Kan Nasıl Durdurulur?

Kan nasıl durdurulur, elimizde bıçak, makas, ustura, cam gibi kesici ve delici araçlar olduğunda ve bunlarla iş yaparken bir anlık dikkatsizlik sonucu kazalar yaşayabiliriz. Bunlardan en sık rastlanılanı kesikler ve kanamalardır.

Böyle bir kesik ve kanama yaşadığımızda acilen ne yapmalıyız, kesik kanaması nasıl durdurulur konusunda bilgi sahibi olmak, eğer kanama yoğunsa acil yardım ulaşana kadar hayat kurtarıcı bile olabilmektedir. Herhangi bir yaralanma ve kaza sonucunda kanın, damarların yırtılması sonucu vücut içine yahut vücuttan dışarıya akması durumuna kanama denilmektedir.

Kan Nasıl Durdurulur? 3

Vücut ağırlığımızın 13’de 1’i kandır. Vücudumuzda bulunan kanın %20’sini kaybedersek hayati tehlike yaşarız. Bu yüzde kanamalarda kanın acilen durdurulması hayati önem taşır.

Kanamalar genellikle 3 şekilde olur. Atardamar kanaması, toplardamar kanaması ve kılcal damar kanaması.

Atardamar kanaması: Kollarda ve bacaklarda derinde yer alan damarlarda meydana gelen kanamadır. Bu kanamada açık kırmızı renkli kan, kesik bölgeden kalp atımıyla eş zamanlı olarak fışkırarak akar ve vücuttan çok hızlı bir şekilde tahliye olur. Durdurulması zor olan ve tehlikeli bir kanama türüdür.

Toplardamar kanaması: Toplardamarlar, hücrelerden geriye dönen kanı kalbe taşıyan ve düşük basınçlı kan akımı olan damarlar tolardamarlardır. Bu damarlar atardamarların aksine cilt yüzeyine daha yakındır ve bakıldığında kollarda, bacaklarda, ellerde ve ayaklarda kolayca seçilebilirler.

Toplardamar kesikleri sebebiyle oluşan kanamalarda koyu kırmızı renkli kan taşma tarzında ve kan kaçışı şeklinde vücut dışına çıkar. Kesik bölgenin yakınlarında bir yere baskı uygulayarak kontrol altına alınabilir. Hayati tehlikeye sebep olma olasılığı düşüktür.

Kılcal damar kanaması: Kılcal damarlar hücrelere ulaşan son damar uçları yahut uzantılarıdır. Çok incedirler ve içlerindeki kan miktarı oldukça azdır. Bu sebeple kesilmelerde sızıntı şeklinde kanama yaparlar ve çoğu kez kendiliğinden sonlanır. Kılcal damar kanaması da hayati tehlikeye sebep olmaz.

Kan Nasıl Durdurulur? 2

Kanama Nasıl Durdurulur

Peki bir kanama vakasıyla karşı karşıya kaldığımızda ilk yardım anlamında ne yapmamız gerekir, kanamayı durdurmak için ne yapılır bilmekte fayda var. Zira bu tür acil müdahalelerin hayat kurtaran özelliğini unutmamak gerekir.

Kanamayı geçici olarak durdurmak için kanayan yere parmak bastırmak işe yarar. Kanayan damar parmakla kemik arasına sıkıştırılarak kan akışı zayıflatılabilir. Temiz bir gazlı bez kesik üzerine kapatılır ve üzerinden parmakla bastırılarak kanama yavaşlatılır.

  • Basınç noktalarına baskı uygulayarak da kanama durdurulabilir.
  • Kafa bölgesindeki kanamalarda kulağın önüne iki parmakla bastırılır ve kanama durdurulmaya çalışılır.
  • Kanama yüzün bir tarafında ise yaralı kişinin arkasına geçilerek dört parmakla alt çenenin tam altından boyun başlangıcına baskı uygulanır.
  • Boyun ve omuz bölgesindeki kanamalarda köprücük kemiğinin iç tarafına başparmak içerde, diğer dört parmak dışarıda kalacak şekilde bastırılır.
  • Kollardaki kanamalarda kolun iç tarafında koltuk altına yakın bölgede nabız olan kısma parmakla bası uygulanır.
  • Bacaklardaki kanamalarda kasık kıvrımının iç bölümüne iki elin başparmağı ile bastırılır.

Kan Nasıl Durdurulur? 1

Kanamayı durdurmak için ne yapılır noktasında en önemli hususlardan birisi de kanayan bölgeyi kalp seviyesinden yukarıda tutmaktır. Bu şekilde kanamanın tazyikli olmasının önüne geçilmiş ve acil yardım ulaşana kadar olabildiğince az kan kaybedilmesi sağlanmış olur.

Kanı durdurmak için ne yapılır sorusu için aklınızın bir köşesinde bu pratik ama işe yarar yanıtların olması oldukça mühimdir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kan-nasil-durdurulur/