Kan Grubuna Göre Diyet

Kan grubuna göre diyet, herkesin metabolizması, genetik yatkınlıkları, vücut işleyişleri birbirinden farklıdır. Bu durum pek çok konuda olduğu gibi beslenme ve kilo kontrolü konularının da kişiye özel olmasını gerektirir. Kilo artışı ve eksilmesi çok büyük oranda beslenmeyle ilgilidir.

Ama bunda metabolizma özelliklerinin de etkisi vardır. Sözgelimi her kan grubu farklı beslenme düzenlerinin uygulanmasını gerektirir. Doktor Canan Karatay’ın da üzerinde durduğu kan gruplarına göre beslenme ve diyet, işte bu beslenme disiplinini ifade etmektedir.

Kan Grubuna Göre Diyet 1

Kan grubuna göre diyet listesi ile kilo vermek mümkün olabildiği gibi, kilo almak isteyenler de bu yöntemle kilo artışı sağlayabilirler. Üstelik bu diyet programına göre kişiler kan gruplarına göre besleneceklerinden açlık hissetmemiş ve yoksunluk duygusuyla karşı karşıya gelmemiş olacaklar.

Burada yapılması gereken şey kan grubuna göre beslenmek ve uygun gıdaları almak olacaktır. O halde bu yazımızda 0 kan grubuna göre diyet ve a kan grubuna göre diyet mantığına bir göz atalım.

Kan grupları 0, A, B, ve AB olmak üzere dörde ayrılır.

0 kan grubuna göre diyet nasıl olmalı bir bakalım. 0 kan grubu insanların diyet listelerinde dondurulmamış yağsız kırmızı etler, tavuk ve balık dahil edilmeli. Bu kan grubundakiler süt ve süt ürünlerine daha mesafeli yaklaşmaktadırlar. 0 kan grubuna göre diyette ekmek ve özellikle taneli sebzeler daha az tüketilmelidir. Bu kan grubundaki kişilerin kilo vermesini engelleyen bir faktör de glüten miktarıdır.  Gluten buğdayda bulunur ve 0 kan grubundakiler tarafından zor sindirilir. 0 kan grubu insanlarında metabolizma hızı düşük olabilmektedir.

0 kan grubuna göre diyette et serbesttir; zira bu kan grubundan olan insanların midelerindeki asit oranı yüksektir. Bu da onların eti kolay sindirebildiğini gösterir. Et tüketiminden sonra asitlenme fazla olacağından sebze ve meyve yemeye dikkat edilmelidir.

Kan Grubuna Göre Diyet 2

0 kan grubundakiler süt ve süt ürünlerine çok fazla yüz vermemeli, yumurta tüketimine de mesafeli yaklaşmalılardır. Metabolizmaları yavaş olduğundan süt ürünü tükettiklerinde metabolizma hızları daha da düşebilmektedir.

0 kan grubundakiler diyet listelerini hazırlarken sıvı yağlara yer vermeliler. Özellikle de zeytinyağına.

Gelelim A rh pozitif kan grubuna göre diyet programı ve disiplinine.

A pozitif kan grubuna sahip kişiler ayaküstü ve hızlı yemekten uzak durmalılar. A kan grubuna göre diyet prensibinde tahıllar, soya proteinleri ve sebzelere bolca yer verilmelidir.  Yine bu gruptakiler organik ve natural besinlere ağırlık vermelilerdir. A grubundakiler kırmızı et yediklerinde vücutlarında bir ağırlık ve halsizlik hisseder, enerji düşüşü yaşarlar.

A kan grubuna göre diyette protein yönünden zengin besinler ve sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir. A kan grubundaki kişilerin mide asit oranları düşük olduğundan, 0 kan grubundakiler gibi kırmızı eti kolay sindiremezler. Aynı şeklide süt içeren gıdaların hazmında da zorlanırlar.

Kan Grubuna Göre Diyet 3

Bu gıdalar metabolizma hızını düşürür. Süt ürünleri A kan grubundakiler için kilo artışı ve şeker hastalığına davetiye çıkarır. Bu sebeple A kan grubundakilerin menülerinde süt ve süt ürünlerine çok az yer verilmelidir. Bunu yerine tavuk ve balık tüketilebilir. Kırmızı et tüketilecekse de haşlama yahut ızgara olmasına dikkat edilmeli, salam, sosis, kavurma tarzı etlere sofrada yer verilmemelidir.

A kan grubuna göre diyette rahatlıkla tüketilecek besinler sebzelerdir. Sebzeler de çiğ ya da haşlama olarak tüketilmelidir. Ama bu arada domates, lahana ve patatesten uzak durmalılardır. Rahatça tüketilebilecek olanlarsa havuç, balkabağı, sarımsak ve ıspanaktır. A kan grubundakilere önerilen meyveler vişne ve eriktir. Tavsiye edilmeyen meyvelerse tropikal meyvelerdir. Ayrıca A kan grubuna göre diyette narenciye türü meyvelere de yer verilmemelidir.

Kan grubuna göre diyet kitabı kan grubuna uygun beslemek ve bu şekilde kilo kontrolü sağlamak isteyenler için fikir verecek bir kitap olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kan-grubuna-gore-diyet/