Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi tıp dilindeki adıyla Myocardial İnfarction, Akut Myokard olarak da bilinmektedir. Kalp krizi önceden belirti vermeyebilmekle birlikte, pek çok vakada efor durumunda göğüs ağrısı ile öncül belirti verebilmektedir.  Ancak kalp krizi ile birlikte oluşan göğüs ağrısı çoğu zaman kas spazmları ile karışıtırılabilmektedir. Yine de göğüs ağrılarını hafife almamak ve bir acil servise başvurmak faydalı olacaktır.

Pekiyi tam olarak kalp krizi nedir? Kalp, vücuttaki kan akışını sağlayan bir çeşit pompadır. Ancak bu pompa organiktir ve kendisi de kan akışına ihtiyaç duyar. Kalp damarlarının tıkanıklığı sanıldığı gibi vücuda kan taşıyan damarlardaki tıkanıklık değil, kalbin kasılmalarını sağlayan myokard isimli kas tabakasını saran koroner damar sisteminde oluşan tıkanıklıklardır.

Kaslar oksijen ve elbette kandaki enerjiye ihtiyaç duyarlar, eğer kalbi saran koroner tabakadaki arter damarlardan herhangi birisi tıkanmışsa, kalp kasları kan alamaz, oksijensiz ve besinsiz kalır. Sonuç olarak kaslar etkisiz hale gelir ve vücudumuzun jeneratörü iflas eder.

Esasında kalp krizi sadece damarların tıkanmasıyla ilgili olmayabilir. Koroner rahatsızlıkların dışında, kalbin yapısal bir bozukluğu olması durumda da kalp krizi yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Ancak bu yapısal sorunlar muhtemelen doğuştan gelir ve çok önceden fark edilerek tedbirleri alınabilir. Şimdi sorumuzu soralım, kalp krizi belirtileri nelerdir?

Kalp-Krizi-Belirtileri1

 • Kalp krizi geçirdiğimiz zaman, halsizleşir ve sık nefes alırız
 • Bununla birlikte %80 vakada göğüs ağrısı görülecektir.
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece göğü ağrısı tek başına kalp krizi belirtisi olmayabilir. Zaman zaman sol kola yayılan hatta çeneye yayılan bir ağrı hissetmemiz de mümkündür.
 • Kalp krizi esnasında bilgisiz kimselerin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bu durumda hasta,  çok hızlı bir şekilde en yakın acil servise ulaştırılmalıdır.
 • Bazı hastalarda kalp krizi geçirilirken hiçbir belirti ortaya çıkmayabilir, vaka direkt bayılma sonucu anlaşılacaktır.

Kalp Krizi Nasıl Olur?

Kalp, atar ve toplardamarları olan, aslında mekanik olarak basit bir devirdaim pompasına benzeyen, fakat mekanizması organik kaslarla çalışan vücudun belki de en çok çalışan organıdır. Kalbin durmak, ara vermek, dinlenmek gibi bir ihtimali yoktur. Kalp yavaşlarsa organlar iflas edecek, vücutta haretek etmesi gereken kan, organları beslemeyecektir.

Kalp kasları, myokard denilen oldukça güçlü ve dirençli bir yapıdır. Myokard, tüm kas yapıları gibi damarlarla beslenir. Ancak buradaki fark, örneğin bacak kaslarındaki damar tıkanıklıkları sizi sadece hareket kesintisine uğratırken,  kalpteki tıkanma hayati risk oluşturmaktadır.

Kalp Krizi Belirtileri 1

Myokard’ ı kaplayan coroner tabakada yer alan arter damarlar, coroner ağı besler, eğer bu arterlerin herhangi birisinde bir tıkanma ortaya çıkacak olursa coroner ağ beslenemez ve myokard kasları devre dışı kalır. İşte bu durumda kalp çalışamaz veya çok düşük verimde çalışır ve vucüttaki kan akışı kesintiye uğrar. İşte bu duruma Myokart Enfarktus veya kalp krizi denir.

Kalp Krizi Riski Kimlerde Fazladır?

Kalp krizi riski kalple ilgili yapısal bozuklukları olanları saymaz isek,

 • Obezlerde
 • Sigara içenlerde
 • Hipertansiyon
 • Diyabet hastalarında
 • Kronik damar hastalıkları olanlarda
 • Hareketsiz yaşam süren bireylerde
 • Kolesterol seviyesi yüksek bireylerde

Kalp-Krizi-Belirtileri3

Diğer tüm insanlara göre misliyle daha fazla görülmektedir. Kalp krizi riski olan kişiler, zaman kaybetmeden kardiyoloji birimlerine başvurmalı ve eforlu ekg  çektirerek risk altında olmaları durumunda koroner tedavisine zaman kaybetmeden başlamalıdırlar.

Kalp krizinden korunmak için basitçe, hareketli bir yaşam tercih etmek, kilo almamak ve tansiyonumuzu kontrol altında tutmak bize riski azaltmakta büyük yol kat ettirecektir. Elbette sigara her organda olduğu gibi kalp için de büyük bir tehlikedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kalp-krizi-belirtileri/