Kakulenin Faydaları

Günümüzde kakule, yeni yeni çok sayıda fert tarafınca tanınmaya adım atmıştır. Bu şifalı nebat Türkiye’de yetişmez yurt dışından ithal edilir. Özellikle Hindistan’dan ithal edilir. Yüksek bir fiyata sahip olması sebebi ile Türkiye’de fazla kim bilir ancak çok şifalı bir bitkidir.

Yurtdışında yaşayan kişiler bu bitkiyi daha çok tanır ve kullanır. Çay ve kahvesi ile meşhur şifalı bir nebat türüdür. Kakule neye iyi gelir? Sorusu da, bu bitkiyi kullanan kişiler tarafından sıklıkla yöneltilmektedir.

Kakulenin Faydaları

Kişilerin sindirim sistemini rahatlatmasını sağlamasının yanında hazmı kolaylaştırır. İdrar ve gaz söktürmesi de kakule faydası arasındadır. Bununla birlikte bağırsak parazitlerini de azaltarak yok eder. Bu şifalı nebat, mide için de çok yararlıdır.

Mide ağrıları, mide ağrıları yüzünden oluşan migrenlerin tedavisinde kullanılan bu nebat, reflüye de çare olur. Mide bulantıları için de kullanmanızda büyük yarar vardır. Fakat yine de kişilerin özellikle de mide problemlerine karşı kullanmadan önce bir uzmana danışmasında fayda vardır.

Bu şifalı bitkinin yararlarından bir diğeri de ağız kokularını geçirmesidir. Çeşitli sebeplerle ağzımızda koku oluşması vakit süre hepimizin derdi olur. Ağzımızın kötü kokmasından öteki insanoğlu rahatsız etmemizden korkmamız ve iletişim kurmaktan çekinmemizi sağlar.

Bu bitkinin kapsülleri yardımıyla ferah bir nefese sahip olunurken ağız kokusu problemi de ortadan kalkmaktadır.. Alkol kullanan kişiler eğer alkol kokusunu yok etmek istiyorlarsa bu bitkiyi çiğneyebilirler. Günümüzde bu yöntem ABD ve Avrupa’da bir eğilim haline gelmiştir.

İştah açıcı özelliği de bulunan bu nebat, solunum yolları hastalıkları için de bire birdir. Öksürük, nezle, astım, bronşit benzer biçimde hastalıklar için bu bitkinin kullanımıyla akciğerlerinde yarar görmesi sağlanır.

Kakulenin Faydaları 1

Kakule Nasıl Kullanılır?

Her şeyi unutmaktan yakınıyorsanız, aklınızda hehrangi bir şeyi tutamıyor ve hatırlamakta kuvvetlik çekiyorsanız çareniz gene bu bitkidir. Dizanteri hastalığına karşı son derece iyi gelmesi de kakulenin faydaları arasındadır. Ek olarak idrar söktürücü özelliği de vardır. Baş ağrılarının geçmiş olmasına yardım eder. Akciğerler için yararlıdır. Kahve içinde kullanıldığında önemli bir afrodizyak olmaktadır.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda var olan cinsel isteksizliği de etkili bir şekilde yerine getirmektedir. Yurt dışındaki birçok ülkede insanoğlu bu bitkiyi kahvesi ve çayı ile tanır ve bu şekilde kullanır. Aslen bitkinin kullanılan kısımları güneşte kurutulmuş tohumlarıdır. Görüldüğü benzer biçimde bu şifalı bitkinin faydaları hakikaten bir sürüdür.

Dünya’da azca oranda yetişmesi hakikaten de çok üzücüdür. Her bitkide olduğu şeklinde bu bitkinin de fazlası yarar yerine zarar verebilir. Bundan dolayı her bitkide de belirttiğimiz şeklinde bu bitkiden de aşırı oranda kullanılmamalıdır. Safra taşı olan kişilerin ve midesinde ülser gastrit benzer biçimde hastalıkları olan kişiler tarafınca tüketmemelidir.

Kakulenin Faydaları 3

Emzirme döneminde olan ya da hamile hanımlar da kakule tüketmekten kaçınmalıdırlar. On iki parmak bağırsak ülseri rahatsızlığı bulunan kişilerin de bu bitkiyi kullanmaması tavsiye edilir. Bütün bunların yanı sıra kakule nerelerde kullanılır? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Kakule meyvesi kabuklu olarak satın alınmalı ve kullanılmadan önce ezilerek tüketilmelidir.

Nane ya da kekik gibi farklı besinler ile karıştırılarak mide problemlerine karşı tüketilebilmektedir. Kakule zayıflatır mı? Sorusuna karşı ise, net bir şekilde evet ya da hayır cevabı verilememektedir. Aslına bakılırsa kakule iştahsızlık problemine karşı iyi gelmekte ve kişilerin iştahını açtığı için diyet yapan kişilerin çok fazla tüketmemesi de, kilo verme sürecinin bozulmaması adına bir hayli önemli olabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kakulenin-faydalari/