Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kalp krizi nasıl anlaşılır  herkesin bilmesi gereken bir konudur. Çünkü bazı rahatsızlıklar vardır ki geç kalındığında sonucu çok kötü bitebilmektedir. Kalp krizi de bu hastalıklardan biridir ve kalp krizi belirtilerinin fark edilmesi halinde hemen gerekli müdahalenin yapılması hasta sağlığı için son derece önemlidir.

Kalp krizi nedir, kalp krizi nasıl olur, belirtileri ve nedenleri hakkında her insanın bilgi sahibi olması gerekmektedir. Hem kendi sağlığımız hem de çevremizdeki sevdiklerimizin sağlığı için bu bilgiler gereklidir.

Bilindiği gibi kalp  vücudumuzun en önemli organıdır ve kalpte meydana gelen bir sorun bütün vücudumuzu anında etkilemektedir. Kalp krizi, kalbi besleyen atardamarların ani bir şekilde tıkanması ile kalp kasının yeterince oksijen alamaması sonucu kalp dokusunun zarara uğraması ile meydana gelmektedir.

Kalp krizine ilişkin bilinmesi gerekenleri soru cevap şeklinde aşağıda bulabilirsiniz.

Kalp krizi nedenleri nelerdir? Kalp krizi kalbi besleyen damarlardan birinin tıkanması sonucunda gelişir ve tıkanan damarın kalbi beslediği bölgedeki kalp dokusunun zarar görmesine sebep olur. Bu durum ölüme varan sonuçlar ortaya  çıkarabilmektedir.

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır?

Kolesterol ve yağ gibi maddeler damar duvarlarında zamanla birikerek plak  denilen yapıların oluşmasına sebep olur ve damar sertliği olarak da adlandırılan bu sürecin sonunda damarlar zamanla daralır. Oluşan plaklarda meydana gelen çatlaklardan sızan pıhtılarda damarın tıkanmasına ve kalp krizinin meydana gelmesine sebep olur.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi nasıl olur belirtileri nelerdir? Kalp krizi ani bir şekilde meydana gelen yoğun bir şekilde yaşanır. Ancak bazı belirtileri yavaş bir şekilde başlamaktadır. Kalp krizinin belirtileri arasında göğüs ağrısı ve nefes darlığı ilk sıradadır.

Göğüs ağrısı genellikle göğsün orta kısmında sıkışma, baskı şeklinde şiddetli olmaktadır. Çoğunlukla birkaç dakikada uzun süren bu ağrılar gidip gelen ağrı şeklinde meydana gelir. Ağrılar sırta, boyna, çeneye, mideye ve kollara doğru yayılabilir. Nefes darlığı ise göğüs ağrısı ile birlikte hissedilebildiği gibi bazen tek başına da görülebilmektedir.

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır? 1

Kalp krizi nasıl  başlar? Ağrı ve nefes darlığı ilk belirtileri olabilen kalp krizinde, aşırı yorgunluk, bayılma, bulantı ve baş dönmesi de belirtiler arasında görülebilmektedir. Kap krizlerinin 4 te biri her hangi bir belirti göstermeden meydana gelebilmektedir.

Belirti olarak görülenlerde ise ağrı, göğüste ağrı, yanma, sıkışma ile başlayan, sol kola ve serçe parmağına doğru inebilen boyuna doğru yayılabilen ağrılar, anında oluşan soğuk ter görülebilmektedir. Kalp krizi bazı hastalarda ani bir şekilde ve şiddetli belirtiler ile  başlayarak kendisini belli edebilirken bazı durumlarda ise yavaş ve hafif ağrılar ile görülebilmektedir.

Ekg de kalp krizi nasıl anlaşılır? Kalp krizi geçirilip geçirilmediğinin en kolay anlaşılma yöntemi ekg çekilmesidir. Bu nedenle ekg çekimi kalp krizi şüphesi olan kişilerde yapılan ilk işlemlerden biridir. Ekg göğüs üzerine yerleştirile ve el ve ayak bileklerine bağlanan elektrodlar sayesinde kalp atım hızının ölçülmesidir.

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır? 2

Ölçüm esnasında kalp atımları kağıt üzerinde çizgiler halinde belirir. Bu çizgilerin anlamları doktorlar tarafından bilinmektedir ve çıkan sonuca göre doktor tarafından değerlendirme yapılmaktadır. Kalp krizi geçirilip geçirilmediğinin ekg sonucuna göre hast tarafından anlaşılması zordur. Çünkü bir çok çizgi ve işaretten oluşan sonucun değerlendirilmesi ancak bir uzman tarafından yapılabilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kalp-krizi-nasil-anlasilir/