Kanser İle Besinler Arasındaki İlişki

Hangi besinlerde kanser ihtimali var ?

Bu zamana kadar yapılan çalışmalar kanser ile sigara, alkol ve hareketsizliği yani kilo fazlalığını ilişkilendirmiştir. Fakat bu güne baktığımızda besinlerde birçok değişiklik olduğunu görüyoruz. Bu değişiklik biz fark etmeden son 10 – 15 yıl içerisinde yapılmıştır.

Örneğin 2001 yılında yoğurdun tekniği değiştirilmiş, tavuklar pilice dönmüş. Bunları genişlettiğimiz zaman arka planda genetiğin değiştirilmiş yem meselesi var. Genetiği değiştirilmiş yem bugün Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta teşvik edilmektedir. Çünkü bu yemle beslenmiş olan hayvanlar daha çok süt veriyorlar. Daha çok süt veren hayvanın sütü daha kaliteli olmuyor.

Kanser İle Besinler Arasındaki İlişki 1

Dolayısıyla hepsini topladığımızda ya da marketlerdeki bozulmayan ürün raf ömrüne sahip yiyeceklerin aslında kanserle beslenme arasında doğrudan bir ilişki vardır. O nedenle tahmin edilenin ötesinde bugün özellikle büyük şehirlerde beslenme sorunu bulunmaktadır.

Bu sorun artık köylere de yayılmış bulunmaktadır. Çünkü son kuş gribi sonrasında yaktırılan tavuk sebebiyle de köylerde eskisi gibi tavuk bulunmadığı için marketten alışveriş yapmaktadır. İneği olan adam bile artık yoğurdu makette uzun ömürlü raflardan almaktadır.

Bir de meselenin kuşkusuz hiç göremediğimiz, bilemediğimiz, bilgi de alamadığımız tarım ilaçları kısmı var. Bunu da göz önünde bulundurursak kanserle beslenme arasındaki ilişki tahmin edilen %30 gibi değil %90 a çıkmaktadır.

Peki, hangi besinler kansere yakalanma riskini artırır? Bu konuda bugüne kadar yapılmış çalışmalar hep nedense bir besin grubunu hedef alarak yapılmış çalışmalardır. Hâlbuki baktınız zaman sizin besinin kanserle ilişkisi olup olmadığını söylemeniz için bunun kompozisyonunu inceleneniz gerekmektedir.

Kanser İle Besinler Arasındaki İlişki 2

En standart örneği patates kızartmasıyla kanserin özellikle de meme kanserinin ilişkilendirilmesidir. Fakat baktığınız zaman özellikte geçen süreç içerisinde çok fazla değişkenin çok derin özellikler gösterdiğini saptıyorsunuz. Bu durumda herhangi bir yiyecek grubunu kanserle ilişkilendirmek o kadar kolay olmuyor. Ama genel bir saptamaya gidilecekse uzun raf ömrüne sahip besinlerin kanserle ilişkisi olduğu hatta diğer hastalıklarla da ilişkisi olduğu bir kanaat olarak oluşmaktadır.

Bunu nedeni hastalıkların kanser olsun astım olsun ya da depresyon olsun büyük şehirlerde artma eğilimi göstermesi kendi doğal üretim ve tüketim metotlarını koruyan yerlerde daha az görülmesidir. Dolayısıyla kanserle yiyecekler arasındaki ilişki marketler üzerinden gerçekleşmektedir.

Böyle bakınca da herhangi bir yiyeceğin kanserle ilişkilendirilebileceği, bunun içerisinde katkı maddeleriyle herhangi bir ilişkisinin olmayabileceği, yiyeceğin içerindeki bir unsurun değiştirilmesi bu bozulma ile ilgili bir unsurdur. Doğrudan kanserle doğrudan alakalı sonucuna varabiliyorsunuz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kanser-ile-besinler-arasindaki-iliski/