Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

Kantaron yağı özellikle yanıklar ve yaralar üzerinde etkili olan son derece şifalı bir yağdır. Güzellik ve sağlık anlamında pek çok derde deva olan kantaron yağını evinizde kendiniz yapmak isterseniz daha naturel bir bileşim elde etmiş olursunuz. Piyasada da doğal ve katkısız olarak satılan kantaron yağları mevcuttur ama siz kendi ellerinizle, kendi gözünüzün önünde daha güvenilir bir şifalı yağ elde edebilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeleri temin etmek ve yağın olgunluğa erişmesi için belli bir sürenin geçmesini beklemek gerekecek. Sonrasında tamamen doğal olarak elde ettiğiniz kantaron yağınızı güvenle kullanabilirsiniz.

Kantaron çiçeğini bulmanız zor değil. İsterseniz kendi florasından kendiniz toplayın, isterseniz de kendi mevsiminde pazarlardan temin edin. Pazarlarda bulamazsanız aktarlardan da temin edebilirsiniz. Büyük demet kantaron çiçeğinden yaklaşık 1 orta boy kavanoz ebadında kantaron yağı çıkmaktadır.

Şimdi dilerseniz kantaron otu yağı nasıl yapılır ona bir bakalım.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

Aldığınız veya topladığınız kantaron çiçeklerini yıkayıp kurutun. Çiçekleri ve saplarını parçalara bölün. Bu işlemi elinizle yapın. Çiçeklere makas veya bıçak değdirmemeye özen gösterin. Parçalara ayırdığınız çiçekleri ve sapları bir kavanozun içine alın. Katkısız ve saf bir zeytinyağı ile kavanozu doldurun. Zeytinyağı, kavanozdaki çiçeklerin üzerini tamamen kapatmalı. Kavanozun ağzın ince bir tülbentle sıkıca sarın. Kavanozdaki kantaronların usarelerini zeytinyağına salabilmeleri ve mayalanabilmeleri için 5 gün güneşte bekletilmeleri gerekmektedir. 5 günün sonunda kavanozun kapağını kapatın ve havayla temasını kesin. Kavanozu 45 gün boyunca güneşte bekletin. Bu süre sonunda kantaron çiçeği özünü salmış olacak ve biraz da koyulaşacaktır. Kullanıma hazır hale gelen kantaron yağını koy renkli bir şişeye koyarak serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır 1

Kırmızı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

Kırmızı kantaron yağını elde etmenin, sarı kantaron yağını elde etmekten bir farkı yoktur. Kırmızı kantaron yağı elde etmek için kırmızı kantaron çiçeği almanız yeterlidir. Kırmızı kantaron çiçeği eflatunumsu pembe, koyu pembe tonlarındadır. Zeytinyağında bekledikçe biraz daha koyulaşacak ve kırmızıya çalan bir renge bürünecektir. Faydaları ve işlevi ise sarı kantaron yağıyla aynıdır.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır 2

 

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kantaron-yagi-nasil-yapilir/