Kan Pıhtılaşması Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kan pıhtılaşması ne demek sorusuna karşın çok sayıda yanıt vermek mümkündür. Kan pıhtılaşması durumu, yaralanma gibi durumlarda yararlı olabilmektedir. Bir tek bazı durumlarda yararlı olmamaktadır. Kan pıhtılaşmasının tehlikeli olduğu durumlar ise, akciğerler ve beyin şeklinde tehlikeli sonuç yerlerde meydana gelmektedir. Bu durumlarda ise, tıbbi bir yardım lüzumlu olmaktadır.

Çünkü beyin, akciğer ve kimi süre kalpte meydana gelen bu pıhtılaşmalar ölümle neticelenir. Kimi süre ise, ciddi komplikasyonlara niçin olmaktadır. Bu komplikasyonlar sonucunda felç şeklinde ciddi esenlik problemlerin maruz kalabilirsiniz. Kan pıhtılaşması oluşumunda çok sayıda farklı niçin bulunmaktadır.

Kan pıhtılaşması, lokalize kızarıklar, ağrı ve şişlik sonucu cildinize (yüzeysel flebit) yakın damarlarda görülmektedir. Akciğerlerde bir potansiyel olarak yaşamı tehdit eden kan pıhtısına (pulmoner emboli) niçin olabilir. Bu şekilde atriyal fibrilasyon, genellikle düzensiz kalp ritmi nedeniyle, kalbinizin odalarının birinde ortaya çıkan kan pıhtıları, beyninize kan gidişine engel olarak ve felce niçin olabilir. Son yıllarda oldukça yaygın bir problem olması sebebi ile de kan pıhtılaşması neden olur? Sorusu da çok sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir.

Vücuttaki minik kesik ve çatlakları kapatmak ve oluşan kanamayı durdurmak için kan pıhtılaşması kaynaklanır. Kanama durduktan ondan sonra vücut bu pıhtıları parçalar ve dışarı atar. Vücutta gerçekleşen pıhtılaşma süreci değiştiğinde ya da istenmeyen bir şekilde tetiklendiği vakit kan pıhtılaşması meydana gelir. Oluşan bu kan pıhtıları yaşamsal organlar olan beyin, kalp, böbrekler, toplardamarlar, akciğer ve atardamarlara gidebilir.

Kan pıhtılarının parçalanarak kan dolaşımında gezinmesi sonucu pıhtının akciğere kadar giderek kan akımını engellemesi emboli olarak bilinir. Bu durumlara ek olarak ağır bir ameliyat olmak, darbeler, kemiklerde kırıklar oluşması ve uzun bir süre hastanede yatmak sonucu toplardamarlarda ki kan akımının yavaşlamasına sebep olacağından kan pıhtıları meydana gelebilir.

Kan Pıhtılaşması Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri ve Tedavisi Nedir? 4

Kan pıhtılarının rahat bir şekilde çözülmemesi sonucu ortaya çıkan duruma kan pıhtılaşması denir. Kan damarlarındaki kanın ağır bir halde akması da kanın pıhtılaşmasına sebep olarak gösterilebilir. Oluşan kan pıhtılaşması kanın düzgüsel olarak akmasına engel olabilir ya da azaltabilir. Bu konum vücut organlarına zarar verdiği şeklinde ferdin ölümüne de niçin olabilir.

Kan pıhtılaşmasının olduğu yere bakılırsa farklı emareler görülebilir. Bacaklarda meydana gelen kan pıhtıları sonucu bacakta kızarıklık, bacağın alt kısmında ağrı ve ısı meydana gelir. Beyinde meydana gelen bir pıhtı sonucu birey hareket edememe, iletişim kuramama, baş ağrısı ve anlamada problemler yaşar. Bu tür emareler gösteren kişiler hiç vakit kaybetmeden derhal tedavi altına alınmalıdır.

Oluşan kan pıhtılaşması ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. Bir tek bu ilaçlar kanamaya yol açma şeklinde bir risk içerdiklerinden kontrollü kullanılmalıdır. Aksi takdirde kan pıhtılaşması gibi çok ciddi sorunlar meydana gelebilir ve bu da kişilerin hayatlarını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir.

Kan Pıhtılaşması Belirtileri Nelerdir?

Aşırı kan pıhtılaşmasının çok sayıda sebebi vardır. Kan ile ilgili problemler, kan damarı bozuklukları ya da öteki faktörler bu durma niçin olabilir.

Kan Pıhtılaşması Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri ve Tedavisi Nedir? 3

Nedenden bağımsız olarak, problem olan kan pıhtıları kan akımını sınırlayabilir yahut engelleyebilir. Bu emare ve semptomlar derin ven trombozunu (DVT) izah edebilir. Bu emare ve semptomlar bir inmeyi izah edebilir. Acil tedavi edilmeniz gerekebilir.

 • Kan pıhtıları kan akımını sınırlayabilir yahut engelleyebilir. Bazı olgularda kan pıhtıları ölümcül olabilir.
 • Beyindeki bir kan pıhtısı inmeye niçin olabilir. Bu durum beyin hücrelerinin denetim etmiş olduğu vücut bölümlerinde bozukluğa niçin olur. İnme uzun soluklu beyin hasarı, uzun soluklu yeti yitimi, paralizi (hareket edememe) ya da ölüme niçin olabilir.
 • Bir koroner arterdeki kan pıhtısı kalp krizine yol açabilir. Kalpteki bu hasar belirgin olmayabilir ya da kalp yetmezliği ya da aritmi (düzensiz kalp atımı) şeklinde şiddetli ya da uzun soluklu sorunlara neden olabilir.
 • Böbreklerdeki bir kan pıhtısı böbrek problemlerin ya da böbrek yetmezliğine yol açabilir. Böbrekler sıvı ve atıkları vücuttan atamadıkları süre böbrek yetmezliği ortaya çıkar. Bu konum bu sıvı ve atıkların vücudunuzda birikmesine, kan basıncı yükselmesine ve öteki sağlık problemlerin niçin olur.
 • Eğer bir kan pıhtısı vücuttaki derin bir venden giderse, pulmoner emboli veya PE olarak adlandırılır. PE akciğerlerinize ve öteki organlarınıza hasar verebilen ciddi bir durumdur; vücudunuzda oksijen düzeyinin düşmesine niçin olur.
 • Kan pıhtılaşması gebelik döneminde de sıklıkla görülmekte ve çok ciddi sonuçları da beraberinde getirebilmektedir. Pıhtı hakikaten damarın içinde oluştuğu süre ciddi klinik durumlara niçin olabilir.  İnmeler bu şekilde oluşan klinik durumlardır. Çoğu süre bacak toplardamarlarından kaynak alır.

  Buna da derin ven trombozu denir. Ailede hakikaten tromboz hikâyesinin olması çok önemlidir. Genç yaşlarda tromboz olması ne olursa olsun açığa çıkarılmayı gerektirir. Ferdin doğuştan bazı risk faktörleri taşıyıp taşımadığını bilmesi gerekir.

  Kan Pıhtılaşması Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri ve Tedavisi Nedir?2

  Kan pıhtılaşması oluşmasında belli başlı emareler bulunmaktadır. Bu durumda kramplarda sıkça görülmektedir. Bunlara ek olarak kan pıhtılaşması sonucunda bacakların birinde bir şişlik meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı kişiler yoğun ve şiddetli ağrılara maruz kalmaktadırlar. Bu durumlar ek olarak DVT emareleri olarak adlandırılmaktadır. Ağrılar çoğu zaman kolda, sırtta, uzunluğunda ve çenede çoğunlukla görülmektedir.

  Pulmoner emareler olarak adlandırılan bu emareler kan pıhtılaşması sonunun daha ciddi bir aşamasıdır. Bu aşamada kişilerde nefes darlığı, göğüs ağrıları, bayılma ve öksürük sonucu kan gelmesi sonucu meydana gelmektedir. Bu emareler daha ciddi neticelere niçin olduğundan, böylesi durumlarda doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü bu durumlar yaşamsal tehlikeye niçin olmaktadır. Bu ve benzeri durumlarda acilen tanı mevzulara tedaviye başlanması gerekmektedir.

  Kan Pıhtılaşması Tedavisi Nedir?

  Kan pıhtılaşması tedavinizde alacak olduğunuz tıbbi yardımlara ek olarak, ek olarak siz kıymetli ziyaretçilerimizin de evlerinizde meydana getirecek olduğu basit tedavi biçimleri bulunmaktadır. İlaç tedavisinde ise, kan pıhtılaşmasının büyüklüğü ve hastalığın ciddiyetine bakılırsa değişmektedir. Hızlı bir halde duruma müdahale etmesi için kullanılan bazı ilaçlar, bazı durumlarda kişileri kötü etkilemektedir.

  Kan Pıhtılaşması Nedir, Kan Pıhtılaşması Belirtileri ve Tedavisi Nedir? 1

  Uzun süre oturmaktan kaçının. Eğer devamlı oturmanız gerektirme eden uzun yolculuklara çıkıyor iseniz, kısa aralıklarla yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Evde, işte devamlı oturmaktan kaçınarak minik egzersizler meydana getirmeye özen gösterin. Eğer ameliyat olduktan daha sonra ya da yatak istirahati esnasında iseniz, kendinizi çok zorlanamadan küçük minik hareketler meydana getirmeye özen gösterin. Sigara kullanımı azaltın ve mümkünse bırakın. Yüksek tansiyondan kaçının.

  Tertipli beslenerek aşırı kiloluluk şeklinde sağlık problemlerinden uzak durmaya özen gösterin. Ek olarak ani aşırı kilo değişimlerinden kaçının. Bunun için tertipli ve sağlıklı beslenmeniz ve egzersizler yapmanız gerekmektedir. Bunun için en iyi egzersiz tertipli olarak yürüyüşlere çıkmaktır. Böylelikle kişiler, çok daha kolay bir şekilde bu gibi ciddi bir rahatsızlığın önüne geçebilme imkânına sahibi olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra günlük olarak en az 2 litre su içilmesi de, her hastalıkta olduğu gibi bunda da bir hayli önemlidir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kan-pihtilasmasi-nedir-kan-pihtilasmasi-belirtileri-ve-tedavisi-nedir/