Karın Ağrısı Neden Olur

Karın Ağrısı Neden Olur
Bir kimse düşünün ki ömrü boyunca hiç karnı ağrımamış olsun. Düşünemediniz değil mi? Zira hiç karın ağrısı yaşamamış insan tahayyül etmek çok zor. Karın ağrısı insanoğlunun bebekliğinden ömrünün son demlerine kadar tecrübe ettiği bir vücut tepkisidir. Karın ağrısını en kolay anlaşılır şekliyle, vücutta göğüs ile kasıklar arasında hissedilen ağrı ağrı olarak ifade edebiliriz. Sağlıklı kimselerin bile son derece basit sebeplere bağlı olarak hissedebileceği karın ağrısı genellikle, hazımsızlık, mide ve bağırsak problemleri, gaz, yenilen bir gıdanın dokunması, fazla ekşi ve acılı gıda tüketimi, kadınlarda regl dönemi, üşütme ve buna benzer geçici sorunlar sebebiyle sıkça yaşanır.

Ancak karın ağrısı, kolon kanseri gibi karın bölgesindeki organlarla ilgili ciddi sağlık problemlerinde de yaşanabiliyor. Bu durumda ayırt edici özellik, karın ağrısının sıklığı, şiddeti ve biçimi oluyor. Karın ağrısı çok sık yaşanmaya başladıysa, şiddetliyse, ağrı kesicilerle giderilemiyorsa ve yanı sıra başka belirti ve şikayetler de yaşanıyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek gerekli tetkiklerin yapılması ve sorunun aydınlatılması gerekmektedir.

Karın ağrısının nedenini kabaca da olsa tespit edebilmek için ağrının yerini belirlemek lazımdır. Karın bölgesinin dört ayrı bölümden oluştuğu düşünülürse, sağ üst ve sağ alt ile, sol üst ve sol alt bölümlere bakılarak ağrının hangi organlardan kaynaklandığı tahmin edilebilir. Elbette bu çok isabetli bir yöntem değildir, ama hekime başvurana kadar acil müdahale için kişiye yardımcı olabilir.

Karnın bu dört ayrı bölgesindeki ağrılar, o bölümde yer alan organlarla ilgili olabilir. Eğer karnın sağ alt bölümü ağrıyorsa apandisit, göğüs kafesinin hemen altı olan karnın sağ üst bölümü ağrıyorsa karaciğer problemleri sinyal veriyor olabilir.

Karnın sol tarafında ağrı hissi genellikle gaz sıkışması, besin zehirlenmesi, böbrek taşı, böbrek enfeksiyonu, pankreas iltihabı, pankreas kanseri , gastrik volvulus denilen midenin kendi etrafında kıvrılması, abdominal aort anevrizması rahatsızlıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilirken; karnın sağ tarafında ağrı; apandisit, safra kesesi, yumurtalık problemleri, böbrek taşı, idrar yolu rahatsızlıkları ve dış gebelik  gibi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Karın bölgesinde yer alan pek çok değişik organda meydana gelen sorunlarda, ilk belirtiler arasında karın ağrısı başı çeker. Ancak karın ağrısını sadece organlarla ilgili şikayetlere bağlamak yanıltıcı olabilir, zira karın ağrısı kan hastalıklarından da kaynaklanıyor olabilir. Yani karın ağrısı çok bariz karakterde değilse nereden kaynaklandığını tespit etmek için tıbbi tetkik şarttır. Hasta, ağrının yerini doğru tarif etmeli ve karın ağrısına eşlik eden başka belirtiler varsa onlar da göz önünde bulundurulmalı ve ek olarak kişinin hastalık öyküsü de   hekim tarafından dikkate alınarak teşhis koyulmalıdır. Doktorunuz zaten tüm tetkikleri yapacak ve sorunun nerden kaynaklandığını tespit edecektir.Karin-Agrisi-Neden-OlurEğer geçmeyen inatçı karın ağrıları yaşıyorsanız mide ve bağırsak hastalıklarından şüphelenerek gastroentereloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Uzun süredir devam eden karın ağrısına kabızlık şikayeti de ekleniyorsa  genel cerrahi bölümüne; karın ağrısına mide bulantısı eşlik ediyorsa da dahiliye uzmanına müracaat edebilirsiniz.

Genel ağrı denilen karın ağrısı tipinde ise, ağrı, göbek civarından daha fazla bir alanda hissedilir. Genel ağrı dediğimiz tip, çoğunlukla hazımsızlık, mide virüsü yahut gaz problemine bağlıdır. Ağrı ciddi anlamda ıstırap verici bir hale gelir ve uzun sürerse bağırsaklarda tıkanmadan kuşkulanılabilir.

Kramp şeklinde gelen ağrılar ise genelde zararsız çıkar. Ekseriyetle gaz problemi yahut hazım sorunundan kaynaklanan kramp şeklinde karın ağrısına, fazlaca yenilen ekşi, buruk, mayhoş meyveler de sebep olabilir ve bu durum bağırsakların bozulması ve ishalle noktalanır. Ancak kramp şeklinde hissedilen karın ağrısı 24 saati aşkın süredir devam ediyorsa, yüksek ateş de ağrıya ek olarak ortaya çıktıysa, hemen bir hekime başvurmak gerekir.

Bir de apansız başlayan ve oldukça şiddetli ağrılar vardır ki, akla apandisit yahut mide delinmesi, mide kanaması gibi sorunları getirir. Böyle bir durum karşısında da yine hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Karın Ağrısı Nedenleri

  • Mide ve bağırsak bozuklukları, üreme organlarıyla ilgili rahatsızlıklar, böbrek taşları ve kumu, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, şeker hastalığı, regl sancısı, kimi kan hastalıkları, kurşun ve morfin zehirlenmeleri, zona gibi hastalıklar karın ağrısına sebebiyet verebilir.
  • Karın ağrısına sadece karın boşluğunda yer alan organlar değil; kalp krizi, kaburga kırıkları, akciğer iltihapları da sebep olabiliyor.  Karın ağrısı pelvik yahut göğüs bölgesindeki problemler sebebiyle de ortaya çıkabiliyor. Bunlar regl krampları, yumurtalık kistleri, sistit, idrar yolu enfeksiyonu, kas gerilmesi, dış gebelik, çikolata kisti yapan endometriozis ve üreme sistemindeki iltihabi hastalıklar olarak sıralanabilir.
  • Karın ağrısının en yaygın nedenleri arasında, huzursuz bağırsak sendromu, gıda alerjisi, gıda intoleransı, gıda zehirlenmesi, gaz, ishal, kabızlık ve mide gribi de denilen virüslerin sebep olduğu mide-bağırsak iltihabı sayılabilir.
  • Bunlar ilk akla gelen ihtimallerdir. Bunların dışında, reflü, hazımsızlık, mide ekşimesi, mide yanması, crohn hastalığı, böbrek taşları, apandisit, ülser, gastrit, diyabet, karın şah damarı hastalığı, safra kesesi enfeksiyonu, bağırsak tıkanması, bağırsaklara az kan gitmesi, kalın bağırsak enfeksiyonu ve iltihaplanması, hepatit, zatürre, akciğer iltihabı, akciğer enfeksiyonu, kalp krizi, böbrek üstü bezi hastalıkları, mide delinmesi, pankreas iltihabı, iç organ kanserleri gibi rahatsızlıklar da karın ağrısı yapan faktörlerdir.

Karın Ağrısı Neden Olur 1

Karın ağrısı şikayeti ne zaman ciddi sinyal olarak algılanmalıdır sorusunun cevabını iyi bilmek, sağlık konusundaki riskleri bertaraf etmeyi sağlayacak ve belki de hayati tehlike arz eden bir sorunu erken çözümlemeyi sağlayacaktır.

Buna göre karın ağrısı şikayetinizin yanı sıra dışkılama güçlüğü yaşıyorsanız ve kusuyorsanız, kan kusuyorsanız, dışkıda kan varsa, keskin ve ani karın ağrıları yaşıyorsanız, göbek bölgesinde hassasiyet varsa, gerilme ve şişkinlik yaşanıyorsa, bulantı ve kürek kemikleri arasında ağrı hissi varsa, kısa süre önce karın bölgesinden ameliyat olduysanız, güçlükle nefes alıyorsanız, hamilelik ihtimaliniz varsa yahut hamileyseniz ve bu belirtiler 24 saatten fazla sürdüyse, hemen bir hastaneye müracaat ediniz:

Hamilelikte Karın Ağrısı
Karın ağrısı bazı özel dönemlerde de yaşanabilir. Bunlardan biri de hamilelikte karın ağrısı şikayetidir. Hamilelik sürecinde vücudunda ikinci bir canlıyı ağırlayan anne adayı, geçirdiği değişimler nedeniyle karın ağrısı yaşayabilir. Gaz yahut kramp gibi geçici sebeplere bağlı karın ağrıları anne adayını korkutmamalıdır.

Hamilelikte karın ağrısı sebeplerinden biri rahmin büyümesiyle gerçekleşen gerilim ağrısıdır. Yuvarlak bağ ağrısı da denen bu ağrıda rahimden kasığa dek uzanan iki büyük bağ etkendir. Hamilelikte karın ağrısı sebeplerinden bir diğeri progesteron seviyesinin yükselmesine bağlı olarak artan gazdır. Bu hormon arttıkça, yenilen besinler sindirim sisteminde daha yavaş ilerler. Bu da gaz ve kabızlığa neden olabilir.idrar -Yolu-Enfeksiyonu-Neden-Olur1Bir diğer çokça yaşanan sorun da Brackton Hicks kasılmalarıdır. Bu kasılmalar  yalancı kasılmalar olarak da adlandırılır ve hamilelikte karın ağrısı şikayetleri içinde sıkça yaşanır.

Çocuklarda Karın Ağrısı
Karın ağrısı sadece yetişkinlerde değil yeni doğanlarda ve küçük yaştaki çocuklarda da sıkça görülür. Çocuklarda karın ağrısı sebepleri genellikle sindirim ve gaz sorunları temelinde gözlemlenir. Bebeklerdeki gaz şikayeti, küçük çocuklardaki mide-bağırsak enfeksiyonları, bağırsak parazitleri, idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık sorunu, ailevi Akdeniz ateşi hastalığı, barsak düğümlenmesi gibi faktörler, çocuklarda karın ağrısı sebepleri arasında sayılabilir. Geçici ağrılar için endişe etmeye gerek yoktur ama çocuktaki ağrı ısrarla devam ediyorsa 48 saat dolmadan hekim desteği alınmalıdır.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Karın ağrısına ne iyi gelir ne nasıl geçer, ufak çaplı karın ağrılarını gidermek için evde kendi kendinize alacağınız önlemler işe yarayacaktır.

  • Bunun için en çok kullanılan yollardan birisi karın bölgesini sıcak tutmaktır. Ağrıları çözme ve hafifletme yollarından biri olan ısı uygulaması ile karın ağrıları geçirilebilir. Karın bölgesine sıcak su torbası uygulayarak ağrı ve krampları azaltabilirsiniz.
  • Sigara ve alkol tüketimi de karın ağrısını tetikleyici unsurlardandır. Bu iki maddeyi bırakmalı yahut çok az tüketmelisiniz.
  • Karnınıza sağdan sola ve soldan sağa bastırarak masaj yapmak da ağrınızı dindirmek için farklı bir yol olabilir.
  • Acı pul biber, karabiber, çok yağlı gıdalar ve yağda kızartılmış yiyecekler de karın ağrısını tetikler. Günde 2 yada 3 öğün çok ağır ve büyük porsiyon yemekler yemek yerine, porsiyonlarınızı 4’e 5’e bölerek az ve sık beslenmeye özen gösterebilirsiniz.
  • Ancak şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız ve bu durum 24 saattir tüm müdahalenize rağmen geçmiyorsa ihmal etmeden bir hekime görünmeniz iyi olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karin-agrisi-neden-olur/