Kakulenin 5 Faydası

Kakule, son günlerin maksimum bahsedilen ve aranan ürünü haline gelmeye başladı. Bu şekilde anılması da hakikaten çok güzeldir. Çünkü kakule bitkisinin yararlarına siz de şaşıracaksınız. Kâküle nedir? Sorusu, bu bitki ile henüz karşılaşmamış olan çok sayıda kişi tarafından sorulmaktadır.

Kakulenin 5 Faydası 1

 

Çok sayıda faydası ve yararı bulunan bu nebat dünya üzerinde çok az oranda ve çok azca ülkede yetiştirildiği için aslen çok sayıda fert tarafınca tanınmamakta ve bilinmemektedir. Senelerden beri Hindistan’da, Orta Doğu’da ve çeşitli Arap ülkelerinde kullanılan bu leziz bitkinin sıhhat açısından çok sayıda faydası vardır.

Çağımızın hastalığı kanser için faydalı olan bu şifalı nebat, kanser hücreleriyle savaş vererek sağlıklı hücrelerin sayısının artmasını sağlayarak bir nevi kanseri önlüyor. Bu şekilde kan kanserini yani diğer bir adı ile lösemiyi de yavaşlatmak mümkündür.

Bir antioksidan olan kakule, vücuttaki özgür radikallerin hasarına karşı vücudu korumaktadır. Hem de DNA yahut zarar verebilen bu özgür radikaller kakulenin içindeki antioksidanlar yardımıyla savuşturulmaktadır. Böylece kakule hem kalp sağlığını, hem cilt sağlığını bununla beraber tansiyona düşürme de etkili olabilmektedir.

 • Kâküle, gaz giderici özelliklere sahip olması nedeniyle sindirim sürecine yardımcı olmaktadır. Şişkinlik ve mide kramplarının tedavisinde de fazlaca etkilidir. Safra akışının artırılmasına destek olan kâküle kabızlık, dizanteri, asitlik, hazımsızlık ve mide enfeksiyonları şeklinde farklı bir ekip sindirim problemleri için ideal bir çözüm olabilmektedir.
 • Kâküle idrara teşvik ederek böbreklerde biriken kalsiyumu kaldırmanın yanı sıra tansiyonunu düşürerek böbrek sağlığına destek olmaktadır. Tertipli kâküle tüketimi böbrek, mesane ve idrar problemlerin etki ettiği şeklinde böbrek taşları, nefrit, yanma ya da ağrılı idrara çıkma ve sık idrara çıkma şeklinde durumlarda da faydalı olabilmektedir.
 • Kakulenin 5 Faydası 3

   

 • Aynı zamanda, üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisinde çok destekçidir. Sonuç olarak, kâküle böbrek işleyişini geliştirmek için kullanılabilmektedir. Kâküle potasyum, kalsiyum ve magnezyum benzer biçimde mineraller ile doludur. Bundan dolayı kalp sağlığı için oldukça iyidir. Kâfi miktardaki potasyum kalp atış hızınızı ve tansiyonunu denetim altında tutmak için gereklidir.
 • Ek olarak, kâküle trombosit agregasyonu ve iltihaplanmayı önleyebildiği şeklinde kan pıhtılaşması ve felç riskini de azaltmaktadır. Kalp sağlığını desteklemek için günde iki bardak kâküle çayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Kakulenin 5 Faydası 2

 • Güçlü bir baharat olma özelliği taşıyan kakule hoş bir kokuya haizdir. Bununla birlikte, anti bakteriyel olan kakule ağız kokusunun genel problemlerinden önde gelen ağızdaki bakterilerle savaşım etmekte ve etkili olmaktadır. Ek olarak sindirim sistemi için de faydalı olan kâküle ağız kokusu için yardımcı olabilmektedir.
 • Asya halk hekimliğinde, kâküle diş ve diş eti enfeksiyonlarının emarelerini hafifletmek için yüzlerce senedir kullanılmaktadır. Kâküle antiseptik olduğu için diş ve diş etleri sağlığı için çok etkilidir. Antiseptik bir baharat olduğundan kakule ile hazırlanan çay günlük olarak diş sağlığı için tüketilebilmektedir.
 • Kâküle bitkisi astım, öksürük ve soğuk algınlığına şeklinde solunum problemleri semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olarak, akciğerlerin içindeki kan dolaşımını artırmaktadır. Vücuttaki tehlikeli toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için tertipli olarak kakule çayı içebilir yahut kakuleyi yiyebilirsiniz.
 • Kâküle varlıklı bir antioksidan deposudur. Böylece, vücudun detoksifikasyonu için oldukça önemli bir hale gelmektedir. Kâküle yardımıyla meydana getirilen tertipli detoks bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı benzer biçimde enfeksiyonlarla savaşım etmede vücuda destek olmaktadır.
 • Kakulenin 5 Faydası 4

 • Kâküle yüksek oranda manganez içermektedir. Bundan dolayı, kan şekeri ile savaşım edebilmek için muhteşem bir seçim olmaktadır. Kâküle bununla beraber antidepresan niteliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Kâküle ihtiva etmiş olduğu uçucu yağ aromaterapi kullanılan başlıca yağlar içinde yer verilmiştir. Mide hastalıklarından akciğer hastalıkları tedavi etmeye kadar geniş bir fayda yelpazesine haiz olan kakule, depresyon için de oldukça etkili olabilmektedir.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kakule/