Karton Kutulardan Geri Dönüşüm

Hayatımızın her noktasında olması gereken geri dönüşüm, aslında en fazla çöpçü olarak adlandırdığımız aslında bizim için ise çevreci olan gençler tarafından yapılan çalışmadır. Onların çöp kutuları içerisinde aradığı ayrıştırdığı karton kutuların geri dönüşüm sürecinin ilk adımını oluşturuyor.

Geri dönüşümde kullanılan, büyük bir oranda yurdun dört bir köşesinde çöplüklerden ayrıştırılan karton kutular geri dönüşüm yolculuklarına ana toplama alanlarında başlar. Ana toplama hatlarında biriktirilen karton kutular, içerisindeki yabancı maddelerden ayrıştırılır (cam, izmarit vs.), belirli yükseklik ve kilogram parametreleri ile yolcuğuna devam edeceği karton fabrika tesislerine doğru yola çıkar.

Fabrika aşamasında ise açık alanda bulunan tonlarca geri dönüşüme hazır kartonlar, konveyör yardımı ile mikserlerde parçalanır ve su yardımı ile hamur hale getirilir. Merdane ve büyük silindirler arasından geçen hamurlar yine su yardımı ile şekillendirilir, büyük entegre makinalarda sıkıştırılır ve düz-uzun-temiz kağıt olarak bobinlere aktarılır. Bobinlere sarılmak için konfeksiyon tarafına aktarılan kağıtlar, bu süreçten geçtikten sonra jelatin ambalaj ile sarıldığında kusursuz yine görümü ile yeniden kullanıma hazır hale gelir.

Proses açısından ise en korkulan durum olası yangın hasarları ile tesisin zarar görmesidir. Ana hammadde olan karton-kağıt emtea özellikle açıkta depolama koşulları ve içerisinde bulunması muhtemelen cam kırıkları gibi ateşleyici özellikler sebebi ile sektör tarafından yangına ek önlemler alınmaya çalışılır.

Karton Kutulardan Geri Dönüşüm

Her geri dönüşüm işinde olduğu gibi sirkülasyon döngüsü sonsuz olarak devam eder. İşletmelerde en büyük gider payı olarak ayrılan insan iş gücü, geri dönüşüm tesislerinde sağlanan bir takım saadet zinciri ile en zorlu işler kolaylaştırılmıştır. Kâğıttaki geri dönüşümde de inanın en büyük pay, aslan payı kağıt arabaları ile yollarda gördüğümüz çöpçülerdir. Geri dönüşümün hayatımızın her aşamasında farklı alanlarda yer alması ve çoğalması dileği ile.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/karton-kutulardan-geri-donusum/