Karanfilin 10 Faydası

Yemeklerde kullanılan baharatların aslında tam olarak nasıl bir faydası olduğu bilinmemektedir. Yemeklerde kullanılan ancak faydalarının ne olduğu bilinmeyen baharatlardan biri de karanfil olmaktadır. Karanfil aslında keskin kokusu ile bilinmektedir.

Karanfilin 10 Faydası

Yemeklerde baharat olarak kullanılmasının yanı sıra karanfilin saça, cilde ve vücut için birçok faydası bulunmaktadır.  Karanfilin faydaları arasında en çok bilinen faydası soğuk algınlığı zamanlarında içilen karanfil çayı olmaktadır. Karanfil yemeklerde kullanıldığı gibi çayı yapılarak da özelikle kış aylarında en çok tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır.

Karanfilin saça faydaları da olduğundan dolayı kişilerin evde hazırladıkları saç maskeleri arasında da fazlası ile yer almaktadır. Bunların yanı sıra karanfilin faydaları;

 • Kış aylarında çocukların grip ya da soğuk algınlığının yanı sıra mikrobik yangı belirtilerinden biri de yüksek ateş olmaktadır. Bu dönemlerde yapılan ve içirilen karanfil çayı sayesinde çocukların ve yetişkinlerin yüksek ateşi düşmektedir.
 • Ülser ya da bu tarz mide rahatsızlıklarının mide bulantılarını ve oluşan mide kasılmalarına iyi gelmektedir.
 • İshal oluşumunu engellemekte, ishale karşı kabızlık yapıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Yanlış ve dengesiz beslenmeden dolayı ağızda yaralar ya da dudak kenarlarında uçuklar oluşmaktadır. Bu gibi yaraların tedavisinde karanfil yaraların üstüne uygulanarak hem yarayı almakta hem de var olan yaranın kısa süre içerisinde geçmesine yardımcı olmaktadır. Ağız yaralarının yanı sıra diş etki kanamalarına iyi gelmekte ve diş ağrılarına karşı fayda sağlamaktadır.
 • Vücuttaki kan dolaşımını artırmakta, kalp ve damar sağlığını koruyarak kişilerin bu gibi kronik rahatsızlıkları rahatlatmaktadır.
 • Kas ve eklem ağrıları için karanfilin özünden elde edilen karanfil yağı kullanılmaktadır. Bu yağ ile ağrıyan bölgeye masaj yapılması gerekmektedir. Karanfil bir keskin kokulu ve yakıcı bir yağ olduğundan dolayı masaj yapılan bölgenin yanmasına ve eklemlerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Bu bölgenin sıcak havlu ile sarılması etkisini daha çok göstermektedir.
 • Karanfilin 10 Faydası 3

 • Sindirim ve bağışıklık sistemini düzenleyerek, kişileri hem hastalıklara karşı korumakta hem de yemeklerde sonra özellikle hazımsızlık yaşayan kişilerin daha rahat sindirim yapabilmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Karanfilin en büyük özelliği ağızda oluşan kokuları gidermektedir. Soğan, sarımsak gibi sebzeler tüketildikten sonra ağıza birkaç diş karanfil atılmakta ve ağız kokusu önlenmeye çalışmaktadır.
 • Karanfil çayının bir diğer faydası da kişilerin stresli dönemlerinde kişilerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Stresin yanı sıra son dönemlerde kişilerin yaşadıkları sıkıntılardan olan halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda bir fincan kaynar suyun içerisine atılan birkaç diş karanfil kaynatılarak içilmektedir. Bu sayede hem vücudu dinlendirmekte hem de kişilerin daha iyi bir uyku çekmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Tansiyon ya da kolesterol gibi hastalıkları dengeli tutmaktadır.
 • Kadınlar yaşlandırıcı krem ya da losyonlar kullanarak cilt bakımı yapmaktadır. Ancak bu krem ya da losyonların içerisinde kimyasal bileşenler yer aldığından bazıları hassas ciltlere zarar vermektedir. Bu krem veya losyonların yerine karanfilin bol miktarda tüketilmesi sayesinde hem ciltte ki kırışıklıklar azalmakta hem de kırışıklığı olmayan kadın ve erkekler de kırışıklıklar daha geç oluşmaktadır.
 • Karanfilin 10 Faydası 2

 • Beynin ihtiyacı olan omega-3 içermek ile birlikte karanfil çayının içilmesi ya da karanfilin yenmesi hafızayı güçlendirmektedir.
 • Havaların geçiş dönemlerinde grip salgınları fazlası ile artmaktadır. Bu dönemlerde öksürük, burun akıntısı ya da baş ağrısı gibi sorunlar ile kişiler fazlası ile uğraşmaktadır. Grip, nezle, soğuk algınlığı ya da balgam gibi rahatsızlıkların tedavisinde de karanfil kullanılmaktadır. Karanfil yağının faydaları arasında balgam söktürücü özelliği de yer almaktadır.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karanfil/