Kan Yapıcı Gıdalar Nelerdir?

Kan yapıcı gıdalar, kansızlığa sebep olan etkenlerin başında B12 vitamini, folik asit ve demir eksiklikleri gelmektedir. Kansızlığa iyi gelen gıdaları tüketmek kadar, bunları karıştırmak da kansızlığa çözüm olarak gösterilir. Sözgelimi proteinle sebzeleri karıştırmak, demirin kanda emilimini hızlandırır. Kan yapan gıdalar nelerdir sorusuna verilecek yanıta gelelim şimdi de…

Kan Yapıcı Gıdalar Nelerdir?

Kırmızı et, tavuk eti, balık eti gibi etlerle karaciğer gibi sakatatlar kan yapan gıdalar arasındadır. Kırmızı et sevmiyorsanız yeşil mercimek tüketebilirsiniz. Yeşil mercimek lif, protein ve yüksek oranda demir içerir.

Kuru üzüm, kuru kayısı, kur dut gibi meyve kuruları da bol miktarda demir içerir.

Kuru baklagiller de yüksek demir içerirler. Baklagilleri kırmızı etle birlikte pişirirseniz ve yeşil sebzelerle birlikte tüketirseniz yüksek oranda demir almış olursunuz.

Yumurta sarısında bol miktarda demir bulunmaktadır. Yumurta sarısını taze sıkılmış portakal suyuyla birlikte tüketirseniz bol miktarda demir almış olursunuz.  Soğan ve yeşil biberde de bol C vitamini bulunmaktadır. Yumurtayı soğan ve biberle karıştırarak omlet şeklinde tüketirseniz yine vücudunuza yüksek oranda demir almış olursunuz.

Üzüm ve pekmez de demir içeriği yüksek gıdalardır.

Kan Yapıcı Gıdalar Nelerdir? 1

Demiri bir de yeşil yapraklı sebzelerden alırız. Ispanak ve pazı en yüksek demir içeriğine sahip yeşil yapraklı sebzeler olarak bilinirler. Ispanak yemeğini yoğurtla birlikte tüketirseniz yoğurttan gelen kalsiyumun ıspanaktaki demiri etkisiz hale getirmesine sebep olursunuz.

Bu sebeple ıspanağı yoğurtla değil yumurtayla yerseniz demirin rahatlıkla kana karışmasına olanak tanımış olursunuz. Yahut ıspanağı üzerine limon sıkarak da yiyebilirsiniz. Yeşil salatalarınızı üzerine bol limon sıkarak tüketmek de yine demirden yüksel oranda istifade edebilmenizi sağlar.

Bunların dışında fındık, fıstıki domates ve susam da bol demir içeren besinlerdir ve kan yapan gıdalar arasında iyi bir yere sahiptirler.

Kalsiyum demir emilimini yavaşlattığı için kansızlık olan kişiler kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerini yemeklerle birlikte tüketmemelidirler.

Kan Yapıcı Gıdalar Nelerdir? 2

Çayda buluna fitat da demir emilimini yavaşlatır. Bu sebeple yemeklerle birlikte ve yemeklerden hemen sonra çay tüketilmemelidir. Kola ve kafein de aynı şekilde sınırlı tüketilmelidir.

Vejetaryen beslenme şekli de kansızlığın baş sebeplerindendir.

Kan yapan gıdaları düzenli ve uygun yiyeceklerle birleştirerek tükettiğinizde kandaki demir oranınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kan-yapici-gidalar-nelerdir/