Bilgisayarın İcadı:  Bilgisayar Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu? 1

Bilgisayarın İcadı: Bilgisayar Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Temmuz 1, 2019 bilgi 0

Hiç şüphesiz bilgisayarlar insanlığın faydasına sunulmuş en önemli icatlardan biridir. Bilgisayar, aritmetik ve mantıksal tüm işlemleri yapabilen, bu işlemleri saklayıp istenildiğinde size sunabilen elektronik cihazlardır. Günümüzde ise ev, işyerleri, resmi kuruluşlar kısacası hemen her yerde, bilgisayarlar insanların kullandığı zaruri bir araç haline gelmiştir. Bilgisayarın icadı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yazımızdan okuyabilirsiniz

Cep Telefonları ve Diğer Teknolojik Aletler Uykuyu Nasıl Etkiliyor?

Haziran 29, 2019 bilgi 0

Günümüzde gece yatağa girer girmez uyuyup, sabah dinç bir şekilde kalkan insan sayısı yok denecek kadar azdır. Farkında olmadan yaptığımız alışkanlıklar kaliteli bir uyku almamızı engellemektedir. Bunlardan biri de cep telefonu, tabletler ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin bulunduğu bir odada yatmaktır. Yazımızda özellikle cep telefonlarının uykuyu nasıl etkilediği, kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Ofset Baskı Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları Nelerdir? 2

Ofset Baskı Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Haziran 10, 2019 bilgi 0

Ofset baskı makinesi, hemen hemen her türlü baskı yapabilen en gelişmiş baskı makineleridir. Baskı yapacağınız ürün ister büyük oranlarda ister küçük kartvizit boyutlarında olsun her türlü ihtiyacı karşılayabilmektedir. Ofset baskı makinesi çalışma prensibi, kullanım alanları dahil birçok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

PDF Dosyası Nedir? Nasıl Yapılır, Nasıl Düzenlenir? 3

PDF Dosyası Nedir? Nasıl Yapılır, Nasıl Düzenlenir?

Mayıs 21, 2019 bilgi 0

PDF adı verilen dosyalar; kitaplar, dökümanlar ve resmi belgeler gibi birçok alanda tercih edilir. Bilgisayarlardan başka telefon ve tabletlerde de rahatlıkla açılıp, okunabilen bir dosya düzenidir. Birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran PDF dosyalarının özelliklerini, nasıl hazırlanıp düzenlendiğini, hangi programlarla açıldığını bu yazıda bulabilirsiniz.

Telefonun İcadı: Telefon Nedir? Ne zaman, Kim Tarafından Bulundu? 4

Telefonun İcadı: Telefon Nedir? Ne zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Mayıs 3, 2019 bilgi 0

Telefon tıpkı diğer tüm icatlar gibi insan hayatını kolaylaştıran, hepimizin kullandığı, kullanırken de mucidini saygıyla andığı araçlardan biridir. Eski sabit telefonlar artık neredeyse yok gibi. Genellikle iş yerlerinde kullanılan sabit telefonların yerini, cep telefonları almış durumda. Cep telefonlarının gelişim hızına da zaten hiçbirimiz yetişemiyoruz. Peki telefonun günümüze kadar gelen gelişim serüvenini hiç merak ettiniz mi?

İşletim Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? 5

İşletim Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Mart 27, 2019 bilgi 0

İşletim sistemi; bilgisayar, cep telefonu, beyaz eşya, oyun konsolları ve daha birçok cihazda bulunmaktadır. İşletim sistemleri saydığımız bu cihazlarda var olan tüm donanımları yöneten ve sistemli bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımdır. Tüm elektronik eşya ve cihazların temel çalışma prensibini oluşturan işletim sisteminin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını yazımızı okuduktan sonra ayrıntılarıyla öğrenmiş olacaksınız.

Anakart Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? 6

Anakart Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Şubat 18, 2019 bilgi 0

Bir insanın iskeleti o insan için ne anlam ifade ediyorsa bir anakart da bilgisayar için odur diyebiliriz. Bilgisayarlar olmak üzere birçok teknolojik aletin temelini oluşturan anakart hakkında detaylı bilgileri bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Anakart nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi sorularınıza cevap vermesi için hazırlanmış yazımızın detaylarını incelemenizi tavsiye ederiz.

Hologram Nedir? Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır? 7

Hologram Nedir? Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?

Aralık 22, 2018 bilgi 0

Lazer ışın dalgalarının , pozitif karışım ile oluşturduğu üç boyutlu görüntüye hologram adı verilmektedir. Fizik, kimya ve basım gibi birçok tekniği içerisinde barındıran hologram ya da holografi, son yıllarda sıklıkla tercih edilir olmuştur. Hologram özellikle büyük markalar tarafından ilgi görmektedir. Çünkü hologramın çeşitli yollarla çoğaltılması ve dağıtılması gibi durumlar mümkün değildir. Yani taklit edilmesi zor bir teknoloji olduğundan, marka kalitesine önem veren birçok kurum hologramı kullanmaya başlamıştır.

Telgrafın İcadı: Telgraf Nedir? Ne zaman? Kim Tarafından Bulundu?

Aralık 4, 2018 bilgi 0

Bir iletişim aracı olan telgraf bir yerden başka bir yere, en kısa sürede bilgi aktarılmasına dayanan bir sistemdir. 1700’lü yıllardan itibaren ortaya atılan bu basit sistem daha sonrasında geliştirilerek insanlığın kullanımına sunulmuştur. Telgrafın icadı, çalışma şekli ve tarihi hakkında merak ettiklerinizi bulabileceğiniz, kapsamlı bir yazı sizlerle…

Radyonun İcadı: Radyo Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu? 8

Radyonun İcadı: Radyo Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Ekim 21, 2018 bilgi 0

Kullanımı eskiye nazaran çok yaygın olmasa da, radyolar uzun yıllardır hayatımızda yer almaktadır. Radyo, elektromanyetik radyo dalgalarını sese çeviren, elektronik bir alettir ve çağın en önemli teknolojik buluşlarından biridir. Bu önemli icadı yapan kişi ise, Guglielmo Marconi ‘dir. Televizyondan önce insanların haber almasını sağlayan radyonun icadı hakkında merak ettiklerinizi sizin için derledik.