Ses Kartı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? 1

Ses Kartı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Ağustos 26, 2019 bilgi 0

Teknoloji kategorisinde yer alan bu yazımızda, bilgisayarın parçalarından olan ses kartlarının ne olduğu, işlevi ve nasıl çalıştığı anlatılmıştır. Ses kartları 1989 – 1990 yıllarında özellikle bilgisayar alanında kullanılmaya başlanmıştır. Ses kartlarındaki bağlantılar farklı renklerle kodlanmıştır. Ses kartının dijital sesi analoga çevirme, analog sesi dijitale çevirme gibi farklı görevleri vardır.

İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? 2

İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Ağustos 22, 2019 bilgi 0

Bu yazımızda bilgisayar ve birçok elektronik cihaz için beyin vazifesi gören, veri akışını sağlayan işlemci hakkında bilgi verilmiştir. Şuan birçok işlemci çeşidi bulunmaktadır. Eğer kullandığınız cihaza en uygun işlemciyi seçmek istiyorsanız, işlemcinin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını öğrenmeli, bunun için de yazımızı okumalısınız.

Teleskobun İcadı: Teleskop Nedir? Ne Zaman? Kim Tarafından Bulundu? 3

Teleskobun İcadı: Teleskop Nedir? Ne Zaman? Kim Tarafından Bulundu?

Ağustos 17, 2019 bilgi 0

Uzay boşluğunda yer alan gök cisimlerini görmemize yarayan teleskop, birçok çalışmanın temel aracıdır. Gökyüzünü seyretmeye ve keşfetmeye yarayan birçok tipi ile hepimizin ilgisini çeken araçlardan birisidir. Nasıl icat edildiği konusu da fazlaca merak edilmekte ve ilginç bilgiler içermektedir.

Ekran Kartı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar? 4

Ekran Kartı Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Ağustos 13, 2019 bilgi 0

Ekran kartı bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Bilgisayarda görüntünün monitöre yansıtılmasını yani görüntü vermesini sağlar. Monitörlerde görülen her türlü çıkışlar ekran kartından gelen bilgilerdir. Ekran kartının ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığını kısaca öğrenmek isteyenler, Bilgihanem.com tarafından hazırlanmış, aşağıdaki yazıya göz atabilirler.

Televizyonun İcadı:  Televizyon Nedir? Ne Zaman Kim Tarafından Bulundu? 5

Televizyonun İcadı: Televizyon Nedir? Ne Zaman Kim Tarafından Bulundu?

Ağustos 5, 2019 bilgi 0

Televizyon bazen yalnız yaşayan biri için yoldaş, bazen ailecek geçirilen bir akşamın neşesi, bazen de dünyadan an be an haber aldığımız bir iletişim aracıdır. Her evin olmazsa olmazları arasındadır televizyonlar. Hatta bir eve girdiğimizde, televizyon göremezsek, bir eksiklik olduğunu düşünürüz. Peki televizyon kim tarafından icat edildi ve ne zaman hayatımıza girdi? İşte televizyon hakkında merak ettikleriniz…

Telsizin İcadı: Telsiz Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu? 6

Telsizin İcadı: Telsiz Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Ağustos 4, 2019 bilgi 0

Genelde polis ve askeri amaçlı kullanılan telsizler, basit yapılı olarak bebek odalarında da kullanılmaktadır. Bu iletişim cihazları, herhangi bir kablo olmaksızın, alıcı ve verici iki cihaz arasında haberleşmeyi sağlamaktadır. İcat edilişi ise telgraf, telefon ve radyo ile bağlantılı olarak gerçekleşmiştir. Şimdi bu cihazların tarihini inceleyelim:

CD-DVD Sürücüsü Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Ağustos 2, 2019 bilgi 0

Optik sürücü ismiyle de bilinen CD-DVD sürücüler, ışığa duyarlı veri depolama medyaların okunmasını veya yazılmasını sağlayan parçalardır. Sadece okuma yapanları varken, bazıları her iki görevi de yerine getirebilmektedir. Lazer tabanlı olan bu parçalar, bilgisayar ortamında artık yok olmaya başlamış ve yerini daha yüksek teknolojili ürünlere bırakmaya başlamıştır. Şimdi onları daha yakından tanıyalım.

Bilgisayar Kasası Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İş Yarar? 7

Bilgisayar Kasası Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İş Yarar?

Temmuz 27, 2019 bilgi 0

Masa üstü bilgisayarlarda bilgisayarın kabuğu olarak da düşünebileceğimiz kasa, tüm parçaları dışarıdaki etkenlerden koruyan bir yapıdır. Kasanın içerisinde güç kaynağı yuvası, anakart takma tepsisi, CD-ROM gibi aygıtlar bulunmaktadır. Bilgisayar kasasının ne işe yaradığı ve çalışma prensibini anlattığımız bu yazı, teknoloji meraklılarının ilgisini çekecektir.

Pusulanın İcadı: Pusula Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Temmuz 19, 2019 bilgi 0

Özellikle denizciler, havacılar, askerler ve doğa sporcuları tarafından kullanılan pusula, yön bulmaya yarayan bir alettir. 1200’lü yıllarda keşfi gerçekleşen pusula, icat edildiği ilk zamanlarda olduğu gibi günümüzde de hayatı kolaylaştırmaya devam etmektedir. Pusulanın icadı konusunu kapsayan, ne zaman, kim tarafından bulundu gibi soruların yanıtlarını, Bilgihanem okurları için hazırladığımız yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarın İcadı: Bilgisayar Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Temmuz 1, 2019 bilgi 0

Hiç şüphesiz bilgisayarlar insanlığın faydasına sunulmuş en önemli icatlardan biridir. Bilgisayar, aritmetik ve mantıksal tüm işlemleri yapabilen, bu işlemleri saklayıp istenildiğinde size sunabilen elektronik cihazlardır. Günümüzde ise ev, işyerleri, resmi kuruluşlar kısacası hemen her yerde, bilgisayarlar insanların kullandığı zaruri bir araç haline gelmiştir. Bilgisayarın icadı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yazımızdan okuyabilirsiniz