Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir?

Kan yapıcı yiyecekler, kanın yeterli düzeyde kırmızı kan hücresi içermemesi anemi yani kansızlık olarak adlandırılır. Yani kansızlık zannedildiği gibi vücutta olmadı gereken kan miktarının düşük olması demek değil, kandaki kırmızı kan hücrelerinin az olması durumudur. Kırmızı kan hücreleri organlara oksijen taşımakla yükümlüdür.

Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir?

Kanla birlikte taşınması gereken oksijen azaldığında, kişide halsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Tüm dünya genelinde kanla ilgili rahatsızlıklar denildiğinde ilk sırayı anemi almaktadır. Anemi, genetik özelliklere bağlı olarak ortaya çıkabilir, yahut kırmızı kan hücrelerinin üretiminin azalması ya da kırmızı kan hücrelerinin bazı sebeplere bağlı olarak tahrip olması gibi nedenlere bağlı olarak da gelişebilir.

Kansızlık vakası hem yaşamsal kaliteyi bozduğu hem de ilerleyen süreçte daha ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarma ihtimalini barındırdığı için son derece dikkatli olunmalı ve kırmızı kan hücrelerinin miktarı düzenli biçimde ölçülmelidir.

Kansızlık şikayetiyle başvurulan hekim bazı vitamin ve mineral takviyeleri önerebilir, kan yapıcı özelliği ile tanınan yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye edebilir. İşte kişi bu süreçte kansızlığa iyi gelen yiyecekler yani kan yapıcı özelliğiyle tanınan ve bilinen yiyecekleri tüketerek kansızlıkla savaşabilir. Bu süreçte bilhassa folat ve demir içeren yiyecekler düzenli olarak mutlaka tüketilmelidir.

Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir? 1

Kansızlık problemi olan kişiler kan yapan yiyecekler nelerdir sorusuna çoktan yanıt bulmuşlardır bile. Ama yine de hangi yiyecekler kan yapar sorunun yanıtlarını tekrar gözden geçirmekte fayda olabilir.

Şimdi demir açısından zengin gıdaları bir hatırlayalım.

Tavuk ciğeri, sığır ciğeri, istiridye, Hindi eti, tavuk eti, ton balığı, karides, yengeç gibi et ürünleri, yüksek demir içerikleriyle kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında ilk sıraları alacak kadar faydalıdırlar. Balık ve tavuk etleri haricindeki diğer ciğer türleri ve deniz ürünleri, yüksek demir içeriklerinin yan sıra yüksek oranda kolesterol, sodyum ve trans yağ da içerirler. Bu sebeple kararında tüketilmeleri yerinde olacaktır.

Peki kan kalitesi için gerekli olan demir yalnızca et ürünlerinde mi mevcuttur? Demir açısından zengin et harici besinler yok mudur? Elbette vardır. Bunların en başında kahvaltılık yulaf gelir. 100 gramlık yulaf kişinin günlük demir ihtiyacının neredeyse çeyreğini karşılar. Yulaf aynı zamanda fosfor, selenyum, manganez ve besin lifi de ihtiva eder.

Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir? 3

Soya fasulyesi de demir yönünden zengin olup, 100 gram haşlanmış soya fasulyesi günlük demir gereksiniminin ortalama %29’unu karşılar. Üstelik K vitamini, manganez,  bakır, fosfor, magnezyum, manganez, besin lifi ve protein açısından da hayli zengindir.

Gelelim mercimeğe… 100 gram mercimek günlük demir ihtiyacının neredeyse %19’unu karşılar. Mercimek aynı zamanda fosfor, bakır, folat, manganez ve besin lifi açısından da zengindir. Hangi yiyecekler kan yapar sorusuna verilecek en doyurucu yanıtlardan birisi de mercimektir.

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler telaffuz edildiğinde elbette en şöhretlileri ıspanaktır. Bilinen en büyük ve güçlü demir depolarından biri olan ıspanak çizgi filmlere bile konu olmuştur. Ispanak, yoğun demir içeren ve dolayısıyla da kan yapan özelliğiyle bilinir. 100 gram haşlanmış ıspanak günlük demir ihtiyacının %20’sini karşılar. Bu yeşil yapraklı sebze A, B6, C, E, K vitaminleri ile; niasin, folat, kalsiyum, potasyum, fosfor, tiamin, ribofilavin gibi mineralleri içerir.

Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir? 4

Barbunya da demir içeren besinlerden birisidir. Bu güçlü tahıl, haşlanmış ve 100 gramlık porsiyonda, kişinin günlük demir ihtiyacının %12’sini verir. Folat, manganez, protein, besin lifi ve fosfor açısından zengin olan barbunyaya sofralarda mutlaka yer verilmelidir.

Bitmedi. Demir içeren gıdalar bu saydıklarımızla sınırlı değil. İrmik, kuru üzüm, pekmez, tofu, kepek ekmeği, beyaz ekmek, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, badem, fıstık, dereotu, kuşkonmaz, kurutulmuş kekik, kurutulmuş maydanoz, kurutulmuş tarhun, kurutulmuş biberiye, keklikotu, çemenotu, kimyon, karabiber gibi besinler ve baharatlar da büyük oranda demir içerirler.

Kan yapan yiyecekler İbrahim Saraçoğlu tarafından da telaffuz edilmiştir. Bunlardan en önemlisi de kuru incirdir. Kansızlık için hazırlanacak kuru incir kürüyle kandaki demir oranı yükseltilebilir. Yarım litre kaynayan klorsuz suya 8-9 adet kuru incir atılır ve tencerenin ağzı kapalı şekilde 7 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır.

Kan Yapıcı Yiyecekler Nelerdir? 5

7 dakika sonunda tencere ocaktan alınarak ılınması beklenir ve karışım süzülür. Bu kür günde 2 yahut 3 sefer, öğünlerden 15 dakika evvel aç karnına içilir. Yarım litre incir kürünü 2 ya da 3’e bölüp içebilirsiniz. Tek seferde hepsini bitirmeniz gerekmez.

Kansızlığa iyi gelen yiyecekleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bu yiyeceklerin çoğunu tüketmiyorsanız düzenli olarak tüketmenizde fayda vardır. Demir içeren yiyecekleri C vitamini ile birlikte tüketmenin, demirin vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlayacağı bir gerçektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kan-yapici-yiyecekler-nelerdir/