Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır

Kantaron çok iyi tanınmayan, Ancak kuzey yarım kürede yaklaşık bin yıldır tüketilen yabani bir bitkidir. Her ne kadar günümüzde ilaç sanayinin ihtiyaçlarını karşılamak için ıslahlı olarak üretiliyor olsa da, esas olarak kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Küçük bir çalı bitkisi olan sarı çiçekler açar. Bitkinin hemen tüm uzuvları ciddi biçimde yağlıdır. İçerdiği yağların tümü uçucu yağlardır. Karoten, flovon gibi yağların yoğun biçimde bulunduğu bitki sarı kantaron, binbirdelik otu olarak da bilinir. Bu yazımızda sarı kantaron yağı nasıl kullanılır ve daha az bilinen kırmızı kantaron yağı nasıl kullanılır, hanımların daha çok merak ettiği kantaron yağı cilde nasıl kullanılır sorusunu da ihmal etmeyeceğiz ev kantaron yağı sivilce için nasıl kullanılır konusunu irdeleyeceğiz. Tabii kantaron yağı mide için nasıl kullanılır? Sorusunu da sormadan geçmemek gerekir zira, sarı kantaron vücuda bir çok faydası olan bir bitkidir ve tüm faydalarına mümkün olduğunca değinilmesi gerekmemektedir.

Kantaron Dünyanın her yerinde yetişmekle birlikte kuzey yarım kürede daha çok yetişen bir bitkidir. Değindiğimiz gibi kendiliğinden ortaya çıkmış bir bitkidir. Pek çok doğal mucizeyi içerisinde barındıran kantaron, tarihte bilinen en eski yatıştırıcı ve anti depresandır ve günümüzde ilaç sanayinin dahi başvurduğu bir üründür.

Uçucu yağları distilasyon yolu ile kolayca çıkarılabildiği için daha çok yağ olarak kullanımı görülmekteyse de, son yıllardaki doğal beslenme trendinin de etkisiyle, kurutulmuş yaprak ve çiçekleri çay olarak da tüketilmektedir. Ancak, sedatif etkiye sahip olabilmesi için taze bitki veya yağı daha faydalı olacaktır. Çayı daha çok diğer etkilerini ortaya çıkarmaktadır.

Kantaron otu veya kantaron yağı olarak kullanılması elbette faydalarını yok etmez. Her şekilde bu bitki bir çok faydayı barındıran özel niteliklere sahip bir bitkidir. Ancak tüketilmesinde, bazı yan etkilerinden dolayı dikkatli olunması ve miktar abartılmamalıdır.

Kantaron Yağı Faydaları

Yağ biçiminde kantaron kullanırken iki ürüne isabet ederiz. Bunların birincisi Sarı kantaron, diğeri kırmızı kantarondur. Her iki bitki de yaklaşık aynı yapıya sahiptir. Ancak sarı kantaron sadetif özellikleri daha çok öne çıkan türdür. Kırmızı kantaron da oldukça yüksek yatıştırıcı etkilere sahip olmakla birlikte daha geniş bir coğrafyada yetişmesinden dolayı daha eski tarihlerden beri tanınır ve kullanılır. Pekiyi sarı kantaron yağı nasıl kullanılır?

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır 1

Esasında kırmızı kantaron yağı nasıl kullanılır sorusunun sarı kantarından büyük farkları yoktur. Her iki ürün de dahili ve harici olarak tüketilebilir. Ağızdan alınması konusunda bir takım yan etkileri nedeniyle çekinceler olduğundan daha çok ciltte kullanımı yaygındır. O halde sorumuzu kantaron yağı cilde nasıl kullanılır şeklinde revize edelim. Kantaron yağı sivilce ve cilt lekelerinin temizlenmesinde oldukça olumlu etkileri olan bir yağ türüdür. Ciddi bir antiseptiktir. Ölü derinin temizlenmesini ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Bu arada sivilceler üzerindeki bakteriyel etkinliği de ortadan kaldırır. Buradan hareketle, kantaron yağı sivilce için nasıl kullanılır sorusunu sormak gerekecektir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır 2

Sarı kantaron yağının sivilceler üzerindeki etkilerinden faydalanmak oldukça basittir. Her akşam yüzümüzü iyice yıkadıktan sonra, cildimize bir pamukla uygulamamız kantaron içerisindeki antiseptiklerin sivilceler üzerinde etkili olması için yeterli olacaktır. Barındırdığı antiseptikler bakterileri yok ederken, yağ asitleri cildin yenilenmesini sağlayacak ve cilt lekelerini yok edecektir.

Kantaron yağı sindirim sistemi problemleri için de oldukça etkilidir. Kantaron yağı mide için nasıl kullanılır diyecek olursak. Herhangi bir içeceğin içerisine bir çay kaşığının yarısı kadarının atılmasının yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Hem bakteriyel etkinlikler, hem de düzensizlikle üzerinde etkilidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kantaron-yagi-nasil-kullanilir/