Kahverengi Balgam Belirtileri Nelerdir, Kahverengi Balgam Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Kahverengi balgam belirtileri nelerdir, akciğerlerde gelişen enfeksiyonların ve soğuk algınlığının en önemli belirtilerinden birisi de balgamdır. Balgam çıkartmak söylemi ve hatta düşüncesi bile son derece nahoş ve rahatsız edicidir ama balgam atıldığında vücutta biriken zararlı maddelerin tahliyesiyle; akciğerler, boğaz, burun, bağırsak ve mide de temizlenmiş ve korunmuş olur. Mukuslu bir yapısı olan balgam; şeffaftan, sarı, yeşil ve kahverengine kadar pek çok farklı renkte olabilir.

Kahverengi Balgam Belirtileri Nelerdir, Kahverengi Balgam Neden Olur Ve Nasıl Geçer?

Kahverengi balgam ve kan çoğunlukla ürkütücü ve endişe verici durumlardır. Ama hemen endişeye kapılmaya gerek yüktür zira kahverengi balgam ve kan son derece basit sebeplere dayalı olarak da gelişebilir.

Balgamın asıl görevi akciğerlere gelen havayı ısıtmak, temizlemek ve nemlenmesini sağlamaktır. Bu işlemler için belli miktarlarda balgam gerekir. Biriken balgam fazla geldiğinde ve balgamın yapısında bozulma olduğunda akciğerlerden dışarı atılması gerekir.

Balgam çoğunlukla şeffaf renkte ve yapıda olur. Bazı durumlarda balgamın yapısı ve rengi değişir. Sözgelimi balgamın kahverengi atılması bazı problemlere işaret edebilir. Bu problemler geçici ve basit bir enfeksiyon yahut kanser gibi ciddi bir hastalık olabilir.  Kahverengi balgamın en net belirtisi balgamın kahverengi gelmesidir.

Kahverengi Balgam Neden Olur?

Kahverengi balgamdan söz ederken kahverengi balgam sebeplerine değinmeden geçmek olmaz. Kahverengi balgamın en yaygın nedenlerinden birisi de üst solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer hastalıklarıdır.

Kahverengi Balgam Belirtileri Nelerdir, Kahverengi Balgam Neden Olur Ve Nasıl Geçer? 1

Solunum yollarında iltihaplanma meydana geldiğinde, akciğer, bakteri ve mikropları temizleyebilmek için daha fazla balgam üretir. Kahverengi balgam ayrıca kronik bronşit ve akciğer kanserinin de belirtileri arasındadır. Her kahverengi balgam elbette ki kanser belirtisi değildir ama yine de kahverengi balgam üretimi, tetkik edilmesi gereken bir durumdur.

Burun içinde oluşan nazal polipler de tahrişe sebep olabilir. Bu da hem burun kanaması hem de kahverengi balgam üretiminde sebep olabilir.

Kahverengi alkol nedenleri arasında alkol de yer alır. Alkol tüketimi de üst solunum yolu hastalıklarını tetikler. Bu da akciğer hastalıklarına ve boğazla ilgili problemlere sebebiyet verebilir. Bu problemler de kahverengi balgam üretimini tetikler.

Sigara tiryakilerinin sık yaşadığı problemlerden birisi de kahverengi balgamdır.  Sigara tüketimi sebebiyle akciğerlerde biriken nikotin ve katran gibi zararlı madde ve toksinlerin akciğerde kahverengi balgama dönüşmesi de sık yaşanan hadiselerdendir.

Asit reflü hastalığının belirtilerinden birisi de kahverengi balgamdır. Kahverengi balgam, asit hazımsızlığı sebebiyle meydana geliyorsa, irritabl bağırsak sendromunu da akla getirebilir.

Kahverengi Balgam Belirtileri Nelerdir, Kahverengi Balgam Neden Olur Ve Nasıl Geçer? 2

Kahverengi balgam nedenlerinden bir tanesi de hava kirliliğidir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan kişilerde de kahverengi balgam şikayeti görülebilir. Tozlar ve kirler ciğerlerde birikerek, balgamın renginin kahverengi olmasına sebep olabilir.

Kahverengi Balgam Nasıl Geçer? 

Kahverengi balgam oluşumu, basit sebeplere dayanıyorsa tedavisi için doğal çözümlere başvurabilir ve bazı alışkanlıkları değiştirip, daha sağlıklı alışkanlıklar edinerek balgam oluşumunu azaltabilir ve hatta ortadan kaldırabilirsiniz. Bunlardan ilki mutlaka bol su içmektir. Her gün 8-10 bardak su tüketmek hem vücudu toksinlerden temizler, hem de balgamın incelmesini ve çabucak atılmasını sağlar.

  • Tuzlu suyla gargara yapmak da kahverengi balgamın atılmasını sağlar.
  • Kaynar su dolu bir kaba, başa havlu örterek eğilmek ve buharı solumak, balgamın yumuşamasını sağlayacaktır.
  • Nazal spreyler ve hekimin reçete edeceği bazı ilaçlar da kahverengi balgamın sökülmesini ve atılmasını sağlayacaktır.
  • Boğaz pastilleri de hem öksürüğü, hem boğaz ağrısını hem de kahverengi balgamı giderebilir.

Kahverengi Balgam Belirtileri Nelerdir, Kahverengi Balgam Neden Olur Ve Nasıl Geçer? 4

Bağışıklığın güçlü olması demek, üst solunum yolu rahatsızlıklarından uzak kalmak demektir. Üst solunum yolu rahatsızlıkları olmadığında balgam oluşumu da olmayacaktır. Bu sebeple bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yarayan taze sebze, taze meyve , taze balık, omega, doğal yağ asitleri, kuruyemişler ve kuru meyveler gibi gıdaları düzenli ve yeterli olarak tüketmek, bağışıklığın güçlü olması için atılacak en sağlıklı adımlardır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kahverengi-balgam-belirtileri-nelerdir-kahverengi-balgam-neden-olur-ve-nasil-gecer/