Kapari Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir?

Kapari çiçeği Ülkemizde ılıman iklimlerde özellikle Akdeniz Bölgesinde yetişen Sallama ve dikenli bir bitkidir. İçerisinde potasyum fosfor ve kalsiyum zengin mineraller ile Killi topraklar ve Güneş ışığında yetişen bir bitkidir. Diğer adı gebere otu olmaktadır. Kapari tohumu olarak yetişmektedir. Ağustos ve eylül aylarında küçük olmak kaydıyla Karpuza benzeyen meyvelerden çıkarılmaktadır.

Kapari Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir? 1

Kendi kendine yetişen kapari toprağa sıkıca bağlıdır. Kökleri geniş alanlara yayılarak Çalı halini almaktadır. Yerde yetişen ve kısa boylu 200 veya 300 yıl boyunca yaşadığı söylenmektedir. Gıda sektöründe tomurcukları ve meyvesi kullanılmaktadır dalları kökleri yaprakları hisse ilaç boya ve Kozmetik amacıyla kullanılmaktadır.

Ülkemizde kullanımı yaygınlaşması da Avrupa ve Amerika’da çorbalarda salatalarda Pizza ve garnitürler de kullanılmaya başlanmıştır. Dünya çapında en çok tomurcuklarında meyvelerinden turşusu ve salamurası yapılarak kullanılmaktadır. Kapari nasıl kullanılmakta, faydası saymakla bitmeyen bu bitkiyi nasıl kullanılması gerektiğini iyi anlayıp kavramak gerekmektedir.

Çünkü yan etkiler vereceği ortadadır. İyi işlenmiş tablet olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ülkemizde. Tüm meyveleri taze olarak tüketilmesi en doğru karardır. Fakat Kapari için bu söylenemez kaparinin kullanmadan önce zehrine atması gölgede kurutulması lazımdır. Kapari almadan önce aldığınız yere iyi araştırmanız gerekmektedir, taze kapari bir gün 2 yemek kaşığı tuzlu suda bekletilmesi daha sonra sirkeli suda 10 gün bekletilmesi zehrini atması gerekmektedir.

Kapari Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir? 2

Kapari turşusu yapılmaktadır. Dünyada en çok turşusu sevilmektedir. Pizza yapılan malzemeler arasında karar verilmesi sağlık açısından da faydalı olacaktır. Yeşil zeytin yerine Kapari konulabilir farklı bir tat yaşatmaktadır. Tavuk, kırmızı et, balık, hindi gibi yemeklerin yanına garnitür olarak servis edilebilir. Değişik sosların içerisine katılarak farklı lezzetler almamıza vesile olmaktadır. Kapari turşusu yaparken dikkat edilmesi gereken tomurcuk kısmının tercih edilmesi gerekmektedir.

Meze sofralarının vazgeçilmezi olmaktadır. Hatta kaparinin Çayı bile hazırlanmaktadır evde hazırlayacağımız Kapari çayını tarifini 6 su bardağı suyu önceden kaynatmamız gerekiyor. Kaynamış olan suyu ocaktan alıp içerisine bir çay kaşığı kapari eklenerek 5 veya 10 dakika demlenmeye bırakılmalıdır.

Kapari çayını ılık olarak tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken Püf nokta kesinlikle ocak açık iken bu çay kaynamaya bırakılmamalıdır, çünkü kapari zehir verebilir. Her zaman taze olarak hazırlanması gerekmektedir. Kapari turşusu tarifi Öncelikle kaparinin tomurcukları toplanmalı, Ardından içerisine1 litrelik cam kavanoz içerisinde beş altı tane sarımsak bir çay kaşığı tuz bir çay bardağı sirke olmalıdır.

Kaparinin tohumları haşlanıp sürüldükten sonra cam kavanoza alınmalıdır. Üstüne sarımsaklar koyulup tuz sirkeli su ile ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Serin bir yere bırakılarak üç veya 4 hafta sonra yemeye hazır olmaktadır.

Kapari Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir? 3

Kapari reçeli tarifi sabah ve akşamları aç karnına alınan 2 veya 3 tatlı kaşığı Kapari reçeli Kansızlık ve gut hastalığı tedavisine büyük yararlar sağlamaktadır. Malzemeler Kapari toz şeker 5 tane karanfil 1 adet limon ve sönmüş kireç den oluşmaktadır. Kaparinin acı tadını alması için her gün suyu değiştirilmelidir. Bu şekilde bir hafta devam edilerek reçel yapmaya hazır hale gelmesi sağlanacaktır.

2 litre kadar suyun içine bir çay bardağı sönmüş kireç eklenmelidir. Bu karışım bir iki saat bekletildikten sonra kirecin dibe çökmesi sağlanıp, suyunun süzülmesi gerekir. Sönmüş Kireçli suyun içine kapar ilave edildikten sonra tekrar 1,2 saat bekletilmelidir. Kapariler Kireçli suyun içinden alınıp bol suyla doldurulmalıdır ve büyük bir reçel tenceresinin içerisine konulmalıdır.

Değişik ölçülerde toz şeker ve kapari içine bir çay bardağı su ilave edilerek ocakta orta ateşte kaynamaya bırakılır. Bu esnada toz şeker eriyene kadar düzenli bir şekilde karıştırılmalıdır. Kaynayan reçelde üzeri köpük olunca kaşık yardımıyla köpük alınmalıdır.

Daha sonra yarım saat kadar kaynayan reçel içerisine Karanfiller ilave edilip 5 dakika dinlendirilmelidir. İsteğe göre kavanozlara doldurulup ağzı sıkıca kapatılır. Ne zaman yenecek ise o zaman açılmalıdır. Farklı bir lezzet kaynağı olan Kapari reçeli kahvaltılarda değişik bir seçenek sağlık açısından ise faydalı olmaktadır.

Kapari Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir? 4

Kapari Neye Yarar?

İçerisinde Demir bulundurduğu için kansızlık çeken insanlar için bulunmaz bir nimettir. Ödem atmak isteyenler için antioksidan kaynağı unutkanlık için B12 vitamini ergenlik döneminde oluşan sivilceler iltihap kızarıklık kuruluk gibi çeşitli cilt problemlerini iyi gelmektedir. Özellikle kan hastalıkları kansızlık durumu gösterme gibi hastalıklarda direkt olarak yenmesi tavsiye edilmektedir.

Bağırsak problemleri içinde Kapari oldukça faydalıdır. Kabızlık sorununu ortadan kaldırabilmek dedir. MS hastalığının tedavisi sırasında kullanılması için öncelikle doktora başvurulması gerekmektedir. Mide hastalıklarında Kapari çayı hazırlanarak rahatlatma yoluna gidilebilir. Bayanların büyük problemi olan adet düzensizlikleri sancısı psikolojik problemlerine kapari çayı hazırlanarak faydalar sağlamaktadır.

Evli çiftler için cinsel gücü artırma etkisi çocuk isteyenler için kısırlık problemine faydalar getirmektedir. Hemoroit tedavisinde de Kapari den faydalanılmaktadır. Bağırsak parazitlerinin vücuttan atılmasını sağlayarak bağırsakların temizlenmesi ne vesile olmaktadır. Gut hastalığına tedavi edici etkisi vardır. Hemoroit hastaları için güzel bir bitkisel tedavi yöntemi olmaktadır.

Kapari bitkisini kullanmadan önce zehirli olduğu unutulmamalıdır. Sayılan bu hastalıklar için önceden doktora başvuru yapılması gerekmektedir. Aktarlardan olacağımız Kapari tohumu işlenmiş olarak veya tablet şeklinde alınması önerilmektedir. A ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Fosfor, Demir, protein, selüloz ve lipit mineralleri bulunmaktadır.

Kapari Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir? 5

Lif oranının yüksek olması ile insan sağlığına büyük faydalar getirmektedir. Kanser hastaları son zamanlarda Kapari tohumu ile iyileşmeler göz önüne getirmektedir. Trombosit sayısını kanda artırarak hastalara şifalar vermektedir. Son zamanların büyük problemi Karaciğer yağlanmasını yarıdan yarıya indirmektedir. Yardımcı gıda olarak tablet şeklinde eczanelerden veya aktarlardan reçetesiz bir şekilde verilmektedir. Yan etkileri nelerdir? Kapari kullanmadan önce kişinin hamile olup olmadığını iyice araştırması lazımdır. Çünkü hamileler için emziren annelerin küçük yaştaki çocukların kullanılması sakıncalıdır.

Kapari ile çay hazırlama bilmektedir. Fazla kaparı çay tüketilmesi sırasında baş dönmesi halsizlik ve bilinç kaybı yaşanıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Kapari reçelinin fazla tüketilmesi halinde mide bulantısı mide ağrısına neden olabilmektedir. Kapari İspanyollar için Milli bir bitki olmuştur. İspanya’nın en önemli ekonomik kaynağı olan sağlık deposu bir bitkidir.

Ülkemizde ise yeteri derece bilinmiyor, kullanılmıyor. Hatta yetiştirmek dahi istenilmiyor. Evliya Çelebi Kitabında Kapari den bahsetmiştir. Özellikle faydaları ve ne kadar zengin bir bitki olduğunu yazmaktadır. Adından gebre otu olarak bahsetmiştir. MS hastalığına kapari karpuzu çok etkili olmaktadır.

Kapari Nerede Yetişir?

Ülkemizde Muğla’da doğal yöntemlerle iyi kalitede yetiştirilmektedir. Fakat çok fazla ilgi görmediği için hala yaygınlaşmamıştır. Kaparinin faydaları göz önüne geldiğinde daha fazla ilgi alması için kampanyalar yürütülmesi gerekir. İnsan sağlığı için gereklidir.

Kapari Nedir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir? 6

Kanser hastalıklarına mucize olan bu besin kaynağı hastalıkların önüne geçmektedir. Kaparinin erozyonu önlediği belirtilmektedir. Bu bitki yangınlara dayanıklı derin kök salması nedeniyle yamaçlarda erozyonu önlemektedir. Bütünüyle ele alındığında kapari erozyonu önleyen hastalıklara şifa veren bitki olmasına karşın bilinmediği için fazla yaygınlaşmayan altın kadar değerli bir besin kaynağı olmuştur. Gelecek yıllarda de kaparinin yetiştirilmesi için adımlar atılması gereklidir. Çünkü ülkemizde fazla talep olmasa da tıbbi açılardan ilaç sanayisinde kullanılmaktadır.

Kapari Nerede Bulunur?

Kapari yurdumuzda yeni olmasına karşılık büyük marketlerde ve aktarlarda bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kapari-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-nelerdir-nerede-yetisir/