Anti Patinaj Sistemi (ASR) Nedir? Nasıl Çalışır?

Mayıs 18, 2019 bilgi 0

ASR, araba tekerlerinin patinaj yapmasının önlenmesi amacıyla kurulan bir sistemdir. Özellikle ani ve hızlı kalkışlarda arabaların patinaj yapması büyük olasılıktır. Otomotiv sektöründe ASR olarak bilinen Anti Patinaj Sistemi hakkında merak edilen soruların cevaplarını, sistemin araçtaki çalışma prensiplerini ve teknik detayları bu makalemiz içerisinde bulabilirsiniz.

Beygir Gücü (HP) Nedir? Ne İşe Yarar?

Nisan 9, 2019 bilgi 0

Araba alınıp satılırken en çok merak edilen konulardan biri, aracın kaç beygir gücüne sahip olduğudur. Beygir gücü dilimize İngilizcedeki “Horse Power” teriminden geçmiştir. Otomobillerin ve motorlu araçların güçlerinin belirlenmesi için kullanılan bir terimdir. Arabaların fiyatlarını direkt etkileyen beygir gücü hakkındaki ayrıntılı bilgileri, bu makalemizde okuyacaksınız.

Tekerleğin İcadı: Tekerlek Nedir? Ne Zaman? Kim Tarafından Bulundu?

Mart 12, 2019 bilgi 0

Tekerlek bir eksen etrafında dönen, merkezden dışa doğru parmaklıklı yapıda, genellikle taşımacılıkta kullanılan çember şeklinde bir araçtır. Çalışma prensibi son derece basit olan tekerleğin dönmesi için, yüzeyle temas etmesini sağlayacak bir dış kuvvete ve yer çekimine ihtiyaç vardır. Tekerleğin icadı hakkındaki bilgiler siz değerli okuyucularımız için paylaşılmıştır.

Egzoz Nedir? Nasıl Çalışır?

Ocak 10, 2019 bilgi 0

Bu yazımızda otomobillerde sesi absorbe edip, ses kirliliğinin önüne geçmek gibi önemli bir işlevi olan egzozun ne olduğu ve çalışma prensibi hakkında bilgi verilmiştir. Egzoz borusuna gelen yüksek desibeldeki gürültü, ses susturucusuna iletilir. Bu sayede araçların çalışırken çıkardığı sesi içerisinde tutarak, ses kirliliğinin önüne geçmiş olur.

Tork Konverter Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İş Yarar?

Aralık 27, 2018 bilgi 0

Vantilatör pervanesine benzeyen tork konverter, aracın motoru çalışırken, dönme hareketini gerçekleştirir. Türbin, stator, pompa ve şanzıman sıvısı olmak üzere 4 parçadan oluşur. Tork konverteri hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayan okuyucularımız için oldukça öğretici bir yazı yazdık. Tork konverterinin şekli, kısımları, çalışma prensibi ve diğer önemli bilgiler ayrıntısıyla anlatılmıştır.

Direksiyon Nedir? Nasıl Çalışır?

Aralık 17, 2018 bilgi 0

Bu makalemiz içerisinde bir otomobil için gerekli en temel parça olan direksiyon hakkında bilgi verilmiştir. Görünümü sadece basit bir çember olan direksiyon, üzerinde sağlı sollu ön tekerleri birbirine bağlayan tekerlek dişlileri ile direksiyon bağlantısını sağlayan bir mil vardır. Bir direksiyonun özelliklerini ve çalışma prensibini bilmeyenler için okunması gereken bir yazı.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Yakıt Tasarrufu için Öneriler

Aralık 17, 2018 bilgi 0

Bu yazımızda araç sahipleri için ve yeni araç almak isteyenler için çok önemli bir konu olan yakıt tasarrufundan bahsedilmiştir. Özellikle de işi gereği uzun seyahatler yapmak zorunda olanlar için yakıt büyük bir sorundur. En az yakıtla ve aracınıza zarar vermeden uzun yolculuklar yapmak, yakıt masrafının bütçenizi çok etkilememesi için bilmeniz gereken tüm bilgiler yazımızda mevcuttur.

Katalitik Konvertör Nedir? Nasıl Çalışır?

Aralık 10, 2018 bilgi 0

Katalitik konvertörler motorlu araçların yakıtlarının havayı kirletmemesi için yapılmış bir sistemdir. Bu sistemde motorların egzozlarından çevreye verdikleri zararlı gazların daha az zararlı hale dönüştürülmesini sağlamak amaçlanır. Katalitik konvertörlerin çalışma prensibi, araçların çıkardığı zararlı ve zararsız gazlar ile redüksiyon-oksidasyon terimlerinin açıklaması yazımızda detaylıca verilmiştir.