Kabızlık Nasıl Giderilir

Halk dilinde peklik, tıp literatüründe ise konstipasyon olarak bilinen kabızlık, bağırsak hareketlerindeki yetersizlik, bağırsak boşaltım sıklığındaki azalma ve bağırsak boşaltımı esnasındaki zorlanma olarak da tanımlanabilir. Kalın bağırsağın son bölümündeki kaslar sertleştiğinde dışkının geçişi zorlaşır ve kabızlık sorunu baş gösterir. Lif yönünden fakir, yağsız ve karbonhidrattan yoksun bir beslenme tarzında kabızlık daha da sık karşılaşılan bir problem olmaktadır.

 • Bunların dışında, rafine şeker tüketiminin fazla oluşu, tuvalet ihtiyacını ertelemek, bağırsaklardaki tümör, kanser gibi rahatsızlıklar, hamilelik ve kullanılan birtakım ilaçların yan etkisi kabızlık problemine sebebiyet vermektedir.
 • Beslenme alışkanlıklarında yapılacak düzenlemeler, lif yönünden daha zengin bir beslenme düzeni ve bu tarz önlemlere rağmen kabızlık problemi geçmiyorsa, iyileşme süresi uzuyorsa mutlaka bir hekime görünmek gerekir. Kabızlık süresi uzadıkça karaciğere binen yük artar, bu da cildin genel görünümüne yansır, sivilcelenme ve ciltte bozulma gözlenir
 • Hekime danışmadan alınan laksatifler yani müshil türü ilaçlar kontrolsüzce kullanıldığında tehlike arz edebilir. Bu sebeple bu ilaçları hekime danışmadan almamak en doğru yoldur.
 • İbrahim Saraçoğlu kabızlık nasıl giderilir sorusunu doğal ve bitkisel yöntemlerle açıklıyor. Kabızlıkta etkili doğal yöntemlerden birisi de bağırsak florasına çok iyi tesirler yapan yoğurt suyudur. Öğleden evvel ve öğleden sonra içilecek 150 gram kadar yoğurt suyu ve kızarmış ekmek, İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen doğal çözümlerdir.
 • Bağırsak mukozasında herhangi bir tahriş ve buna benzer bir rahatsızlık yoksa, pirinçsiz zeytinyağlı pırasa yemeği günde öğlen ve akşam olmak üzere günde 2 kez tüketilebilir.
 • İbrahim Saraçoğlu kabızlığa iyi gelen bitkisel yöntemler arasında bol B vitamini içeren keten tohumunu da tavsiye ediyor. Saraçoğlu, 1 çay kaşığı kadar keten tohumunu ezip sulu yoğurda karıştırarak yemenin de kabızlık için iyi bir çözüm olarak uygulanabileceğini söylüyor.
 • Hamile kadınların da fazlaca yaşadığı bir sorun olan bağırsak tembelliği, hamilelikte kabızlık nasıl giderilir sorusunun çok sık sorulmasına neden oluyor. Hamile kadınlarda sık rastlanılan kabızlığın bir sebebi büyüyen uterusun diğer organlara özellikle de bağırsaklara yaptığı baskı, diğer bir sebebi de hormon salınımlarındaki değişmeye bağlı olarak bağırsaklardaki kas dokusunun gevşemesi olarak açıklanabilir.
 • Beslenme ve hareketlilik seyrinde yapılacak değişimlerle hamilelikte kabızlık sorununun üstesinden gelmek mümkündür. Lif ve posa yönünden zengin barbunya, kepekli ekmek, yulaf, kepekli makarna, pırasa, bezelye, kuru yemiş çeşitleri, kuru üzüm, kayısı gibi yiyecekleri daha fazla yemek; incir, kuru erik, kayısı gibi meyvelerden yapılmış komposto ve hoşafların tüketimine ağırlık vermek bağırsak hareketliliğinin atmasına sebep olacaktır.
 • Bunun dışında yeterli su tüketiminde bulunulduğundan emin olmak gerekir. Suyun bağırsaktaki besinleri yumuşatma ve daha kolay dışarı atılmasını ağlama gibi bir özelliği vardır. Özellikle sabah uyanır uyanmaz içilecek bir bardak oda sıcaklığında su, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına sebep olacak ve kabızlığı önleyecektir.
 • Hareketlilik de kabızlığı önleyen faktörlerden birisidir. Açık ve temiz havada yapılacak yürüyüşler; hekimin izin verdiği, gebeliği zorlamayacak ve riske sokmayacak egzersiz hareketleri düzenli olarak yapıldığında bağırsakların tembelleşmeye vakitleri ve olanakları kalmayacaktır.
 • Eğer ki dışkıda sümüksü ve kanlı bir madde varsa vakitlice bir hekime başvurmak gerekir.
 • Yeni Doğan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir

  Yeni doğanlarda anne sütü ile beslenmeden dolayı kabızlık problemi çok görülmez; zira anne sütünde kabızlığı engelleyen maddeler mevcuttur. Kabızlık yeni doğan bebeklerden ziyade, yeni yeni oturmaya başlayan, emekleyen, ayakta durmaya ve yürümeye başlayan bebeklerde daha sık görülür. Ama eğer yenidoğan, anne sütü ile beslenemiyorsa, hazır mama ve gıdalarla besleniyorsa işte o zaman kabızlık problemi yaşayabilir. Bazı bebekler her gün kaka yapmayabilir bu onların illaki kabızlık sorunu çektiğinin göstergesi değildir. Eğer bebeğin dışkısı normal kıvamdaysa ve kakasını yaparken zorlanmıyorsa her gün kaka yapmasa bile bu onun kabızlık yaşadığı anlamına gelmez.  Ama bebek normal sürenin dışına çıktıysa, kakası çok sertse, kakasını yaparken ızdırap yaşıyorsa, kakasında kan varsa ve bu durum üç günü aşmışsa mutlaka ve acilen bebeği bir doktora göstermekte fayda vardır.

  Kabızlık Nasıl Giderilir 1

  Bebeği anne sütü ile beslemek kabızlığı önlemenin ve meydana gelmiş kabızlığı tedavi etmenin en basit ve etkili yoludur. Bebeğin karın bölgesine masaj yapmak da iyi gelecektir. Hekim tavsiyesi ve izni olmadan bebeğe asla ilaç, şurup ve benzeri maddeler vermemek gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kabizlik-nasil-giderilir/