Kahve Harcamalarından Tasarruf Etmenin 11 Yolu

Kahve Harcamalarından Tasarruf Etmenin 11 Yolu
Kahve harcamalarından tasarruf etmenin yollarını anlatan bu 29 Eylül Kahve gününe özel bu yazı tüm kahve sevenlere gidebilir. Güzel ve sıcak bir fincan kahve hazırlayıp okumaya koyulun.

Şu iki gerçeği kimse inkar edemez herhalde:

 1. insanlar kahve içmeyi sever
 2. insanlar parayı sever

Eğer sabah kalktığınızda ilk aradığınız şey tutkunu olduğunuz kahve ise, aşağıdaki eğlenceli bilgiler yılda yüzlerce, hatta binlerce lira tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Kahve-Harcamalarından-Tasarruf-Etmenin-11-Yolu3

Kulağınıza inanılmaz mı geldi?

Şunu düşünün: kahve, benzinden sonra, dünyada en çok ticareti yapılan ikinci üründür.

Araştırmalara göre ülkemizde kişi başına yıllık yaklaşık 500 g kahve tüketimi oluyor. Diğer bir ifadeyle bu durum 600-700 milyon TL ile kahveyi büyük bir sektör haline getiriyor.

Diyelim ki, her gün okula ya da işe giderken bir büyük mocha alıyorsunuz. Ortalama bir kupa 8 TL ise, haftada kahve için 40 TL harcıyorsunuz demektir. Öğle yemeği veya akşamüzeri kahve keyfinden bahsetmeye bile gerek yok. Öyleyse bu paranın bir kısmını cebinizde nasıl tutabilirsiniz? Aşağıdaki ip uçları size kahveden tasarruf etmenin yollarını gösterecek:

 1. Pahalı İyi Demek Değildir
  Kahve bir zevk meselesi. Öncelikle ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer kahve zincirlerini sırf moda olduğu için tercih ediyorsanız, cebinizden çıkan paranın çok mu az mı olduğuyla pek ilgilenmenize gerek yok. İyi kahve içmek içmek ile iyi vakit geçirmek arasında bir fark var. Ve bu fark elbette fiyatlara da yansıyacaktır. Şayet kahvenizi evde hazırlamaya istekliyseniz, tasarruflarınız çok daha büyük olur. Starbuckstan, Kahve Dünyasından yada Tchibodan kahve çekirdeği satın alarak ve evinizde demleyebilir ve yılda 1000-1500 TL tasarruf edebilirsiniz.

  Kahve-Harcamalarından-Tasarruf-Etmenin-11-Yolu1

 2. Yaratıcı Olun
  Mesela Starbucks’ın Frappucinosunu seviyorsanız, bunun yerine iced latte’yi tercih edin, bunlar hemen hemen aynı şeylerdir. Sadece ekstra şurup istemeniz gereklidir. Hala kendinizi yaratıcı hissediyorsanız, sade kahve alın ve kendi süt, krema, şeker, vs. bileşiminizi ekleyin. Veya büyük bir kupada double espresso isteyebilir ve sonra kendi sütünüzü ekleyerek, kendi lattenizi yaratabilirsiniz. İlk başta tadı hoşunuza gitmeyebilir, ama uzun vadede tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, bir baharatçıda kendi yaratıcı kombinasyonlarınızı yaratmak da eğlenceli olabilir.
 3. Hediye Kartları ve İndirim Kuponları
  Eğer arada sırada kahve içen biriyseniz hediye kartları ve indirim kuponları pek işinize yaramaz. Ancak sıkı bir kahve tutkunuysanız, bu gibi fırsatlar oldukça fazla tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Starbucks ve Tchibo’nun hediye kartları sayesinde belli sayıdaki alışverişlerden sonra bir içeceği bedavaya getirebilirsiniz. İndirim kuponları ise internetten yapacağınız alışverişlerde sepet tutarını biraz daha düşürürler. Starbukcs internetten satış yapmıyor. Ancak Kahve dünyası ve Tchibo ise bu türdeki indirim kuponlarını indirimkodlarim.com’da yayımlıyorlar.
 4. Telvelerinizi 4 Şekilde Yeniden Kullanın
  Kullanılmış kahve telveleri evde büyük ölçüde tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Kahve telvelerini buzdolabınızda veya dondurucunuzda doğal bir koku giderci olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, bahçenizde doğal bir gübre olarak da kullanmanız mümkün. Yüksek azot içeriği toprak için oldukça iyidir. Kahve telveleri çevredeki kedi ve karıncaları bahçenizden uzak tutmanın da harika bir yoludur. Kediler kokusunu sevmez, kahvenin içindeki kimyasallar ise karıncaların bacaklarını yakar.Bunlar yeterli gelmediyse, hali hazırda kullanılmış kahve telvelerinize basitçe %50 yeni kahve çekirdekleri ekleyerek de kahvenizin ömrünü uzatabilirsiniz. Bu hem taze bir tat kazanmanın hem de çekirdeklerin ömrünü uzatmanın yeterli bir yoludur. Özellikle pahalı kahveler satın alıyorsanız bunu denemek isteyebilirsiniz. Sadece deneyin ve gerçekten farklı bir tat alıp almadığınızı görün. Damak tadınıza uygun bir lezzet yakalamak için farklı oranlar denemeniz mümkün.
 5. Bir Kahve Makinesi Satın Alın, Süt Köpürtün
  İyi kaliteli bir kahve makinesi satın almak ve onu düzenli olarak kullanmak, kahveden tasarruf etmenin en iyi yoludur. Her şekilde, çekirdek satın alıyor ve onları evde öğütübilirsiniz.Kapsüllü kahve makineleri gün geçtikçe daha çok popülerleşiyor, bunun bir nedeni hem kahve demliğinin tamamı kadar kahve yapmak zorunda olmamanız (özellikle yalnız yaşıyorsanız) hem de yeni bir kahve demliğinin fiyatını ödemekten kaçınabilmeniz. Ayrıca, en sevdiğiniz kahve zincirlerindekilere nazaran çok daha ucuzlar.
  Kahve-Harcamalarından-Tasarruf-Etmenin-11-Yolu2Bir de süt köpürtücüler var. Eğer süt bazlı kahveleri seviyorsanız kendinize bir süt köpürtücü alabilirsiniz. Fiyatları o kadar pahalı değil. Gittigidiyor’da 35 ila 70 tl arasında değişen köpürtücüler bulabilirsiniz. Yukarıda değindiğimiz gibi kahve makinesi ya da köpürtücü almadan evvel indirimkodlarim’a göz atıp işinize yarayacak bir gittigidiyor indirim kuponu bulup fiyatı daha da aşağıya çekmeniz mümkün.
 6. Baharatlar Ekleyin
  Aromalı kahve seviyor musunuz? Neden kendi kahvenizi kendiniz hazırlamıyorsunuz? Kahve çekirdeklerinize ekleyebileceğiniz bazı güzel şeyler şunlar olabilir: karanfil, kurutulmuş yaban mersini, rendelenmiş portakal kabuğu, limon kabuğu, tarçın çubukları, kavrulmuş ceviz, kavrulmuş badem, kakao, küçük hindistan cevizi, vb. Vanilya gibi sıvı özlerini de kahvenize ekleyebilirsiniz.
 7. Doğal Enerji Takviyesi
  Pek çok kişi kahveyi sadece kafein takviyesi almak için içer. Eğer kahveyi sadece kafein kaynaklı enerji takviyesi için içiyorsanız, şunu düşünün; egzersiz yapmak veya taze meyve yemek size bir fincan kahveden daha çok enerji verebilir. Bazı çalışmalar bir elma yemenin bir fincan kahveden daha çok enerji ürettiğini gösteriyor. Pek çok kişi yeterince taze meyve ve sebze yemiyor, bu yüzden bu konuda yanılamazsınız. Egzersiz yapmanın sağlık için bilinen pek çok faydası vardır, buna adımlarınıza daha çok enerji katmak da dahildir.
 8. İnternet Üzerinde Ücretsiz Kahve Fırsatları Arayın
  McDonaldsdaki “bedava kahve günleri”ni hatırlıyor musunuz? İnternet üzerinde bunun gibi onlarca fırsat var. Aynı şekilde BurgerKing de zaman zaman benzer kampanyalar düzenliyor.
 9. Kahvenizi Hızlı Bir Şekilde Öğütün
  Paranızı bayatlayacak ve lezzetini kaybedecek bir kahveye harcamayın. Kahve öğütüldükten 20 dakika sonra lezzetini kaybeder.
 10. Kahveli Buz Küpleri
  İced latte’nize atacağınız buz küpleri yaratın. Böylece içeceğiniz sulanmaz.
 11. Kendi Kremanızı Hazırlayın:
  Aromalı kahve kremaları pahalı olabilir. Kendi kremanızı evde çok daha ucuza hazırlayabilirsiniz. Google’da onlarca farklı tarif bulabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kahve-harcamalarindan-tasarruf-etmenin-11-yolu/