Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?

Günümüz yaşam şartlarının, bizi gittikçe hareketiz kılması ve sağlıksız beslenmeye itmesi sebebiyle, karabuğday diyeti son zamanların en gözde diyetlerinden birisi oldu. Hatta bununla kalmadı artık ünlülerin de camiasına sıçradı. Bir çok uzman diyetisyen bilindik tabuları yıkarak, ünlüleri çeşitli diyetlerle zayıflatmaya başladı. Ülkemiz için pek bilinmeyen tahıllar, bitkiler ve hububatlar artık bu diyetlerin konusu oldular.

Bugün revaçta olan diyetler, karbonhidrat ve protein diyetleri. Zaten karabuğday diyeti yapanlar da bir nevi protein diyeti yapıyorlar.

Karabuğday diyeti için, karabuğday ile yapılacak yemekler arasında ilk sırada karabuğday çorbası var. İmkanı olanlar için karabuğday tohumlarından yapılan karabuğday unu ile ekmekler ve atıştırmalıklar yapmak mümkün. Çeşitli ekolojik marketlerde bu unu bulmak mümkündür.

Bugün size ünlülerin diyet listesini süsleyen karabuğday çorbası  tarifi vereceğiz. Yapması gayet kolay ve pratik. Yemesi de bir o kadar lezzetli olacaktır.

Öncelikle size şunu belirtelim ki, bu bitki ve tohumu ülkemizde olmadığı için, çeşitli şekilde kullanmaya hazır olsun diye bir dizi işlem yapmak ve hazırlamak gerekir.

İlk olarak şöyle bir yöntem deneyebilirsiniz. 2 su bardağı suyu küçük bir tencereye dökün ve 3 yemek kaşığı karabuğdayı ilave edin ve kısa bir süre kaynatın sonra süzün.

Bir diğer yöntemde, önceden kaynamış suyun içerisine, 3 yemek kaşığı karabuğdayı dökerek kısa bir süre kaynatıp, soğumasını beklemektir. İlk kez karabuğday diyeti yapanlar için karabuğdayı, yağsız yoğurt ile birlikte tüketmeniz çok daha kolay olacaktır. Bu diyette protein diyeti olduğu için,  amacımız karabuğdayı tüketirken, kalorisi yüksek gıdalar ile tüketerek diyeti bozmamaktır. Karabuğdayın tadını sevmezseniz çilek, muz, nar gibi sevdiğiniz meyvelerde ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Karabuğday Çorbası Tarifi

 • 6 çorba kaşığı haşlanmış karabuğday
 • 1 adet salatalık
 • Yarım demet dereotu
 • Yarım demet nane
 • 9 yemek kaşığı yoğurt
 • 360 ml. su
 • Hazırlanışı

  Bir kaba yoğurdu ve suyu ekleyin. Koyu kıvama gelene kadar çırpın. Başka bir yerde salatalıkları soyup rendeleyin. Dereotu ve naneyi yanyana olacak şekilde ince ince doğrayın, salatalıkla birlikte karıştırarak suyla karıştırdığınız yoğurdunuzun içine ekleyin. Haşlanmış karabuğdayları da karışımınıza ilave edin. Dilerseniz çeşitli çeşniler ekleyebilirsiniz. Günde 3 öğün olacak şekilde bölümlere ayırın.

  Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır? 1

  Her diyet programında olduğu gibi insanlar, genelde uygulayacakları diyet programının kendilerinde ne kadar işe yarayacağını merak ederler.Karabuğday diyeti de etkili bir diyet olduğu için gelen soru ise  karabuğday diyetiyle kaç kilo verilir şeklinde oluyor. Buna şöyle cevap verebiliriz. Öncelikle yaptığınız diyet, herkes için aynı malzemelerle yapılsa da hepimizin bünyesi ve yaşam tarzı farklı. Bu yüzden herkeste aynı sonucu veremeyebilir. Kimisi 4 kilo verirken kimisi 9 kilo verebilir. Ama bizim yaptığımız araştırmalarda gördük ki düzenli bir diyet, bol su tüketimi, egzersizler ve yürüyüşler ile uyku saatine dikkat eden insanlarda, ayda ortalama 8-9 kilo verilebiliyor. Bu diyetin ideal süresi 1 hafta.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karabugday-diyeti-nasil-yapilir/