Kadınlık Hormonu Nedir, Ne İşe Yarar? Östrojen Ne Demektir?

Kadınlık hormonu nedir, kadınlık hormonu denildiğinde akla kadınlık hormonu gelir. Peki kadınlık hormonu nedir, vücuttaki vazifesi nedir, kadınlık hormonu ilaçları nelerdir sorularının yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Kadınlık Hormonu Nedir, Ne İşe Yarar? Östrojen Ne Demektir?

Kadınlık hormonu olan östrojen, vücutta kolesterolün sentezlemesinden sonra yumurtalıklar ve böbrek üstü bezleri tarafından salgılanır. Östrojen hormonu, ergenlik çağına ulaşan genç kızlarda rahmin, yumurtalıkların ve memelerin gelişmesi için son  derece önemlidir.

Östrojen hormonu ilerleyen yaşlarda verimli bir cinsel yaşam, cinsel ilişkiden zevk alma ve tüm kadınlık faaliyetlerinin sürmesi için oldukça önemlidir. Östrojen dışında progesteron hormonu da önemlidir. Progesteron adet periyodunun ikinci yarısında salgılanır ve gebelik gerçekleşmezse rahmi diğer adet kanamasına hazırlar.

Östrohen hormonunun etkisi ergenlikte hissedilmeye başlanır. Yetersiz östrojen hormonu salınımı boy kısalığına  sebep olabilmektedir.

Vücutta östrojen hormonu azaldığında memelerde sarkma ve küçülme, ciltte kırışıklık, kaslarda zayıflama, tansiyonda düşüş gibi durumlara sebep olur.

Östrojen fazlalığı ise bacak ve kalça bölgesinde yağlanmayı artırır, vücutta ödem oluşur, bacak damarlarında pıhtı oluşumuna, yüksek tansiyona ve safra kesesi taşlarına sebep olur.

Kadınlık Hormonu Nedir, Ne İşe Yarar? Östrojen Ne Demektir? 2

Östrojen her ne kadar kadınlık hormonu olarak bilinse de erkeklerin vücudunda da az da olsa bulunmaktadır. Erkeklerde kadınlık hormonu fazlalığı vücuttaki kas kitlesinde azalmaya, memelerin büyümesine, vücut tüylerinin dökülmesine, sakalların çıkmamasına, cinsel istekte azalmaya ve iktidarsızlığa sebep olmaktadır. Östrojen hormonu fazla olan erkekler, daha kibar ve sevecen olabilmektedirler.

Erkeklerde kadınlık hormonu fazlalığı kalçalarda yağlanma, sperm sayısında azalma, kısırlık, meme kanseri riski, bacaklarda dolgunluk ve kadınlara karşı cinsel isteksizlik gibi etkiler görülmesine sebep olur.

Yeri gelmişken bahsetmekte fayda var; adaçayı bitkisinin östrojen içerdiği ve menopoz şikayetlerine de iyi geldiği bilinmektedir. Doğal östrojen içeren adaçayı bu açıdan bakıldığında oldukça rahatlatıcı olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kadinlik-hormonu-nedir-ne-ise-yarar-ostrojen-ne-demektir/