Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır

Obezitenin öncelikle gelen sağlık sorunlarından olduğu günümüzde zayıflama,  hemen hepimizin ihtiyacıdır. Bu noktada hızlı kilo verme metotları araştırır, hatta kimi zaman oldukça tehlikeli diyetlere girişiriz. Oysa sağlıklı zayıflamak için kullanabileceğimiz pek çok yöntem vardır. Örneğin düşük karbonhidrat diyeti, bunlardan biridir. Protein diyetleri ile karbonhidrat rejimi oldukça çekişmeli bir periyot içerisindedir, ancak karbonhidrat diyeti sahip olduğu metabolik hız avantajı ile diğer tü diyetleri geride bırakmaktadır.

Ancak, karbonhidrat diyeti, ne yazık ki çok sağlıklı bir diyet tipi değildir. Tek tip yapılacak tüm diyetler oldukça tehlikelidir. Kaldı ki, zararlı karbonhidratların aşırı tüketimi, metabolizmaya ciddi zararlar verebilmektedir. Kimi diyetlerde, sürekli tüketilmesi öngörülen beyaz un, insan vücuduna çok olumsuz etkileri olan bir gıdadır ve tüketimi sınırlanmak bir yana tamamen durdurulmalıdır. Bu tanımdan, karbonhidrat tüketilmemelidir sonucu çıkarılmamalıdır. Zira doğada, pek çok karbonhidrat türü vardır, bunların bir kısmı çok faydalıdır. Örneğin, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi karbonhidratlar son derece faydalıdır ve tüketimi şiddetle önerilmektedir.

Elbette sadece tek tip beslenerek kilo vereceksiniz. Zira, vücudun temel 3 yağı taşı olan, Kabronhidrat, Protein ve Yağlar aynı anda alınmadığında, yapı elemanlarında eksiklik olacağından eksik yapılar, vücut kaynakları ile tamamlanacak, fazla kısım ise atılacaktır. Tabii bu doku üretmek için geçerlidir. Zira hareketsiz bir vücutta, alınacak karbon tipi besin öğeleri hızla yağa dönüştürülebilmektedir. Bu da bir handicap olarak öne çıkar. Ayrıca karbonhidrat ve şeker eşlenik olduğundan, metabolik faaliyetlere de zarar vermektedir.

Yani pek çok uzmanın üzerinde uzlaştığı bir husustur ki, tek tip beslenme ile sürdürülecek tüm diyetler sakıncalıdır. Mümkün olduğunca, dengeli beslenme ve ihtiyacımıza uygun miktarlarda tüketme en doğru yaklaşımdır. Ve hareketliliğin artırılması esastır. Bu yazımızda zayıflama ile ilgili kaynaklar araştıranlar için hızlı kilo verme metotları içerisinde gösterilen, düşük karbonhidrat diyeti hakkında bilgiler verecek karbonhidrat rejimi ile zayıflama yöntemlerine değineceğiz. Elbette bu önerdiğimiz anlamına gelmemektedir. Her diyet için öncelikle uzman görüşü almak gereklidir. Bizim vereceğimiz diyet listesi, düşük karbonhidrat diyetidir ve tek tip beslenmeyi öngörmez.

Düşük karbonhidrat diyetinde prensip, vücut çalışma hızını optimum değerlerde tutmak ve zayıflama için gerekli metabolik faaliyetleri sağlamaktır. Bu şekilde hızlı kilo verme değil, doğru kilo verme yolları benimsenecektir. Besin alımını tamamen sıfırlamayan karbonhidrat rejimi, alınan besinlerle hayati faaliyetler sürerken, alınan karbonhidratla vücudun yağ yakmasını sağlamaktır.

Karbonhidrat Diyeti Listesi

1.Gün

Sabah: 2 Yumurta (haşlanmış), 1 dilim beyaz peynir, 1 dilim kızarmış ekmek, 5 zeytin, 1 domates, 1 salatalık, 1 Bardak portakal suyu

Öğle: Izgara Tavuk, Sebze haşlama, Yoğurt

Akşam: Mercimek Çorbası, Balık Izgara, mevsim salata

 • Gün
 • Sabah: Beyaz peynirli tost, şekersiz filtre kahve, 1 Domates, 1 salatalık

  Öğle: Patatesli sebzeli et yemeği, 1 saat sonra 1 bardak kahve

  Akşam: Tarhana çorbası, Izgara et, Mevsim salata

 • Gün
 • Sabah: 2 dilim kızarmış ekmek, doğal bal, 1 dilim beyaz peynir, 4-6 zeytin, 1 tatlı kaşığı tereyağı

  Öğle: Sebze Çorbası, Balık Izgara, Mevsim salata

  Akşam: Mercimek çorbası, Tavuk ızgara, Mevsim salata

 • Gün
 • Sabah: Tereyağlı omlet, 1 dilim kızarmış ekmek, 1 dilim beyaz peynir, Filtre kahve

  Öğle: Domates çorbası, Nohut yemeği, Yoğurt

  Akşam: Sebze çorbası, Pırasa yemeği, Mevsim salata

 • Gün
 • Sabah: Haşlanmış yumurta, 1 domates, 1 salatalık, 1 Sivri biber, 1 dilim kızarmış ekmek

  Öğle: Tavuk ızgara, mevsim salata, portakal suyu

  Akşam: Ayran çorbası, Sulu köfte, mevsim salata

 • Gün
 • Sabah: 1 dilim tost, 1 yumurta, 1 dilim beyaz peynir

  Öğle: Izgara et, mevsim salata, portakal suyu

  Akşam: Izgara balık, Mevsim salata, meyve salatası

  7.Gün

  Sabah: Kızarmış ekmek, yumurta, domates, salatalık

  Öğle: Mercimek çorbası, kuru Fasulye, salata

  Akşam: Balık ızgara, mevsim salata

  Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır 1

  Karbonhidrat Diyeti Yapanlar        

  Zayıflama için Karbonhidrat diyeti yapanlar, hızlı kilo verme faaliyetlerinde düşük karbonhidrat diyeti sayesinde oldukça olumlu sonuçlar almakla birlikte balans bir beslenme sayesinde sağlıklarını da korumaktadır. Bu nedenle karbonhidrat rejimi yaparken dikkatli olunmalı ve tek tip beslenme gerçekleşmemelidir. Bu diyet sayesinde haftada 2 kiloya kadar hızlı kilo verme mümkündür.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karbonhidrat-diyeti-nasil-yapilir/