Kalp Spazmı Nedir,Neden Olur,Belirtileri Ve Nasıl Anlaşılır?

Kalbi besleyen damarların kısmi tıkanıklığına bağlı, kalp kasının kan ile beslenememesi sonucu ortaya çıkan bir kalp rahatsızlığıdır. Göğüste ağrı şeklinde ortaya çıkar,en belirgin semptomu göğüs ağrısıdır. Ama her göğüs ağrısını kalp spazmı olarak değerlendirmemek gerekir.

Kalp Spazmı Nedir, Belirtileri Nedir, Kalp Spazmı Neden Olur Ve Nasıl Anlaşılır?

Her göğüs ağrısı şikayetinde kalp spazmından şüphelenmek gerekir mi hemen göz atalım.

Kalp Spazmı Tehlikeli Mi?
Kalp spazmı kontrol altına tutulur, bir sağlık kuruluşuna giderek tıbbi yardım alınır ve hekimin önerilerine kulak verilirse kalp spazmı tehlikeli değildir. Önemli olan kalp spazmı sonrası beslenme, egzersiz ve stresten uzak kalma gibi durumlara dikkat etmektir.

Kalp spazmı kalp kasına giden kan akımının azalmasıyla meydana gelir. Kalp kasının, vazifesini yapabilmek için kanla gelen oksijene ihtiyacı vardır. Kan basıncında yükselme ve yüksek kolesterol, kalp spazmına en sık neden olan faktörlerden birisidir.

Yoğun Aktiviteler: Aşırı enerji gerektiren aktiviteler de kalp spazmlarını tetikler. Yüzme, koşu gibi sporların çok yoğun ve uzun süreli yapıldığında kalp spazmını tetiklediği bilinmektedir.

Sıcaklık: Isının düşük olduğu havalarda da kalp kasında iltihaplanma, akciğerlerde iltihaplanma gibi sebeplere bağlı olarak kalp spazmı meydana gelebilir.

Sağlıksız Beslenme: Aşırı yağlı ve kalorili yemekler tüketmek de kalp damarlarında kolesterol ve yağlanmaya sebep olmaktadır. Bu da kalp spazmını tetikleyen bir sebeptir. Hekimler, sigara içmenin de kalp spazmını tetikleyen sebepler arasında olduğunu söylemektedir.

Stres: Duygusal anlamda stres, soğuğa maruz kalma, kan damarlarının daralmasına sebep olan ilaçlar, kokain ve amfetamin gibi ilaçlar, migren ve sigara gibi etmenler de kalp spazmını tetikleyen sebepler olarak sıralanabilir.

Kalp Spazmı Nedir, Belirtileri Nedir, Kalp Spazmı Neden Olur Ve Nasıl Anlaşılır? 2

Kalp spazmı göğsün  tam ortasında hissedilen bir baskı ve yanma  ile anlaşılır. Daha çok fiziksel bir aktivite sırasında ve stres esnasında meydana gelir. Soğuk havalarda sırt ve göğüs bölgesini üşütmek, yağlı ve ağır yemekler de kalp spazmına yol açabilir. Spazm anında derin soluk almak önemlidir.

Kalp spazmı eğer efor sarf etme sırasında meydana geldiyse biraz dinlenmeyle geçer. Ağrı, 20 dakika geçmesine rağmen kaybolmadıysa bu bir kalp krizi belirtisi olabilir. Ağrı şiddetliyse ambulans dahi çağrılabilir.

Koroner arterlerde daralma varsa istirahat sırasında da kalp spazmı hissedilebilir. Böyle bir spazm türünde ağrı göğüs kemiği altından boyun, çene, omuzlar, sol kol ve sırta kadar yayılır. Bu duruma korku ve endişe de eşlik eder. Bu tip ağrıyı daha çok sıkışma, ağırlık ve baskı olarak hissetmek mümkündür.

Eğer kalp spazmından şüpheleniliyorsa hekim hastayı muayene ettikten sonra elektrokardiyogram, yani EKG’sini çekebilir. Ardından efor testleri yapılır. Efor testi, koroner arter rahatsızlıkların tanısı için birebirdir. Eğer bu testlerden nadir de olsa sonuç alınamazsa anjiyoplasti yahut koroner anjiyogram da uygulanabilir.

Kalp spazmı tedavisinde rahatsızlığın seyrine bakılarak nasıl şiddetlendiğine ve etkisine bakılır. Hastanın ve hastalığın durumuna göre de farklı tedavi şekilleri uygulanır.

Kalp spazmında ilaç tedavisi de gerekebilir. Bunu elbette hekim belirler.

Akışkanlığı artıran ilaçlar, kan damarlarını gevşeten ilaçlar, kalp atımını yavaşlatıp kan basıncını düşüren ilaçlar ve kandaki kolesterol düşüren ilaçlar da hekim tarafından önerilebilir.

Kalp Spazmı Nedir, Belirtileri Nedir, Kalp Spazmı Neden Olur Ve Nasıl Anlaşılır? 4

Kalp Spazmı Nedir

Kalp Spazmı Belirtileri Nelerdir?  

Kalp Spazmı Neden Oluşur?

Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır?

Kalp Spazmı Tedavisi

 • Kalp spazmı sırasında sıkıntı ve nefes darlığı yaşanır.
 • Çoğunlukla göğsün orta bölgesinden başlayan, oradan kollara, boyuna, sırta ve çeneye doğru ilerleyen bir ağrı hissi olur.Bu ağrı sıklıkla fiziksel zorlanmalarda, fiziksel hareketlerde, üzüntü, heyecan ve fazla yemek yeme gibi durumlarda ortaya çıkar.
 • Ağrı genellikle 5-10 dakika gibi kısa bir süreye yayılır.
 • Ağrı eğer istirahat ile sonlanmıyorsa, altında ciddi bir sebep aranmalıdır.
 • Soluk alıp verildiğinde ağrının şeklinde ve şiddetinde herhangi bir değişme olmaz.
 • Ağrı 20 dakikayı aşıyorsa kalp spazmı değil, krizden şüphelenmek gerekir. Uzun süren ağrılarda mutlaka hekime başvurmak ve gereken tedaviyi görmek gerekir.
 • Kalp spazmı göğüs ağrısının yanı sıra bulantı, baş dönmesi, halsizleşme, nefeste daralma, nefes alma güçlüğü, terleme gibi belirtiler de verebiliyor.
 • Göğsün ortasında baskı ve yanma hissi de belirtiler arasında sayılabilir.
 • Kalp spazmı yaşayan kişiler eğer sigara içiyorlarsa sigarayı bırakmaları gerekir.Sigara ve alkolden uzak durmak, üzücü ve stresli konular ve ortamlardan uzak kalmak, pozitif düşünmek ve pozitif insanlarla birlikte olmak önemlidir.
 • Hafif ve sağlıklı egzersizler de yapılabilir. Hekim gerekli olan tavsiyeleri verecektir.
 • Hastaların sağlıklı ve kaliteli beslenmeleri, yağlı, tuzlu ve ağır yiyeceklerden kaçınmaları gerekir.
 • İdeal kiloyu bulmak ve  o kiloda kalmak önemlidir.
 • Taze sebze, meyve ve balık tüketimi oldukça önemlidir.
 • Stresli ortamlardan ve negatif kişilerden uzak kalmak da önemlidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kalp-spazmi-nedir-neden-olur-belirtileri-ve-nasil-anlasilir/