Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar

Karaciğer insan vücudunun en büyük ve en ağır organlarından biri olmaktadır. İnsan karnın sağ üst kısmında kaburgaların tam altında bulunmaktadır. Karaciğerin rengi kahverengi ve koyu kırmızı renkte olması vücudumuzun yüzde 13 kanını taşımaktadır. Karaciğer iki bölmeden oluşur. Karaciğerimizin sağ bölmedeki sol bölümündeki daha büyüktür.

Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar

Akciğerdeki bu 2 bölüm 100000 küçük gruplar yani bölümler olarak meydana gelmiştir. Karaciğerde bulunan hücrelerin çoğu hepatosit olarak isimlendirilmektedir. Karaciğerde bulunan bu hücreler yemiş olduğumuz gıdaların faydaları ve zararlarını ayırmaktadır.

Karaciğer vücudumuzda bir fabrika gibi çalışmakta bu çalışması neticesinde vücudumuzda bulunan birçok yararlı ve zararlı maddeleri ayırmaktadır. Karaciğerde meydana gelen hastalıklardan birisi karaciğer kanseri olmaktadır.

Karaciğer Nedir?

Karaciğer vücudumuzda karın boşluğum uzun sağ tarafında bulunmakta iç organlarımızın en büyüğü konumundadır. Karaciğer insanlar için hayati önem taşımaktadır. Karaciğer olmadan hiçbir insan ve canlı yaşayamaz.

Karaciğer bazı omurgalı hayvanlarda da bulunmaktadır. Kahverengi renkte bulunmaktadır. Karaciğer yaklaşık olarak 2 kiloya yakın gelmektedir. Üçgen şekline benzer yumuşak bir özelliği bulunmaktadır. Karaciğer kendini yenileyebilir veya başkasından karaciğer nakil yaptırırlar bilmektedir. Karaciğer içerisinde birçok kılcal damarlar bulunmaktadır. Normal kılcal damarlara göre biraz daha farklı. Karaciğerdeki bulunan karaciğer kılcalları kılcal damarların korumaya alan bazal tabakası yoktur.

Damarlardan gelmiş olan ve karaciğer tarafından emilen kan karaciğer içerisinde işlem görerek vücudun diğer ve organlarına hızlı bir şekilde kan yetiştirilmektedir. Karaciğer içerisinde bulunan hepatosit  hücresi karaciğerin işçileri olarak bilinir. Yemiş olduğumuz besinleri alarak parçalaması ve bunların faydalarını ve zararlarını ayırmasını yaparak  vücuda dağıtır.

Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar 1

Karaciğer Görevi

Karaciğer vücudumuzun sağ tarafında omurganın altında bulunmaktadır. Karaciğer insanlar için hayati bir önem taşımaktadır. İnsanlar için hayati bir önem taşıyan bu karaciğerin birçok görevleri bulunmaktadır. Karaciğerin görevleri şunlardır. Vücuda depolanmış yağların kullanılmasını sağlar. Vücuda gerekli olan protein üretimini ve bu proteinlerin depolanmasını sağlamaktadır.

Kan içerisinde bulunan şeker miktarını ayarlar. Vücuda gerekli olan şekeri depolar. Kanın pıhtılaşmasını sağlayan madde üretimini yapar. Vücut için zararlı bulunan toksin ve maddeleri vücut dışına atar. Vücudumuz için önemli olan Safra üretimi karaciğer tarafından yapılmaktadır. Vücudumuza gerekli olan vücut ısısını ayarlar. Vücudumuzun ihtiyacı ulan vitamin ihtiyacını yapmaktadır. Vücudumuzdaki hormonların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Kan üretiminde bulunan maddelerin yapımında etkilidir

Karaciğer Nerede

Karaciğer vücudumuzun sağ tarafında kaburgaların altında bulunmaktadır. İnsanlarda bulunan organların en büyükleri ve en ağır olanlarıdır. Yaklaşık 2 kilogram arasında olmaktadır. Uzunluk olarak 30 santimi bulur. Kaygan bir yapıya sahiptir. Kırmızı rengi andırır. Binlerce hücrelerin meydana gelmesi ile oluşmuştur. Karaciğer insanlar için çok önemli bir değere sahiptir.

Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar 3

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer birçok hastalıktan sonra kendini yenilemektedir. Bazı durumlarda ise karaciğer kendini yenileyemez. Yenileme yapamadığı durumlar aşırı alkol kullanımı ilaç kullanımı ve kalıtsal olarak kanser gibi hastalıklarda kendini yenileyemez. Karaciğer hastalıklarının isimleri şunlardır. Karaciğer şişmesi siroz karaciğer yetmezliği hepatit A Hepatit B gibi hastalıklar karaciğer hastalıklarının en önemlileridir.

Karaciğer şişmesi: Karaciğer şişmesi birçok insanda görülür. Kendisini ise fazla hissettirmeyen bir hastalık çeşidi olarak görülmektedir. Vücutta meydana gelen diğer hastalıklar nedeniyle karaciğer hücreleri şişme yaparak safraya giden yolu tıkanması nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. İnsanlarda karaciğer şişmesi meydana gelmiş ise dokular sarı bir renk almaya başlamaktadır.

Gözlerde meydana gelen sarı renk bunlardan bir örnektir. Karaciğer şişmesi olan bir hastada ilk olarak hastanın karın bölgesinde şişlik hissi meydana gelir. Bu şişliği meydana gelmesi sonucu kişiler doktora gitmediği için bu hastalığın hissedilmesi geç olmaktadır.

Siroz: Siroz hastalığı karaciğerde meydana gelen birçok sorunları da meydana getirmektedir. Kronik olarak insanlarda görülmektedir. Karaciğerdeki hücrelerin ölmesi nedeniyle Siroz hastalığı meydana gelmektedir. Bundan dolayı karaciğer yetmezliği ortaya çıkarak insan sağlığını bozmaktadır. Siroz hastalığı belirti olarak ilk önce bacaklarda meydana gelen incelmeler olmaktadır. Sarılık renginin ortaya çıkması ve karaciğerin aşırı derecede sert olması gibi durumlar Siroz hastalığının belirtileridir.

Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar 4

Karaciğer yetmezliği hastalıkları: Karaciğer yetmezliği insanlarda karaciğer arasında veya karaciğere yakın organlar arasında meydana gelen olumsuz yönler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hastalığın neden ortaya çıktığı bilinmez ise büyük sorunlar ortaya çıkar. Karaciğer yetmezliği olan kişilerde en büyük belirti sabahları idrar renginin koyu renkte bulunmasıdır. Diğer belirtiler mide bulantısı, çok sık olarak idrara çıkma ve kabızlık olarak kendini belli eder.

Hepatit A: İnsanlar da oldukça fazla görülen bu hastalık halk arasında sarılık olarak bilinmektedir. Bu hastalık karaciğerde oluşmakta olan iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkar. Sarılık hastalığı tedavi edilmektedir.  Hepatit A hastalığı kan yolu ile veya cinsel ilişki ile ortaya çıkmaktadır.

Hepatit B: Bu hastalık karaciğerin hasara uğraması ve iltihaplanması durumunda karaciğer hücre gelişimini yapamamak da ve bundan dolayı da Hepatit B hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa müdahale yapılmaz ise insan sağlığı açısından birçok sorunları ortaya çıkarır. Bu hastalık cinsel ilişki veya kan yolu ile ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda genetik olarak doğuştan anne karnında kan yolu ile bebeğe geçmektedir. Bu hastalığın belirtileri genel olarak bitkinlik aşırı yorgunluk ve ateş olarak ortaya çıkmaktadır.

Vücudumuzun sağ tarafında bulunan karaciğer vücudumuzda filtreleme görevi yapmaktadır. Gıdaların sindirmeye yarar ve bu gıdalarda meydana gelen yararlı maddeleri vücuda verir, Zararlı maddeleri ise vücuttan dışarı atarak vücudun dengesini sağlamaktadır.

Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar 5

Sağlıksız bir beslenme vücudun dengesini bozar. Sağlıksız beslenme nedeniyle karaciğer görevini tam olarak yapamaz. Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan birçok besinler bulunmaktadır. Bu besinler sırasıyla şunlardır.

Yulaf: Yulaf içerisinde birçok lifler bulunur tam tahıl olarak adlandırılır. Birçok vitamin ve mineraller barındırır. Vücudun kolesterol seviyesini düzenlemekte kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltır.

Somon: Somon içerisinde Omega 3 yağı ve protein olarak zengin bir balık çeşidi olur. Atar damarlarda meydana gelen tıkanıklarının önlenmesinde ve Tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur.

Sarımsak: Karaciğerin toksinleri vücuttan atmasını sağlar. Sarımsak içerisinde bulunan Selenyum ve Alisin karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında soğan pırasa karaciğerin temizlenmesi için etkili bir besinlerdir.

Yoğurt: Sindirim sistemini düzgün bir şekilde çalıştıran yoğurt karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Yumurta: İçerisinde 8 aminoasit içermekte çok kaliteli olan proteinleri bulundurmaktadır. Yumurta sarısı içerisinde bulunan Kolin maddesi vücudumuzda bulunan ağır metallerin dışarı atılmasını sağlar.

Brokoli Brüksel lahanası: Bu besinler vücudumuzun sindirim sistemi için en önemli besinlerden birisidir. Sindirim sistemi için enzim üreterek glukozinotların sayısını artırmaktadır. Kalsiyum potasyum lif ve diğer maddeleri içerir. C ve A vitaminlerini bulundurur.

Karaciğerin Yapısı, Önemi ve Karaciğere Bağlı Hastalıklar 6

Lahana: Vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olan enzimlere çok faydalıdır.

Ispanak marul gibi yiyecekler karaciğeri korumak da en etkili bitkilerdir. Baklagiller yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları azaltmaya yardımcı olur. Soya fasulyesi hayvansal yağ içermediği için kaliteli bir besin maddesidir. Soya fasulyesi içerisinde doymuş yağ oranı oldukça fazla düşüktür. Kuşkonmaz Akciğerin temizlenmesi ne oldukça faydalıdır. Domates likopen maddesi vücutta üretimini yapılmadığı için domatesin yenilmesi mutlaka çok olmalıdır.

Domates kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Greyfurt yenilmesi veya içilmesi durumunda kanserojen ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. İçerisinde C vitamini bol miktarda vardır. Ceviz Omega 3 asitleri yönünden oldukça değerli bir besin maddesidir. Bunun yanında mutlaka badem yenilmelidir. Zencefil vücudun dolaşımına yardımcı olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karacigerin-yapisi-onemi-ve-karacigere-bagli-hastaliklar/