Kanguru Kaç Aylıkken Kullanılır?

Kanguru kaç aylıkken kullanılır, küçük bebeklerin yetişkin birisinin kucağında elleri kullanmadan rahatça taşınabilmesi için geliştirilen kangurular oldukça pratik ve sağlıklıdır. Özellikle alışveriş ve yürüyüş gibi durumlarda anne babaların küçük bebeklerini rahatça ve güvenli şekilde taşıyabilmeleri için tasarlanmış olan bebek kanguru modelleri bebek 2-3 aylık gelişimini tamamladıktan sonra rahatça kullanılabilir.

Kanguru Kaç Aylıkken Kullanılır?

Birbirinden farklı modellerde tasarlanmış kangurular mevcuttur. Doğumdan hemen sonra kullanılmak için tasarlanmış kangurular olduğu gibi, bebek 2.5-3 aylık olduktan sonra kullanılmak için tasarlanmış kangurular da vardır. Çapraz bağları olan kangurular taşıyan kişinin vücudunu sarar.

Bu şekilde hem taşıyan kişi bel, sırt ve boyun ağrısı çekmez, hem de bebeği çok daha iyi kavradıklarından emin olarak rahatlıkla hareket ederler. Bebek kanguru modellerinde ayarlanabilir kayışlar da mevcuttur.

Bebek taşıma kanguru ile yapılacaksa evvela ebeveynin vücut yapısına ve bebeğin büyüklüğüne uygun bir kanguru modeli seçilmelidir. Kanguru giyildikten ve tüm bağlar ve kilitler kapatılıp ayarlandıktan sonra sıra bebeği kanguruya yerleştirmeye gelir.

Bebek 2 ila 2.5 ay dolaylarındaysa yüzü anneye bakacak şekilde yerleştirilmelidir; zira bu aydaki bir bebek henüz başını taşıyabilecek fiziki olgunlukta değildir. Bu sebeple bebeğin başını annesine ya da onu taşıyan kişiye yaslaması gerekir.

Kanguru Kaç Aylıkken Kullanılır? 1

İlk 4 ay dolana kadar bebeklerin kanguruda yüzleri anneye bakacak şekilde taşınması daha doğru olacaktır. Bu şekilde bebek annesinin kalp atışlarını da duyacağından kendisini daha da güvende hissedecektir.

Bebek kanguru kaç aylıkken kullanılır hususuna gelecek olursak, bebek 4-5 aylık olduktan sonra kanguruda ileri bakacak şekilde yerleştirilebilir. Kanguru bebek taşıma  işlemini 9 ila 12 kilograma kadar yapabilir. Bu rakamlar sınır teşkil eder. Bu kiloya ulaşan bir bebeğin taşınması da zaten zor olacağından kanguru kullanımı bu kiloyla sınırlanabilir.

Bebek taşıma kanguru ile yapılacağı zaman şu hususlara dikkat etmek gerekir:

Bebeğin rahat nefes aldığından emin olunmalı

Kanguru Kaç Aylıkken Kullanılır? 2

Koruma bantlarının bebeği tam anlamıyla kavradığından emin olunmalı. Koruma bantları ne bebeği çok sıkmalı, ne de güvenliği riske atacak kadar gevşek olmalı.

Bebeğin yüzünün kapanmadığından ve rahatça nefes alabildiğinden emin olunmalı

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kanguru-kac-aylikken-kullanilir/