Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Nasıl Çalışır? 1

Hız Sabitleyici (Cruise Control) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ağustos 31, 2019 bilgi 0

Türkçe’ye hız sabitleyici olarak geçmiş olan “Cruise Control”, yakıt tasarrufu sağlayan muazzam bir sistemdir. Tüm otomobil tutkunları tarafından bilinen Cruise Control yani hız sabitleyici özelliği hakkında detayları, sistemin çalışma prensiplerini, güvenli olup olmadığını ve hız sabitleyici sistemler hakkında merak edilen soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Marş Motoru Nedir? Nasıl Çalışır? 2

Marş Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

Ağustos 29, 2019 bilgi 0

Marş motoru; otomobil sevdalılarının mekanik parçaları tanırken belki de ilk öğrendiklerinden biridir. Akümülatörden aldığı elektrik ile çalışan motor; aracın volan dişlilerinin dönmesini sağlamaktadır. Aracın motoruna ilk hareketi veren bu parçanın özelliklerini, çalışma prensiplerini ve hakkındaki teknik detayları makalemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Otomobilin İcadı: Otomobil Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Ağustos 23, 2019 bilgi 0

Hayatımızı en çok kolaylaştıran icatlardan birisi, kesinlikle otomobillerdir. Bizleri bir yerden bir yere konforlu şekilde götüren ve tabiri caizse ayağımızı yerden kesen bu icat, hala geliştirilmeye devam ediliyor. Daha güvenli bir sürüş, daha kısa mesafede durabilmesi, konfor düzeyinin artırılması, teknolojik gelişmelerin dahil edilmesi gibi sonsuz geliştirme alan bu araçların icadının detaylarına göz atalım:

Ateşleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? 3

Ateşleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Ağustos 15, 2019 bilgi 0

Ateşleme sistemi, arabaların hareketini sağlayan güçtür. Sistemin çalışma prensibi, yakıt ile hava karışımının tutuşması için gerekli olan kıvılcımı sağlamaktır. Batarya, bujiler, ateşleme bobini, disribütör ve kablolar ise sistemin parçalarıdır. Makalemizde motorlu araçların harekete geçmesini sağlayan ateşleme sisteminin ne olduğu, nasıl çalıştığı ve parçaları hakkında kısa bir bilgi verilmiştir.

Süspansiyon Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Parçaları Nelerdir?

Ağustos 13, 2019 bilgi 0

Süspansiyon sistemi genel olarak motorlu araçlarda şok ve titreşimleri emmek için yapılmış parçaların bütününe verilen addır. Bu sistemin çalışma prensibi, lastiklerle yol arasındaki sürtünmeyi ayarlayarak virajları hatasız bir şekilde almaya dayanır. Aracı savrulmaktan, yan yatmaktan, takla atmaktan kurtaran hayati bir sistemdir. Gelin şimdi hep birlikte, süspansiyon hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca öğrenelim.

TFSI Motor Nedir? Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ağustos 8, 2019 bilgi 0

FSI motorun daha geliştirilmiş hali olan TFSI Audi ve Volkswagen markalarında kullanılmaktadır. Özellikle yakıt tasarrufu sağlaması açısından tercih edilen bu motor tipinin elbette kötü yanları da var. Bilgihanem.com okurları için hazırladığımız bu yazıda, TFSI motorun çalışma prensibi, genel özellikleri ve en sık duyulan şikayetleri öğreneceksiniz.

ABS Nedir? Nasıl Çalışır? 4

ABS Nedir? Nasıl Çalışır?

Ağustos 1, 2019 bilgi 0

ABS motorlu araçlarda sürücünün can güvenliği için hayati önem taşıyan bir sistemdir. Arabanızla ilerlerken, önünüze çıkan herhangi bir araba, insan veya cisim karşısında aniden frene basmak zorunda kalırsınız. İşte burada ABS devreye girmektedir. Bu sistemin tam olarak nasıl çalıştığı, araçlarda ne işe yaradığı ve ABS ‘li araçların ABS ‘siz araçlarla kıyaslaması yazımızda detaylıca anlatılmıştır.

Eksantrik (Kam) Mili Nedir? Nasıl Çalışır? 5

Eksantrik (Kam) Mili Nedir? Nasıl Çalışır?

Temmuz 22, 2019 bilgi 0

Eksantrik mili kam mili olarak da bilinir. Hareketini krank milinden alarak çalışan, yardımcı bir parçadır. Subaplara hareket verir, bu hareket sayesinde, egzoz ve hava subapları kontrollü bir şekilde açılıp kapanabilir. Bu yazımızda motorlu araçlarda, motorun egzoz subaplarının zamanında açılmasını sağlayan kam milinin çalışma prensipleri anlatılmıştır.

Hibrit Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Temmuz 15, 2019 bilgi 0

Bu makalemizde dünyamızın fosil yakıt hücreli araçlarının yerine getirilerek hem yakıt hem de doğayı koruyan hibrit motor hakkında bilgi vereceğiz. Geçmişi oldukça eskiye dayanan ancak modern yapısıyla ilk olarak Toyota’nın ele aldığı bu motor tipinin tüm ayrıntılarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.