Karnabahar Yemeği Kaç Kalori

Karnabahar yemeği kaç kalori, karnabahar, turpgiller familyasından, çiçekleri etli, yaprakları lahana yaprağını andıran hafif sarıya çalan beyaz renkte bir sebzedir.

Karnabahar Yemeği Kaç Kalori

Karnabahar (Brassica oleracea ‘Botrytis’), turpgillerden (Brassicaceae), çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki. Vitamin ve fosfor açısından son derece zengin olan karnabahar son derece de lezzetli bir sebzedir.

C vitamini, folik asit, demir, mangan, potasyum ve lif içeren karnabahar, aynı zamanda kalorisi de düşük bir yemek olduğundan diyet menülerinde de güvenle tüketilebilir. Karnabahar yemeği kalori açısından oldukça düşük olduğundan sağlıklı beslenenlerin can simididir.

 

Karnabaharla yapılan yemek alternatifleri de oldukça fazladır. En bilinenleri yumurta ve una bulanarak kızgın yağda kızartılan karnabahar kızartması, beşamel sosla fırına sürülen karnabahar pane, karnabahar salatası, karnabahar köftesi ve karnabahar yemeğidir.

Karnabahar Yemeği Kaç Kalori 1

 

Kalori açısından daha düşük bir lezzet isteyenler karnabaharı sulu tencere yemeği olarak hazırlayabilirler. Karnabahar yemeği klasik sulu yemek mantığıyla hazırlanır ve son derece lezzetlidir. Görüldüğü gibi karnabahar besin değeri olarak zengin olduğu kadar, lezzetli ve sağlıklı bir yemektir. Peki karnabahar yemeği kaç kaloridir? Karnabahar kalori açısından da oldukça makuldür. Gelelim karnabahar yemeği kaç kalori kısmına.

1 porsiyon karnabahar yemeği ortalama 112 kaloridir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karnabahar-yemegi-kac-kalori/