Karda Düşmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Kış ayının gelmesiyle birlikte karda düşmemek için ne yapılmalıdır soruları sorulmaya başlanmaktadır. Değişen koşullarla birlikte insanlarda bu olaylara karşı tedbirler almaktadır. Çeşitli yöntemler denenmekte ve bunlar uygulanmaya başlanmaktadır.

Kimileri, çoğu zaman başarılı olmakla birlikte kimi yöntemlerde, doğruluğu tam bilinmemekle birlikte geçmişten bu yana hala uygulanmaktadır. Kesinlikle evden ve iş yerinden çıkmadan önce tedbirler alınmalıdır. Bu sizin ve insanlar için faydalı olacaktır. Alacağınız bir iki küçük önlemle kışın zor şartları alışılabilir bir hale gelebilir.

Ayakkabı Seçimi ve Adım Açısı

Dışarı çıkmadan önce ayakkabı seçimi dışarıdaki havaya uyumlu bir şekilde yapılmalıdır. Giyeceğiniz ayakkabının tabanının tırtıklı ve sert olmasına özen gösterilmelidir. Ayakkabı tabanındaki boşluk mesafesinin 1 -2 cm olmasına dikkat edilmelidir. Ve kesinlikle unutulmamalıdır ki ayakkabının kişiye uygun olmasına da özen gösterilmelidir. Ayakkabı bağcıkları tam bağlanmalıdır. Atılan adımlarda; ayakkabı zemine tam baskı uygulamalıdır. Parmak ucuyla yürümemeli kesinlikle topuklar dâhil buzlu zemine tam baskı uygulanmalıdır.

Ekstra Yöntemler

Dışarıda yürünürken kesinlikle buz yerine kar üzerinde yürünmelidir. Evden veya işten çıkarken ya da gelirken merdivenlerden çıkarken korkuluklara tutulmalıdır. Kesinlikle merdivenlerden inerken hızlı adımlar atılmamalıdır. Daha önce başkasının atmış olduğu adımların izlerini takip etmeye özen gösterilmeli ve onların izinden gidilmelidir. Vücut dengenizi kendiniz ayarlamalısınız ve avuç içiniz zemine bakacak şekilde olmalıdır. Dışarı çıkmadan önce yanınızda şemsiye bulundurmalısınız.

Karda Düşmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Yürürken cep telefonu kullanımını en aza indirmeye özen gösterilmelidir, elleriniz cebinizde olmamalıdır. Elinizde poşet ve benzeri şeyler olmamasına dikkat edilmelidir. Düştüğünüz ve ya bir yerinizi incittiğiniz takdirde ambulansa çağrıda bulunulmalıdır ve düşülen yerden kalmak için uğraşılmamalıdır. Dışarı çıkmadan önce nereye, ne zaman gideceğinizi yakınınızdaki kişilere mutlaka bildirin. Aksilik durumunda size ulaşmalarını kolaylaştıran bir yol olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karda-dusmemek-icin-ne-yapilmalidir/