Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadın veya erkek fark etmeksizin saç dökülmesi olayı her kişide belirli bir süreden sonra ciddi sorunlara dönüşmektedir. Günümüzde çoğu kişi saçlarını kullanarak kişiliğini ve tarzlarını yansıttıkları için saçlar bu kişiler için çok önemli bir nesnedir. Saç dökülmesi olayı daha çok erkeklerde yaşanan bir sorun gibi algılansa da bu durumdan çoğu kadının şikâyetçi olduğunu görmek mümkündür. Kadınlarda aşırı saç dökülmesi mevsim geçişleri beslenme ve ya hormonlar ile alakalı olabilmektedir. Fakat aşırı saç dökülmesinin önüne geçmek doğal kür ve bitkisel tedaviler ile oldukça mümkündür. Genetik bir durum olan kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sorununa çözüm bulmak ve saç dökülmelerini ortadan kaldırmak için sorunun ana kaynağına inmek gerekmektedir. Peki, kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir? Oldukça basit cevabı olan soruyu çözüme kavuşturma zamanı.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerini genel olarak hormonlara, mevsim geçişlerine ve beslenmeye bağlayabiliriz. Beslenme yetersizliği olan kadınlar D vitamini eksikliği olduğu için saç dökülmesine maruz kalırlar. Güneşten uzak kalan, kapalı mekândan dışarı çıkmayan kadınlarda D vitamini eksikliğine çok sık rastlanmaktadır. D vitamini eksikliğinin yanı sıra çinko, amino asit ve bakır eksikliği saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Kadınlarda aşırı saç dökülmesi nedenleri arasında yer alan hormonal dengesizlikler her iki cinste de yer aldığı için erkek ve kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sorununa yol açmaktadır. Hamilelik sonrası, yoğun stres, menopoz, zehirli kimyasal içerikli saç ürünleri, aşırı kilo kaybı, şok diyetler, saçta meydana gelen çeşitli hastalıklar, yaşlanma vb. durumlar kadınlarda meydana gelen saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesi nasıl önlenir? Sorusunun cevabına gelirsek:

Bu durumu yaşayan kadınlar ilk önce doktora görünmelidirler. Sorunun nedenini öğrenmek için alanında uzman birine danışarak doğru tedavi yöntemini bulmak gerekir. Doktorunuz saç dökülmenizi önleyecek gerekli vitaminleri almanız noktasında size yardımcı olacaktır. Beslenme dengesizliklerinden kaynaklanan bir sorun varsa bunu ortadan kaldırmaya gayret edin. Saçlarınızda ve cildinizde kullanacağınız kozmetik ürünlerinin kaliteli olmasına dikkat edin ve test ettirerek kullanımını sağlayın.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri 1

 

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kadinlarda-sac-dokulmesi-nedenleri/