Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Kadınlarda hormon bozukluğu, kadınlar ilk olarak ergenlik döneminde fizyolojik ve biyolojik anlamda değişim yaşarlar. Kız çocukları ergenlik dönemine girerken, beyinde, yumurtalıklarda ve rahimde hormonal değişim yaşarlar. Beyinde hipofiz bölgesinden salgılanan FSH ve LH hormonları yumurtalıkları tetikleyerek uyarır. Östrojen ve progesteron hormonları rahim iç tabakasını etkiler ve menopoza kadar sürecek adet dönemi başlar.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu

Yumurtalıklar, beyin ve rahim arasındaki uyumda  ve hormon dengesinde meydana gelebilecek bir problem, hormon bozukluklarına neden olur. Genetik faktörler ve yumurta kistleri hormon bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Kadınlarda en sık görülen hormon bozukluklarının başında polikistik over sendromu gelir. Polikistik over sendromu tüylenme ve yumurtlama fonksiyonlarının düzensiz olmasına sebep olur.

Prolaktin hormonunun yüksek oranda salgılanması ise adet düzensizliği ve göğüslerden süt gelmesine sebep olur.

Tiroit hormonlarında meydana gelen bozukluk üreme fonksiyonlarında bozukluğa ve tüylenmeye sebep olur. Bu problem tedavi edilmediğinde tüylenme sorunu ilerler.

Hormonal dengesizlikler kadınlarda sadece beden değil ruhsal dengeyi de bozar.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu 1

Östrojen hormonu bozuklukları da kadınlarda pek çok probleme sebep olmaktadır. Sözgelimi östrojen hormonu eksikliğinde vajinada kuruluk, memelerde küçülme, cinsel ilişki sırasında ağrı, saç dökülmesi, ciltte kırışıklık, vajinada deformasyon, cinsel ilişkiden haz duyamama gibi sorunlar görülür. Östrojen eksikliği kadınlarda erken menopoza sebep olabilir.

Östrojen hormonu fazla salgılandığında ise yumurtalık fonksiyonlarında bozulmalar görülür. Östrojen fazlalığı armut tipi şişmanlığa sebep olabilir. Ayrıca östrojen fazlalığı meme ve rahim kanseri riskine de neden olabilir. Fazla östrojen salınımı yağ dokusunda artışa neden olabilir.

Progesteron hormonu rahmi gebelik için hazırlayan hormondur. Kadınlık hormonu da diyebiliriz. Progesteron hormonunun bozulması ile kadının yumurtalıklarında yeterli miktarda yumurtalık üretilmeyebilir. Progesteron hormonu östrojen etkilerini bastırır. Lohusa kadınlardaki süt salgılama işlemi de yine progesteron sayesinde olur.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu 3

TSH hormonu beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır ve bu hormon tiroid hormonlarının çalışmasına etki eder. TSH hormonunda meydana gelen bozukluklarda kadınlarda guatr hastalığı, adet düzensizlikleri ve hatta kısırlık meydana gelir.

Peki kadınlarda hormon bozukluğu ne zaman anlaşılır, hormon bozukluğu belirti verir mi bir bakalım.

Kıllanma, halsizlik, iştahsızlık, saç dökülmesi depresyon, kuru ve yağlı cilt, cinsel istekte azalma, sivilce problemi, kısırlık, uykusuzluk, adet düzensizlikleri, iştahta artış yahut azalma, baş ağrısı, sıcak basması gece terlemesi, aşırı sinirlilik, kas kütlesinde azalma, unutkanlık aşerme, hazımsızlık, yağlı cilt, akne ve memelerde değişiklik gibi belirtiler, hormon bozukluğu nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı olarak verilebilir.

Hormon bozukluğu hamile kalmayı engeller mi sorusu da endişeyle sorulan sorulardandır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kadinlarda-hormon-bozuklugu/