Kabuk Tarçının Faydaları

Kabuk Tarçının Faydaları
Uzmanlar tarçının vücut ısısını dengelediğini söylemektedir. LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürürken iyi kolesterolün belirli değerlerde kalmasına yardımcı olur. Son yıllarda yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına göre tarçın kan şekeri düzeyini koruyarak insülin direncine karşı avantaj sağlamakta ve obeziteyi engellemektedir. Çeşitli araştırmalar Tip 2 diyabet hastalarında tarçın tüketiminin olumlu etki yarattığı sonuçlarına sahip olmakla birlikte bu konuda daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

kabuk-tarçının-faydaları1

Kalsiyum içeriği ile kemikleri ve dişleri güçlendirir. Aynı zamanda lif ve manganez yönünden de zengin olan tarçın tuzun atılma sürecini hızlandırır, dolayısıyla kalın bağırsak kanseri riskini düşürür.

Tarçın Çayının Faydaları
Yemeklerde baharat ve çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılan tarçın, aynı adlı ağacın kabuğundan elde edilir. Bütün olarak kabuk şeklinde ya da toz şeklinde bulunabilir.

Bilimsel adı Cinnamonum verum olan tarçının 100’den fazla türü bulunmaktadır. Cinnamonum verum dışında en yaygın olarak kullanılanları Cinnamonum zeylanicum – Seylan tarçını ve Cinnamomun aromaticum – Çin tarçını’dır. Tatları ve kokuları oldukça yakın olan bu türler arasında Seylan tarçını daha rafinedir, daha pahalıdır ve daha zor bulunur.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan en eski baharatlardan biri olan tarçın geleneksel olarak sindirim sistemi bozuklukları, ishal, adet öncesinde ya da sonrasında oluşan ağrıları hafifletmek için kullanılır. Son yıllarda tarçının şeker hastalığı üzerindeki olumlu etkisi üzerine araştırmalar yapılmaktadır.

Besin lifi bakımından zengin olduğu için sindirimi kolaylaştırması ve kan şekeri dengesini koruması ilk sıralarda gösterilmekle birlikte, alternatif tıpta daha pek çok farklı kullanım alanına sahiptir.

 • Kan dolaşımını artırır
 • Anti bakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlar
 • Soğuk algınlığı belirtilerini azaltır
 • Mide rahatsızlıklarını hafifletir
 • Mide kramplarına iyi gelir
 • Menstrüel ağrıları azaltır
 • Kilo vermeye yardımcı olur
 • Kan şekerini düzenler
 • Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?
  Tarçın çayı yapmak için iki seçeneğiniz var; ya tarçın tozu ya da tarçın kabuğu kullanacaksınız. Eğer çayı kabuktan yapacaksanız yarım litre kaynamış suya 1 adet kabuğu bir kaç parçaya ayırarak atıp demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesini bekleyin.

  kabuk-tarçının-faydaları2

  Tozdan yapacaksanız bir çay bardağına 1-1,5 çay kaşığı tarçın koyun ve üzerine kaynar su ekleyip iyice karıştırın. 4-5 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kabuk-tarcinin-faydalari/