Kardiyo Programı

Kardiyo programı, yapılan kardiyo hareketlerinin verimli olması için mutlaka planlanması ve uyulması gereken programlardır. Bilindiği gibi kardiyo hareketleri kalp ve damar sağlığını korumak için yapılan hareketlerdir. Kalp ve damar sağlığı yanında ayrıca kilo vermek içinde ideal olan bu hareketler aslında basit ve rahatlıkla yapılan egzersizlerin belli bir program dahilinde ve tempolu bir şekilde yapılmasıdır.

Etkili kardiyo programı nabza göre ayarlanmalıdır. Yani nabız programın verimi konusunda bir göstergedir. Kardiyo hareketlerinde esas kalp atışları ve nabzın belirli bir seviyede seyretmesini sağlamak ve bu sayede metabolizmanın hızlanmasını gerçekleştirmektedir.

Kardiyo programı uygularken bu göstergeyi az çok anlamak için nabız atışları kontrol edilebilir. Eğer program uygulanırken rahatlıkla konuşabiliyorsanız program yavaş demektir. Eğer program esnasında konuşmakta güçlük çekiyorsanız da programınız ağır demektir.

Kardiyo hareketleri yüksek ve tempolu hareketler ile düşük ve sürekli hareketler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Düşük ve sürekli hareketler daha çok kalp ve damar hastalıkları olanlar veya diğer sorunları bulunanlar tarafından yapılmaktadır.

Etkili kardiyo hareketleri ise İnterval ismi verilen yüksek ve tempolu hareketlerden oluşmaktadır. Kardiyo antrenman programı uzman kişiler tarafından kişiye özel hazırlanmalıdır. Kendi kendinizi kontrol ederek de program hazırlayabilirsiniz fakat uzmanlar tarafından hazırlanan programlar daha verimli olacaktır.

Kardiyo Programı

Kardiyo programı erkek ve kadınlar için ayrı hazırlanmalıdır. Çünkü erkek ve kadınların vücut yapıları ve dayanıklılık seviyeleri aynı değildir ve bünyeye göre program uygulanması gerekmektedir. Ayrıca yine kardiyo programları hazırlanırken, kişinin yaşına, kilosuna ve diğer fiziksel özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu nedenle herkese uygun kardiyo programı kadın veya erkek için betimlemek mümkün değildir. Aşağıda paylaşılan örnek program sadece sizlere fikir vermesi amacı ile paylaşılmış olacaktır. Bu örnek doğrultusunda kendinize göre program oluşturabilir veya bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Kardiyo Programı 1

Örnek olarak bir kardiyo programı vermek gerekirse:

Öncelikle programda uygulanacak seti tarif edelim. Program süresince bu set çeşitli sayılarda tekrarlanacaktır. Öncelikle setin ilk hareketi olarak 5 dakika kadar tempolu yürüyüş yapılarak vücudun ısınması sağlanır. Daha sonra 1 dakika kadar yapabildiğinizin en hızlısı ile koşu yapın. 1 dakika hızlıca koştuktan sonra da 2 dakika süresince orta düzeyde koşu yaparak programı tamamlayın. Kardiyo programının temelini oluşturan 1 set bu şekilde yapılabilir.

Programı 3 aylık süre ile uygulamak için ise:

1 ve 4. Hafta arasında haftada 3 gün 3 set halinde hareketimizi yapıyoruz. Bir gün içerisinde yapılacak olan 3 seti yapmak için öncelikle 5 dakika kadar ısınma hareketi yaptıktan sonra 1 dakika hızlı koşu ve 2 dakika normal koşu yapılır. Daha sonra hızlı ve normal koşu 2 şer defa daha yapılır ve sonrasında 5 dakika soğumak için tempolu yürüyüş yapılır.

Kardiyo Programı 3

4 ve 12. Haftalarda ise haftada 4 gün 5 set halinde aynı program uygulanır. Yan her gün 5 dakika ısınma yürüyüşü v sonrasında 5 kez sırasıyla hızlı koşu ve normal koşu, ardından da5 dakika soğuma yürüyüşü yapılır.

Bu program örnek olarak verilmiştir. Size özel kardiyo antrenman programı  bu programdan örnek alınarak veya bir uzmandan destek alınarak yapılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kardiyo-programi/