Kan Yapan Meyveler Nelerdir?

Kan yapan meyveler, damarlarımızda dolaşan yaşamsal sıvı yani kan, canlıların temel yaşam kaynağıdır. Kan akışı duran bir canlının hayatı da sona erer. Yetişkin bir insanda ortalama 5-6 litre kan bulunur. Kanda bulunan hemoglobin miktarının ve alyuvar sayısının azalması kansızlık probleminin ortaya çıkmasına sebep olur. Kansızlık ileri seviyedeyse yaşamsal fonksiyonları bozar ve çok ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlar.

Kan Yapan Meyveler Nelerdir? 1

Bunun için tıbbi çözümlere başvurulur.   Ama destek olarak beslenme programını yeni baştan düzenlemek gerekir. Kan yaptığı bilinen yiyecekleri daha sık ve düzenli tüketerek kansızlık problemine çözüm getirilebilir. Kan yaptığı bilinen hayvansal gıdalar ve sebzeler bilinmektedir. Peki ya meyveler? Kansızlığa iyi gelen meyveler var mıdır, varsa hangileridir bir göz atalım.

Meyvelerin insan vücudu için son derece önemli ve yararlı antioksidanlar oldukları bilinmektedir. Kan yapıcı meyvelerin hangileri olduğunu bilerek tüketmek, kandaki hemoglobin seviyesini de artırmaya yardımcı olacaktır. Kan yapan meyveler nelerdir sorusuna yanıt olarak, greyfurt, üzüm, karpuz, domates, muz, elma, portakal, avokado ve çilek sayılabilir.

Kan Yapan Meyveler Nelerdir? 2

Meyve denilince akla yalnızca taze meyveler gelmesin. Kuru meyveler de hemoglobin üretiminde son derece etkilidirler. Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı mutlaka tüketilmelidir. Kuru yemişler de yenilmesi gereken ve faydalı olacak besinlerdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kan-yapan-meyveler-nelerdir/