümler yer almaktadır. Gezi rehberi kategorimizde yer alan Alahan Manastırı tarih sevenler için görülmesi gereken eserler arasındadır.

Zeugma Antik Kenti Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Nisan 27, 2019 bilgi 0

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeye aday olan Zeugma Antik Kenti’nin Tunus’tan sonra gelen, dünyanın en büyük mozaik koleksiyonu olduğu söylenmektedir. Şehirde yapılan arkeolojik çalışmalar neticesinde, birçok değerli tarihi kalıntılar bulunmuştur ve ziyaretçilere açık müzede sergilenmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu kent, önemli kültür varlıklarımız arasında yer almaktadır.

Rustik Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Nisan 17, 2019 bilgi 0

Rahatlığın ve doğal hayatın yansıması olan rustik dekorasyona son yıllarda talep oldukça artmıştır. Rustik dekorasyonda ana prensip, mobilyaların ve eşyaların olabildiğince doğal bir görünüm vermesidir. Örneğin orta sehpalar saf ağaçtan, işlenmemiş ham odundan kullanılabilir. Evinizin stresten uzak, doğal yaşamın esintisini veren bir havaya bürünmesini istiyorsanız, rustik dekorasyon nedir, nasıl yapılır başlıklı yazımıza göz atmalısınız.

Country Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Mart 17, 2019 bilgi 0

Amerikan, Fransız ve İngiliz dekorasyon stillerini yansıtan country dekorasyonda amaç; sade, rahat, biraz vintage, ama aslında modern bir yaşam alanı yaratmaktır. Country tarzı dekore edilmiş bir eve girdiğinizde, kendinizi çok huzurlu hissedersiniz. Çünkü çiçekli ve kareli kumaşlardan yapılmış mobilyalar, öyle pastel tonlarda ve öyle sade döşenmiştir ki, ruhunuzun dinlendiğini hissedersiniz. Yazımızda country dekorasyonun nasıl yapıldığı örneklerle anlatılmıştır.

Ayna Nedir? Çeşitleri Nelerdir? Tarihçesi ve Ev Dekorasyonundaki Yeri Nedir?

Ocak 24, 2019 bilgi 0

Tarihte ilk olarak metal yüzeylerin parlatılması yoluyla elde edilen aynalar, geçirdiği birçok aşamadan sonra günümüzdeki haline ulaşmıştır. Düz, küresel, parabolik gibi çeşitleri olan aynalar hemen her alanda kullanılmaktadır. Aynanın tarihinin ve çeşitlerinin anlatıldığı yazımızda özellikle ev dekorasyonundaki önemi konusuna yer verilmiştir.

Özgürlük Anıtı (Heykeli) Hakkında Bilgiler; Nerededir, Mimarisi ve Tarihçesi

Ocak 6, 2019 bilgi 0

Dünyanın en tanınmış yapıtlarından, ABD’nin de sembollerinden biri olan Özgürlük Anıtı veya Özgürlük Heykeli’nin çok enteresan bir hikayesi bulunuyor. Özgürlük Anıtı ilk olarak, Port Said Limanı’na konulmak için yapılmaya başlandı ancak daha sonra, Fransa ABD’ye 100. yıl kuruluş hediyesi olarak heykeli sundu. Özgürlük Heykeli’nin mimarisi ve tarihçesi hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Karain Mağarası Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özellikleri ve Tarihçesi

Aralık 24, 2018 bilgi 0

Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Karain Mağarası, Antalya-Burdur karayolu üzerinde yer almaktadır. 1946 yılından beri kazı çalışmaları yapılan mağaradan çıkarılan yapılar, Antalya ve Karain Müzesi’nde sergilenmektedir. Denizden yaklaşık 400 metre yükseklikte yer alan mağarada insan, fil, su aygırı ve gergedan gibi hayvanların yaşadığına dair bulgulara rastlanmıştır. Tarihi çok uzun yıllar öncesine dayanan mağarada, halen kazı çalışmaları devam etmektedir.