Kardiyo Nedir?

İnsanoğlu hayatını idame ettirirken en çok sağlıkla ilgili konular üzerinde durmaktadır. Sağlıklı gıdaların tüketilmesi ve dengeli beslenme sağlık için ilk temel şart iken, zararlı gıdalardan uzak durulması, vücudu yorucu ve yıpratıcı aktivitelerin yapılmaması, uyku düzeni, stres gibi bir çok olgu insan sağlığı için dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Sağlıklı bir vücut için dikkat edilen konulardan biride elbette ki spor yapmaktır. Vücudumuz bir çok farklı organdan oluşmaktadır. Her birinin görevi ve yapısı farklı olan bu organların her birine özel spor egzersizleri de bulunmaktadır. Bu egzersizlerden biride kardiyodur. Peki kardiyo nedir?

Kardiyo vücudumuzun en önemli organı olan kalp sağlığını korumak ve aynı zamanda da yağ atımına da faydası olan egzersizlere verilen isimdir. Kardiyo egzersizleri nedir diye baktığımızda ise hafif ve tempolu ve yüksek ve tempolu olmak üzere ikiye ayrılan egzersizlerin tümüne denildiği görülmektedir.

Yapılan kardiyo egzersizleri ile kalp ritminin beirli bir seviyede tutulması ve bu sayede vücudun daha sistemli çalışması aynı zamanda da yağ yakımının sağlanması amaç edinilmektedir.

Kardiyoda esas amaç kalp, damar ve akciğerlerin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktır. Kardiyo egzersizleri yağ yakımına da katkı sağlasa da esas amacı kalp sağlığıdır. Bunun yanı sıra kardiyo egzersizleri :

Kardiyo Nedir?

 • Damarların tıkanmasını engeller ve kalp damar hastalıkları riskini azaltır.
 • Kan miktarının artmasını sağlar.
 • Ortalama kan basıncını düşüren kardiyo egzersizleri bu sayede yüksek tansiyona bağlı hastalığı engeller.
 • Kemik yoğunluğunu arttırır.
 • Tüm spor aktivitelerinde olduğu gibi kardiyo egzersizleri de depresyon riskini azaltır.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Kardiyo egzersizlerinin bir çoğu aslında günlük yaşamda uyguladığımız egzersizlerin planlı bir şekilde yapılmasıdır. Yani yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme ve evde yapılan bazı hareketler doğru ve kuralına uygun yapıldığı sürece kardiyo kapsamındadır. Oksijenle bağlantılı olması nedeniyle kardiyonun açık ve temiz havada yapılması esastır.  Ancak temiz bir havaya sahip kapalı mekanlarda da kuralına uygun olarak yapıldığı taktirde kardiyo egzersizleri yapılabilmektedir.

  Kardiyo egzersizlerinin ikiye ayrıldığından bahsetmiştik. Bunlardan birincisi olan yüksek ve tempolu kardiyo egzersizleri yani kısaltması HIIT olan interval kardiyo nedir? Yüksek ve tempolu aktivitelerin birlikte aralıklı olarak yapılmasıdır.

  Kardiyo Nedir? 2

  Mesela 30 saniye depar attıktan sonra 60 saniye hafif tempolu koşu yapmak ve ardından bu işlemi 20 – 25 dakika kadar tekrarlamak bu türe örnek verilebilir.

  Düşük yoğunluklu ve sürekli kardiyo egzersizi nedir? Kısa adı LISS olan bu yöntemde düşük tempolu ama uzun süreli egzersiz yapılmaktadır. Yavaş tempolu ve uzun süreli yapılan yürüyüş buna örnek verilebilir. Özellikle ciddi kalp ve damar hastalığı olanların, sakatlık sonrasın dönemde egzersiz yapmak isteyenlerin, karbonhidrat alımı düşük olan ve kas kütlesini önemseyenlerin, ağır bir egzersiz sonrası daha hızlı toplanmak isteyenlerin uygulayabileceği bir yöntemdir.

  Kardiyo aktivitelerinde en önemli konu nabız sayısıdır. Yapılan aktivite sırasında çok rahatlıkla konuşabiliyorsanız temponuzun yavaş olduğu, eğer konuşmakta zorluk çekiyorsanız da temponuzun hızlı olduğu anlamına gelmektedir. Sağlıklı bir kardiyo egzersizi için bir doktor önerisi ile program hazırlanması en doğru tercih olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kardiyo-nedir/