Karanfilin Zararları

Karanfilin yiyeceklere ve tatlılara hoş koku verdiğinden dolayı çok tercih edilen karanfil sıhhat bakımından çok faydalıdır. Karanfilin kendine özgü olan o güzel koku özellikle ağız kokusu çeken kişilerin problemlerini gideriyor. Bu gibi faydalar haricinde tıp içerisinde de bu bitkiye sık yer veriliyor.

Karanfilin Zararları

 

Bir yapıya haiz olan karanfil, antiseptik özelliği yardımıyla fazla tercih ediliyor. Karanfilin zararı ya da yararı o verdiği hoş kokusu kadar etkili ve derindir. Bazı hastalıklara anında çözüm veren karanfil, bazı durumlarda da ciddi yan etkilere niçin olabiliyor. Bu nedenden ötürü karanfil kullanırken çok dikkatli olmak ve bilgili kullanmak gerekiyor.

B6 vitamini bakımından varlıklı olan karanfil, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum açısından da oldukça zengindir. Karanfilin kullanım alanı oldukça geniştir. Bu sebeple de karanfil nasıl kullanılır? Sorusu da oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Saç, cilt, genel esenlik ve solum hastalıkları için farklı karanfilin tozu, yağı ve mütevazı kendisi kullanılabilir.

Mütevazı olarak işlem görmemiş karanfil ise diş ağrısı ve ağız kokusu şeklinde komplikasyonlarda kullanılır. İçeriğinde uçucu yağlar barındırır ve Omega 3 ile Omega 6 benzer biçimde mineralleri içerisinde fazla oranda barındırır. İyileştirici, ağrı kesici ve buna benzer çok sayıda faydalı tesiri olan karanfil aşırı tüketildiğinde bazı zararlara neden olmaktadır.

  • Karanfil kullanacak olan kişilerin ne olursa olsun kullanmadan önce bir uzmandan yardım almaları ve bilgilendirilmeleri gerekebilir.
  • Karanfil yağı direk olarak ağızdan alınması esenlik için son aşama zararı dokunandır. Bu nedenden ötürü son olarak keskin olan bu yağın ağızdan alınmaması daha iyi olacaktır.
  • Karanfile karşı bir hassasiyetiniz var ise eğer kullanmadan önce bir alerji testi yapmış oldurmanız gerekebilir. Çocukların ağzına olası bir karanfil yağı temas ederse bol miktarda su ile yıkanması önerilir. Aksi biçimde karaciğer hasarına neden olabilir.

Karanfilin Zararları 2

  • Ameliyat olacak kişilerin ameliyat gününe kadar karanfil yağından kullanmamaları önerilir.
  • Eğer normalde kan şekeri düşüklüğü sorunu yaşıyorsanız, karanfil tüketimini derhal bırakmanız gerekir. Karanfil, bu etkisi sebebiyle hipoglisemi hastalarına son olarak zararlı olabilir. Bu sebeple de karanfil tansiyonu yükseltir mi? Sorusuna yanıt olarak hayır yanıtını vermek mümkün olabilmektedir.
  • Karanfilin bilinçsiz bir şekilde ve çok fazla miktarda alınması, kişilerin ciddi derecede toksik etki ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilmektedir. Bu da karaciğer, böbrek hastalıklarının yanı sıra nefes darlığı, kusma, bulantı ve sıvı dengesizliği gibi problemlere de yol açabilmektedir.
  • Alerji, karanfil tüketiminin niçin olduğu bir öteki etkidir. Boğazda şişme, deride döküntüler oluşması, ürtiker ve anafilaksi şeklinde alerjik etkisinde bırakır aşırı karanfil tüketiminden kaynaklanabilir. Bazı alerjik reaksiyonların ölüme dahi yol açması, karanfilin zararlarının ciddiyetini anlamamızı sağlayabilir.
  • Solunum sorunlarına niçin olur: Karanfilli sigaralar bugünlerde son aşama popüler olmuşlardır. Karanfilin yan etkileri arasında yer alan bir diğer husus ise, ortamda olan sigara dumanının kolay bir şekilde akciğer emilimini sağlaması sebebi ile kişilerde akciğer enfeksiyonları ya da ciddi derecede nefes darlığı gibi problemlere yol açabilmektedir.

Karanfilin Zararları 3

  • Karanfili sulandırarak veya yağını kullanarak, cildinize uygulamanız, cildinizi normalden kat ve kat daha kırılgan hale getirebilir. Bu konum cildinizin rahat tahriş olmasına ve cilt problemlerine yatkın olmanıza niçin olur.
  • Ağız hassaslığına niçin olur: Ağız içine çok fazla karanfil yağı ve türevleri uygulanması, dişlerinizde ve diş etlerinizde iltihaplanmalara niçin olabilir.

Erkeklerde karanfil tüketimi, erekte olamamaya veya erken boşalmaya niçin olabilmektedir. Karanfilin zararları konusunda daha çok veri almak için doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karanfilin-zararlari/