Kalp Büyümesi Nedir, Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi,Ölüme Neden Olur Mu?

Kalp Büyümesi Nedir

Tıpta “kardiyomegali” olarak bilinen kalp büyümesi, kalp duvarının kalınlaşması yahut kalp odacıklarının genişlemesi ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Tek başına bir hastalık değil, başka bir hastalığın yahut hastalıkların belirtisidir. İltihap ve virüs varlığı, yüksek tansiyon, damar problemleri gibi faktörler sebep olur.

Kalp Büyümesi Nedir, Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir, Kalp Büyümesi Ölüme Neden Olur Mu? 1

Kalp Büyümesi Neden Olur?

Gelin önce kalp büyümesi neden oluşur sorusuna yanıt bulalım.

Kardiyomiyopati: Kardiyomiyopati adıyla bilinen hastalık, sebeplerinden birisidir. Aşırı alkol tüketimi, kalp iltihabı, kemoterapi ilaçları ve kanser gibi hastalıklar ve faktörler kalp kaslarını zayıflatır ve kalp de kanı gereken miktar ve hızda pompalayamaz. Bu da kardiyomiyopati hastalığını gündeme getirir.

Gebelik: Gebeliğin son ayında da kalp büyümesi yaşanabilir.  Peripartum kardiyomiyopati olarak bilinen bu  durum sebebiyle yaşanabilir hatta bu durum doğumdan sonraki 5 ay içinde de artabilir.

Doğumsal kalp hastalıkları da kalp büyümesi sorunu yaratabilir.

Tiroid: Tiroid hormonundaki bozukluklar da kalp büyümesine sebep olabilir.

Kansızlık: Kansızlık olarak bilinen anemi de kalp büyümesi yapabilir.  Vücutta kırmızı kan hücrelerinin sayısı azsa, doku ve hücrelere daha az oksijen taşınır; zira kırmızı kan hücreleri tüm vücuda oksijen taşımakla yükümlüdür. Kalbin düzgün çalışabilmesi içinse oksijene ihtiyaç vardır, Oksijenin eksik oluşu kalbin düzenli ve randımanlı çalışmasını engeller. Bu durum tedavi edilmezse kalp büyümesi yapabilir.

Kolesterol: Kalbe kan akışını sağlayan koroner arterler, içlerinde kolesterol birikimi sonucu daralırlar. Arterler daraldığında kalbe giden kan akışı azalır, bu da kalbe fazladan basınç uygulanmasına ve kalp büyümesine yol açar.

Amiloidoz: Vücutta protein birikimine sebep olan bu hastalık da kalp büyümesine sebebiyet verebilmektedir. Kalp de bu rahatsızlıktan etkilenir ve kanı pompalama kapasitesi azalır. Bu azalma kalbi zorlar ve kalp büyümesi meydana gelir.

Diyalize bağlanmayı gerektiren böbrek hastalıklarında, alkol ve kokain bağımlılığında, AIDS hastalığına yakalananlarda, kalp ritmi düzensiz olanlarda, vücutta aşırı demir biriktiğinde, kalp kapağı hastalıklarında, kalpte viral enfeksiyon gibi durumlarda da kalp büyümesi ortaya çıkabilmektedir.

Kalp Büyümesi Nedir, Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir, Kalp Büyümesi Ölüme Neden Olur Mu? 2

Kalp Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Kalp büyümesi çoğunlukla patolojik yahut fizyolojik bir sorundan kaynaklanır. Fizyolojik durum, kişinin herhangi bir kalp hastalığı olmadığı halde yaşadığı kalp büyümesidir. Patolojik durum ise büyüyen kalbin yeterli ve oksijen anlamında zengin kan pompalayamaması halinde ortaya çıkar.

Kalp büyümesi belirtileri kalbin yeterli kan pompalayamaması ile ortaya çıkan sorunlarla kendini gösterir.

 • Bacaklarda şişkinlik
 • Tiroid sorunları
 • Karın bölgesinde genişleme
 • Ödem
 • Kilo artışı
 • Nefes darlığı
 • Kalp ritminde anormallik
 • Göğüs bölgesinde ağrı
 • Çarpıntı
 • Öksürük olarak sıralayabiliriz.

Kalp Büyümesi Zararları Nelerdir

 • Kan pıhtılaşmasına sebep olur. Kan pıhtılaşması da diğer başka sağlık problemlerini beraberinde getirir.
 • Nefes darlığı yapar. Kap büyümesi yaşayan bir kişi nefes almakta güçlük çeker ve vücudun ihtiyacı olan oksijen düzeyinde azalma olur. Böyle bir durumda kişi nefes nefese kalır.
 • Kalp ritminde düzensizlik meydana getirir.
 • Kalp yetmezliğine de sebep olur. Kalp yetmezliği semptomları arasında karın ağrısı, öksürük, yorgunluk, yüzüstü yatıldığında nefes almada güçlük ve nefes darlığı yer alır.Kalp Büyümesi Nedir, Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir, Kalp Büyümesi Ölüme Neden Olur Mu? 4

Kalp Büyümesi Tedavisi Nedir?

Kalp büyümesi tanısı, hastanın geçmiş  öyküsü ve ultrason gibi testler vasıtasıyla konulur. Hastanın sağlık anlamındaki geçmişi bu konudaki teşhis için oldukça yardımcıdır.  Hastada belirtiler başladığı andan itibaren kalp büyümesinin ne seviyede olduğunu belirlemek için bazı testler yapılır. Bu testlerden birisi de ekokardiyogramdır. Bu testle kalbin ölçüsü ve kan pompalama yeteneği ölçülür.

Kalp büyüme seviyesini anlamaya yardımcı olan diğer testler; elektrokardiyogram, stres testi, kan testleri, kalp tomografisi, MR ve kalp kateterizasyonu olarak sıralanabilir.

Kalp büyümesi tedavisi hastalığın meydana geliş sebebine göre değişir. Hem tıbbi tedavi hem de evde istirahat ve tedaviye destek programıyla kalp büyümesi tedavisi yapılır.

Tıbbi tedavi yöntemlerinden birisi ilaçtır. Bunlar kalp etrafındaki fazla orandaki sodyum ve fazla suyu azaltmayı sağlayan ilaçlardır. Bunlar genelde diüretiklerdir.

 • Tansiyon düşüren ilaçlar
 • Kalp pompalama yeteneğini geliştiren ilaçlar
 • Kan pıhtısı oluşumunu önleyen ilaçlar
 • Kalbin sağ ve sol  karıncık kaslarının kasılımını düzenlemek için kalp pili takmak
 • Hasarlı kalp kapakçığını değiştirmek için yapılacak operasyon
 • Hasarlı damarı çıkartmak için yapılacak koroner atardamar ameliyatı
 • Hasta tüm bu tıbbi tedavinin yanı sıra kendisine iyi bakmalı ve düzgün bir yaşam sürmelidir. Bunun için, eğer fazla kilolu ise muhakkak kilo vermeli ve düzenli egzersiz yapmalıdır.
 • Doymuş yağ oranı düşük olan bir diyet programı
 • Düzenli hekim ziyareti

Bu belirtiler ve şikayetleri yaşıyorsanız ve ailede kalp hastalığı olan kişiler varsa mutlaka hekime başvurmalısınız. Her hastalıkta olduğu gibi bunda da erken teşhis son derece önemlidir.

Kalp büyümesi iyileşir mi sorusu için şu söylenebilir; kalp büyümesi varsa bunu önleyemezsiniz. Ama tıbbi yöntemlerle hastalık kontrol altına alınabilir.

Kalp Büyümesi Nedir, Neden Olur, Belirtileri Ve Tedavisi Nedir, Kalp Büyümesi Ölüme Neden Olur Mu? 3

Kalp Büyümesi Ölüme Neden Olur Mu?
Kalp ritminde düzensizliklere ve ani ölümlere sebep olabilmektedir. Genç yaşta ölen sporcuları hatırlayın,çoğunda sebep kalp büyümesidir.

Başlangıç safhasında fark edilip gerekli tedavi titizlikle uygulanırsa hastalık tehlike arz etmez; ama ilerleyen kalp büyümesi vakaları vücutta harabiyet oluşturacağından ani ölümlere sebep olabilir. Mutlaka bir uzman hekimle irtibat halinde olmak ve beslenmeden, uyku düzenine kadar özel yaşama çok dikkat etmek gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kalp-buyumesi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-tedavisi-nedir-kalp-buyumesi-olume-neden-olur-mu/