Kantaron Yağı

Anneannelerimizin, babaannelerimizin evlerinde çok rastladığımız o şifalı bitkisel ev yapımı ürünlerden birisi olan kantaron yağı, kantaron bitkisinden elde edilmektedir. Kantaron bitkisinin çiçeklerinin, zeytinyağında birkaç hafta kadar bekletilmesiyle ortaya çıkan bitkisel ürüne kantaron yağı denir. Temel olarak sarı kantaron yağı ve kırmızı kantaron yağı seçenekleriyle bilinir, iki tip yağın da faydalarına, bulunabilirliğine ve özelliklerine bakacağız. Kantaron yağının faydaları çok olduğu gibi, aynı zamanda doğada kolay bulunması, zeytinyağı ile bir etkileşime girdiği için evlerimizde bir kere hazırlandıktan sonra uzun bir süre dayanabilmesi onu önemli kılıyor. Şimdi gelelim kantaronun faydalarına;

Kantaron Yağı Faydaları

Birçok probleme, hastalığa karşı faydalı olduğu görülen kantaron yağının, en çok öne çıkan faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Güneş yanıklarına, yaralara karşı iyi gelir. Yanık olan bölgeleri iyileştirmek için tercih edilmektedir.
 • Depresyon tedavisinde işe yaradığı öne sürülmüştür, ancak bu kanıtlanmamıştır.
 • İltihaplara karşı iyileştirici etkiye sahiptir.
 • Varis ve hemoroid, yani basur hastalıklarına karşı kullanılmıştır, faydalıdır.
 • Eklem ve kas ağrılarını önleyicidir, halsizlik problemi yaşayan insanlar kullanmaktadır.
 • Şeker düşürücü etkiye sahip olduğu ifade edilir. Şeker hastaları kullanmaktadır.
 • Bebeklerde pişik sorunu olduğunda kantaron yağı kullanılmaktadır, pişiğe karşı tedavi metotlarından biridir.
 • Hazımsızlık, gaz problemi ya da midede sindirim problemi yaşayanlar, kantaron yağı kullanımını düzenli sürdürerek ve kıvamında tüketerek iyileşebilmektedir.
 • Özellikle sarı kantaron yağının cilt dokusuna iyi geldiği bilinmektedir.
 • sarı-Kantaron-Yağı

  Kantaron Yağının Zararları

  Kantaron yağının, bilinen kanıtlanmış ciddi bir zararı yoktur, ancak insanların birçok hastalığa karşı iyi geldiğini düşündüğünden kullandığı bu yağın, aşırı kullanım sonucu ya da yanlış kullanım sonucu olumsuz etki yarattığı görülmüştür. Hamile kadınların, ya da çocuğu henüz küçük, bebek emziren kadınların sarı kantaron yağı kullanmaması önemlidir, sorunlara yol açabilir.

  Günde bir tatlı kaşığı, kantaron yağı kullanımında ideal ölçüdür. Bir tatlı kaşığından fazla kantaron yağı kullanmak ciddi problemlere yol açabilir. Bunun dışında herhangi bir hastalık, rahatsızlık için kantaron yağı kullanıyorsanız bunu birkaç gün ile sınırlamanız ilk etapta önemlidir, günler, haftalar boyu kantaron yağı alırsanız yan etkilerini gösterebilir.

  Depresyona karşı iyi geldiği düşünülse de bunun kanıtlanmadığını söyleyebileceğimiz kantaron yağını, depresyon konusunda ilaç alan kişiler ilacın etkisini arttıracağı ya da düşüreceği düşüncesi ile yağı almaktadır, ancak bu ilaçları kullanan kişilerin kantaron yağı alması önerilmez. Antidepresan ve kantaron yağı bir arada kullanıldığında tehlike arz edebilir.

  Kantaron Yağı Fiyatı

  Kantaron yağı elde etmek için iki yol vardır, ilki evde yapmak. Zeytinyağında sarı ve kırmızı kantaron çiçeklerini bekleterek kantaron yağı elde edebilirsiniz. Bunun dışında bir diğer yol ise organik bitkisel ürün satışı yapan merkezlerden kantaron yağı almak. Kantaron yağının fiyatlarına gelirsek, kullanım oranının düşüklüğü (günde en fazla bir tatlı kaşığı) ve oldukça geniş faydaları düşünülürse, uygun bir fiyata sahip olduğu görülecektir.

  Kantaron-Yağı1

  250ml ve 500ml şişelerde satılan kantaron yağının ortalama fiyatları, 250ml şişeler için 20 TL, 500ml şişeler içinse 40 TL düzeyindedir. Ancak sarı ve kırmızı kantaron yağı olmasına göre, markasına göre ve diğer özelliklerine göre bu fiyat değişebilmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kantaron-yagi/