Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır


Meyve tatlıları içinde kabak tatlısının yeri ayrıdır. Göz alıcı rengi ve bol lifli yumuşacık kıvamıyla kabak tatlısı hem hafif hem de dolu dolu tatlı keyfi yaşatan bir seçenek. Pişirme yöntemleri tercihe göre değişen kabak tatlısı; tencerede, fırınlanarak, fırınlanmadan pişirilebildiği gibi; bol tahin ve cevizli, yahut kaymaklı veya antep fıstıklı olarak servis edilebilir. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış.

kabak-tatlısı-nasıl-yapılır

Malzemeler:

  • 1 kilogram soyulmuş balkabağı
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 3 adet karanfil

Kabak Tatlısı Yapımı: Balkabağını arzu ettiğiniz kalınlıkta dilimleyin, yıkayın ve suyunu süzdürün. Daha sonra kabak dilimlerini bir tencereye koyun. Üzerine 2 su bardağı toz şekeri ve 3 adet karanfili ilave edin ve tencerenin kapağını kapatarak 1 gece boyunca, 12 saat süre bekletin. Bu şekilde kabaklar suyunu salacaktır.

Suyunu salmış olan kabakları ocağa oturtun ve kaynatın. Kaynayınca tencerenin kapağını kapatın ve kabakları en düşük ısıda tam 1 saat boyunca pişirin. Süre tamamlanınca ocağın altını kapatın ve kabakları tencere içinde kendi suyunda soğumaya bırakın.

Dilerseniz bu şekilde servis yapın, dilerseniz de pişen kabakları cam kaba alıp fırında üzerleri kızarana kadar tutun. Fırınlanan kabak tatlısı, şerbetiyle iyice harmanlanıp, daha koyu kıvamlı ve yumuşak olacaktır.

Eğer seviyorsanız, kabak tatlınızın üzerine servisten hemen önce tahin gezdirebilir ve bunun da üzerini dövülmüş cevizle süsleyebilirsiniz.

Afiyet Olsun..

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kabak-tatlisi-nasil-yapilir/