Hibrit Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Temmuz 15, 2019 bilgi 0

Bu makalemizde dünyamızın fosil yakıt hücreli araçlarının yerine getirilerek hem yakıt hem de doğayı koruyan hibrit motor hakkında bilgi vereceğiz. Geçmişi oldukça eskiye dayanan ancak modern yapısıyla ilk olarak Toyota’nın ele aldığı bu motor tipinin tüm ayrıntılarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Direksiyon Nedir? Nasıl Çalışır? 1

Direksiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Haziran 26, 2019 bilgi 0

Bu makalemiz içerisinde bir otomobil için gerekli en temel parça olan direksiyon hakkında bilgi verilmiştir. Görünümü sadece basit bir çember olan direksiyon, üzerinde sağlı sollu ön tekerleri birbirine bağlayan tekerlek dişlileri ile direksiyon bağlantısını sağlayan bir mil vardır. Bir direksiyonun özelliklerini ve çalışma prensibini bilmeyenler için okunması gereken bir yazı.

Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir? 2

Drift Nedir? Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

Haziran 25, 2019 bilgi 0

Sıra dışı motor sporlarını sevenlerin tercihi olan drift virajlı yollarda arkadan kayma açısının öne göre daha fazla olması esasına dayanır. Drift aracın merkez kuvvetine daha fazla dayanamayarak, arka kısmını savurmasına dayanan bir olaya verilen isimdir. Adrenalin sevenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz yazımızda; driftin özellikleri, puanlama sistemi ve teknikleri gibi genel bilgilere yer verilmiştir.

Tork Nedir? Ne İşe Yarar? Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Farklar Nelerdir? 3

Tork Nedir? Ne İşe Yarar? Tork Gücü ile Beygir Gücü Arasındaki Farklar Nelerdir?

Haziran 9, 2019 bilgi 0

Tork bir araç için çok önemli bir parçadır. Çünkü bir motorun torku ne kadar iyiyse kullanırken o denli rahat edersiniz. Bu makalemizde, tork konusunda yıllardır aklımızda olan soru işaretlerine cevap bulmak için gerekli bilgileri okuyacaksınız. Tork gücü nedir, ne işe yarar, beygir gücü ile arasındaki farklar nelerdir gibi sorulara tek tek yanıt verilmiştir.

İmmobilizer Nedir? Nasıl Çalışır?

Haziran 8, 2019 bilgi 0

İmmobilizer düz kontağı tamamen devre dışı bırakan bir sistemdir. Her ne kadar arabaların güvenliği için yeterli olmasa da, immobilizer kullanan araçlarda hırsızlık olaylarının, büyük ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Otomobil hırsızlarının korkulu rüyası olan immobilizer hakkında teknik bilgileri, çalışma prensiplerini ve merak edilen özellikleri bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Eksantrik (Kam) Mili Nedir? Nasıl Çalışır?

Mayıs 30, 2019 bilgi 0

Eksantrik mili kam mili olarak da bilinir. Hareketini krank milinden alarak çalışan, yardımcı bir parçadır. Subaplara hareket verir, bu hareket sayesinde, egzoz ve hava subapları kontrollü bir şekilde açılıp kapanabilir. Bu yazımızda motorlu araçlarda, motorun egzoz subaplarının zamanında açılmasını sağlayan kam milinin çalışma prensipleri anlatılmıştır.

Anti Patinaj Sistemi (ASR) Nedir? Nasıl Çalışır? 4

Anti Patinaj Sistemi (ASR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Mayıs 18, 2019 bilgi 0

ASR, araba tekerlerinin patinaj yapmasının önlenmesi amacıyla kurulan bir sistemdir. Özellikle ani ve hızlı kalkışlarda arabaların patinaj yapması büyük olasılıktır. Otomotiv sektöründe ASR olarak bilinen Anti Patinaj Sistemi hakkında merak edilen soruların cevaplarını, sistemin araçtaki çalışma prensiplerini ve teknik detayları bu makalemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Beygir Gücü (HP) Nedir? Ne İşe Yarar? 5

Beygir Gücü (HP) Nedir? Ne İşe Yarar?

Nisan 9, 2019 bilgi 0

Araba alınıp satılırken en çok merak edilen konulardan biri, aracın kaç beygir gücüne sahip olduğudur. Beygir gücü dilimize İngilizcedeki “Horse Power” teriminden geçmiştir. Otomobillerin ve motorlu araçların güçlerinin belirlenmesi için kullanılan bir terimdir. Arabaların fiyatlarını direkt etkileyen beygir gücü hakkındaki ayrıntılı bilgileri, bu makalemizde okuyacaksınız.

Tekerleğin İcadı: Tekerlek Nedir? Ne Zaman? Kim Tarafından Bulundu? 6

Tekerleğin İcadı: Tekerlek Nedir? Ne Zaman? Kim Tarafından Bulundu?

Mart 12, 2019 bilgi 0

Tekerlek bir eksen etrafında dönen, merkezden dışa doğru parmaklıklı yapıda, genellikle taşımacılıkta kullanılan çember şeklinde bir araçtır. Çalışma prensibi son derece basit olan tekerleğin dönmesi için, yüzeyle temas etmesini sağlayacak bir dış kuvvete ve yer çekimine ihtiyaç vardır. Tekerleğin icadı hakkındaki bilgiler siz değerli okuyucularımız için paylaşılmıştır.