Kajunun Faydaları

Kaju Nedir

Kuruyemiş kasesinde ilk kaju arayanlardan mısınız? Onun fasulyeye benzeyen yapısı, sapsarı görüntüsü, yenildiğinde damağa yayılan yağlı ve doyurucu lezzeti gözleri ve damakları mutlu ediyor. Hint fıstığı olarak da bilinen kaju fıstığı vitamin ve mineral açısından da hayli zengin ve besleyici bir atıştırmalık. “Anacardium occidentale” ismi sadece bilim dünyasında bilinir ve kullanılır olsun, biz onu kaju fıstığı olarak tanıyor ve seviyoruz. Hindistan’dan sonra Brezilya’da da üretimi ve ticareti yoğun olarak yapılan kaju, anlaşılacağı üzere tropikal iklimi seven egzotik bir kuruyemiş. Portekiz’de de yaygın olarak yetiştirilen kaju fıstığı, artık bu ülkelerden ithal yoluyla dünyanın hemen her yerine yolculuk yapıyor ve çok da sevilerek tüketiliyor.

Kajunun Faydaları

Kaju fıstığının faydaları, insanı hayrete düşürüyor; zira içeriği çok zengin olan  bu kuruyemiş, vücudu zırh gibi kuşatıyor ve çıtır çıtır lezzetinin yanında sayısız faydalar da sağlıyor. Kaju potasyum içerdiğinden tansiyonu düşürücü etki sağlar, kalp kaslarının ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olur.Kaju fıstığı şeker hastalığını engelleyen ve antioksidan olarak da bilinen selenyum içerir. Selenyum sayesinde vücut, metal zehirlenmelerine karşı dirençli hale gelir ve kansere karşı direnç kazanır. Yüksek miktarda demir içerek kaju fıstığı, kan yapımına destek olur ve bilhassa hamile kadınlar için çok faydalıdır.

kaju fistigi

D vitamini içeren kaju kemik hastalıklarının oluşmasını önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerindeki bakır sayesinde saç sağlığı ve özellikle saç dökülmelerini engeller. Kalsiyum içeren kaju fıstığı kemik sağlığına büyük faydalar sağlar.Kaju fıstığı safra taşı oluşumunu %25 oranında azaltır. Magnezyum da taşıyan kaju fıstığı kasların çalışma dinamiğini ve kalp atışlarını düzene sokar, adet dönemindeki gerginlikleri azaltır

Kajudaki çinko, bağışıklığı sağlamlaştırır, büyüm ve gelişmeyi olumlu etkiler, gribe karşı koruma sağlar, yaraların hızlı iyileşmesini sağlar, sperm hareketliliğini artırır.

Kaju besin değeri açısından da göz kamaştıran bir çıtır lezzet… Kaju, kuvvetli bir bakır, triptofan, magnezyum, kalsiyum, fosfor, mangan, protein ve demir kaynağıdır. Tam da yeri gelmişken kaju kaç kalori derseniz; 35 gramı yaklaşık 201 kalori sağlar deyip, aman dikkatli tüketin diye de ekleriz. Fazla kaçırdığınızda vücutta ısı artışı ve enerji patlaması yapan kaju, düzenli olarak ve fazla miktarlarda tüketildiğinde beden ölçülerinde artış yapabilir ki, temkinli tüketmek lazım gelir.

kaju kac kalori

Kajudaki yağın büyük kısmı sağlığa faydalı doymamış yağ asidi içerir. Bu yağların büyük kısmını da oleik denilen tekli doymamış yağ asitleri oluşturur. Omega 6 yağ asidi de içeren kaju fıstığı, tüm bu üstün nitelikli minerallere sahip olan yapısıyla daha da iştah kabartmıyor mu? Kaju tüketen kadınlar, magnezyum içeriği sayesinde adet dönemlerinde daha az sancı çekerler.

Kaju Fiyatı

Kaju ülkemizde yetişmediğinden ve çok da kıymetli bir kuruyemiş olduğundan kilosu ortalama 60 TL’den satılmaktadır.

Kaju Fıstığının Zararları

Kaju, diğer fıstık çeşitlerinde olduğu gibi alerjen grubuna girer. Alerjik bünyeli kişilerde kaşıntı, ciltte kızarıklık, kabartı gibi şikayetlere sebep olabilir.Kaju, tuzlu olması sebebiyle sodyum içeriği yüksek bir kuruyemiş olup, tansiyonda yükselme yapabilir ki bu da felç, kalp ve böbrek hastalıkların davetiye çıkarır. Yüksek tansiyondan muzdarip olanların kaju fıstığına temkinli yaklaşması gerekir.

kaju fistiginin zararlari

Kaju fıstığı, tansiyon haplarının bulantı ve buna benzer etkilerinin artmasına sebep olabilmektedir. Kaju ayrıca kimi diyabet ve tiroit ilaçları ile etkileşime girerek zararlı sonuçlar doğurabilir. Kaju fıstığı her ne kadar sağlıklı ve doymamış yağlarla donatılmış olsa da, fazla miktarlarda tüketildiğinde bu yağlar sebebiyle kilo artışı ve yağlanma yapabilir.Bünyeniz alerjik değilse, günde 5-6 adet kaju fıstığı tüketebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kajunun-faydalari/